Vitra na Maison et Objet představila novinky

foto: Vitra
foto: Vitra

Švýcarská značka Vitra v září představila nové doplňky z kolekce Accessories. Na Maison et Objet v Paříži uvedla spící zvířátka Resting Animals studia Front, ikonického ptáčka Eames House Bird nově v ořechovém provedení nebo novinku Eames Radio pro milovníky retra, figurky od Alexandra Girarda, svítidla japonského designéra Isamu Noguchi nebo Toolbox  Arika Levyho v nových barvách. Kolekce Vitra Accessories Collection zahrnuje klasické produkty i nové kousky od současných designérů a vyznačuje se autentičností, radostí a hravostí.

Resting Animals, Front (2018)

Resting Animals jsou výsledkem výzkumného projektu, v jehož rámci se studio Front zaměřilo na úzký vztah mezi lidmi a figurálními předměty. Studio Front se už dříve zabývalo tím, jak různá zvířata spí nebo přezimují. Designéři teď svůj zájem promítli do skupinky podřimujících tvorů zachycených v pózách, z nichž čiší naprostý klid. Největší je medvěd potažený pleteninou, který může posloužit například jako stolička, taburet nebo opěrka zad. Ty menší jsou dekorativní keramické figurky – kočka a dva ptáci v různých velikostech. Resting Animals vnášejí do interiéru náznak přírody, jsou vizuálně zajímavé, vyzařuje z nich spokojenost a jsou vynikajícími společníky.

Eames Radio, Charles a Ray Eamesovi (1946)

Charles a Ray Eamesovi na začátku 40. let 20. století vymysleli úspěšnou metodu tvarování překližky. Získané know-how pak uplatnili v návrzích celé škály nových produktů, včetně skříňkových rádií. Do roku 1952 prodali nejrůznější výrobci zhruba 200 000 rádií, která manželé Eamesovi navrhli.

Jeden návrh se ovšem nezačal nikdy vyrábět – elegantní stolní radiopřijímač ve skříňce z tvarované překližky. Vitra se ve spolupráci s Eames Office téměř sedmdesát let nato rozhodla uvést do výroby návrh kompaktního rádia, které se manželům Eamesovým líbilo úplně nejvíc. Eames Radio v elegantní skříňce z ořechového dřeva s nejnovějšími technologiemi od britské značky REVO dokazuje, že manželé Eamesovi neochvějně věřili v pokrok. Eames Radio se prodává v limitované edici 999 kusů.

Eames House Bird, ořechové dřevo

Charles a Ray Eamesovi celý život rádi cestovali a ze svých cest si přivezli celou řadu předmětů a doplňků, které si vystavili ve svém domě Eames House jako dekorace. Patří k nim i černý pták, kterého měli přes padesát let v obývacím pokoji. Eamesovi si tohohle doplňku nadmíru cenili a často ho zachycovali na fotografiích. Vitra ve spolupráci s Eames Office právě uvádí na trh Eames House Bird z tmavého ořechového dřeva s čirým lakem. Dobře patrná kresba mu dodává na autentickém, přírodním vzhledu a zdůrazňuje pečlivě odvedenou ruční práci.

Popsickle Clock, George Nelson/Charles Pollock (1957)

Hodiny Popsickle Clock se skládají z plochých tyček z ořechového dřeva, které připomínají nanukové špejle, a výrazných kovových ručiček s bílou práškovou povrchovou úpravou. Tenhle model dokazuje, že George Nelson a jeho tým pracovali s tvary a materiály opravdu nápaditě.

Table Runners, Alexander Girard

Alexander Girard se zaměřoval se především na návrhy textilií, ale sklízel obdiv i za přínos v oblasti grafické tvorby, nábytku, návrhů výstav a interiérového designu. Designu dvacátého století vdechl úžasnou hravost, kterou strohý modernismus postrádal. Vitra společně s Girardovou rodinou pro Table Runners vybrala vzory Broken Lines a Geometric E, které Girard navrhl v letech 1964 a 1971.

Angel Candle Holder, Alexander Girard

Svícen Angel Candle Holder si Girard vyrobil do svého domu v Santa Fe. Postavil ho na jídelní stůl v místnosti, kde měl vystavené lidové umění a vázy. Stejný motiv použil i v grafických návrzích na výstavu Hemisfair – The Magic of a People v texaském San Antoniu v roce 1968. Vitra při přípravě bílého svícnu z oceli s práškovou úpravou spolupracovala s Girardovou rodinou.

Comments

comments

Vyhledat