VITRA nabízí i knihy a publikace

foto: VITRA
foto: VITRA

Švýcarská značka Vitra nabízí kromě nábytku a interiérových doplňků také publikace zaměřené na architekturu, design, příběhy ikonických produktů a osobností s nimi spojených. 

Essential Eames – Words & Pictures (2017, Vitra Design Museum)

foto: VITRA

Charles a Ray Eamesovi jsou dodnes považováni za jedny z nejvlivnějších designérů dvacátého století. Nejvíce se proslavili nadčasovými návrhy nábytku, z nichž se staly ikonické kusy jako je například Eames Lounge Chair nebo Eames Plastic Chair. Tvorba manželské dvojice je však daleko širší – průkopnické projekty představili také v oblasti architektury (Eames House), filmu (Powers of Ten), výstav (Mathematica), hraček nebo grafického designu.

Essential Eames: Words & Pictures a obrázky zahrnuje kromě řady textů a zaznamenaných rozhovorů také výběr z archivu čítající téměř milion fotografií pořízených Charlesem a Ray Eamesovými nebo jejich zaměstnanci po dobu více než čtyři desetiletí.

Together! The New Architecture of the Collective, (2017, Vitra Design Museum)

Kniha »Together! The New Architecture of the Collective« představuje projekty kolektivního bydlení z různých kulturních prostředí od Evropy, Asie až po USA. Katalog výstavy sleduje historii fenoménu kolektivního bydlení od období utopických bytových záměrů, prvních bytových družstev až po současný obrat. Vypráví příběh protestních hnutí proti nedostatku bytů a spekulacím s nemovitostmi v městských centrech od šedesátých let. Série vizuálních esejů fotografa Daniel Burcharda dává čtenáři úvod do každodenního domácího života osmi současných bytových projektů v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Japonsku.

Kritické eseje připojili Andreas Hofer, Ethel Baraona Pohl, Anna Puigjaner, Robert Temel, Yuma Shinohara a redaktoři této knihy, kteří v nich analyzují hledání kolektivu jako definující síly ve vývoji bydlení od počátku modernismu až dodnes.

Eames Furniture Sourcebook (2017, Vitra Design Museum)

Eames Furniture Sourcebook poskytuje čtenářům komplexní přehled o nábytku manželů Eamesových a zahrnuje milníky v jejich tvorbě: kolekci Plywood Group, drátěné i plastové židle, hliníkové produkty i legendární Lounge Chair. Prostřednictvím podrobných textů a rozsáhlého fotografického materiálu rekonstruuje genezi těchto a dalších průkopnických návrhů, osvětluje inovativní techniky dvojice a analyzuje význam jejich práce v kontextu doby.

Sbírka Eames Collection, která je základní inspirací této knihy, představuje největší sbírku nábytku Eamesových na světě a zahrnuje prototypy, experimenty a studijní modely, stejně jako další klíčové kusy.

Louis Kahn – The Power of Architecture (2012, Vitra Design Museum)

foto: VITRA

Kniha »Louis Kahn – Síla architektury« představuje uceleně všechny Kahnovy významné projekty. Kromě toho v ní najdete odborné eseje, rozsáhlou ilustrovanou biografii a rozhovory s předními světovými architekty jako je Frank Gehry, Renzo Piano, Peter Zumthor nebo Sou Fujimoto, kteří podtrhují Kahnovu důležitost v dnešní architektonické diskuzi. Rozsáhlý katalog prací obsahuje originální kresby a architektonické modely z Kahnova archivu.

Americký architekt Louis Kahn (1901 – 1974) je považován za jednoho z velkých mistrů stavitelů dvacátého století. Složité prostorové kompozice, elementární formální výrazivo a choreografické zvládnutí světla vytvářejí znatelný rukopis archaicky krásných Kahnových budov.

 

Comments

comments

Vyhledat