Vychází nový román Anthonyho Doerra Město v oblacích

Anthony Doerr Author Photo Credit Ulf Andersen TZ
Anthony Doerr Author Photo Credit Ulf Andersen TZ

Finalista v amerických Národních knižních cenách (The National Book Award), finalista kategorie nejlepší kniha roku 2021 v knižních cenách knižního řetezce Barnes&Noble, bestseller The New York Times po 19 týdnů; jeden z 10 titulů, které se v roce 2021 nejvíce objevovaly na seznamech nejlepších knih roku… Město v oblacích Anthonyho Doerra.

Román o dětech na prahu dospělosti v rozvráceném světě, o naději a moci slov. Autor ho věnoval „knihovníkům dneška, včerejška a následujících let“. Město v oblacích vyšlo 3. května 2022 v nakladatelství MOBA, z originálu Cloud Cuckoo Land přeložila Blanka Šustrová.

 

Anthony Doerr je držitelem Pulitzerovy ceny za román Jsou světla, která nevidíme. Jeho čtyřdílnou minisérii nyní připravuje Netflix podle scénáře Stevena Knighta (Peaky Blinders: Gangy z Birminghamu) v režii Shawna Levyho (Stranger Things, Free Guy, Shadow and Bone). Otce hlavní hrdinky bude hrát Mark Ruffalo (mj. Hulk, Podfukáři), do role veterána Etiennea LeBlanca byl obsazen Hugh Laurie (Dr. House). Hlavní role slepé Marie-Laure  bude ztvárněna debutující mladou slepou herečkou Ariou Miou Loberti a její dětské postavy se ujme malá Britka Nell Sutton.

O knize

Třináctiletá Anna se živí jako vyšívačka v Konstantinopoli a fascinuje ji příběh o městě v oblacích. Chlapec Omeir se na druhé straně hradeb spolu se sultánovou armádou připravuje na obléhání města. Je rok 1453.

O pět set let později se osmdesátník Zénón v idažské knihovně snaží spolu s pěti školáky nazkoušet divadelní hru podle starověkého příběhu. Mezi policemi plnými knih ale tiká bomba, nastražená mladým idealistou Seymourem, který se celý život cítí v pasti.

A v nedaleké budoucnosti se dívka jménem Konstance, uvězněná v neprodyšně uzavřené komoře na palubě vesmírné lodi, snaží sepsat na útržky papíru příběh o naivním pastýři Aithónovi, jejž jí vyprávěl její otec.

Anna, Omeir, Seymour, Zénón i Konstance jsou snílci a v očích druhých vyvrhelové, kteří v sobě dokážou objevit naději a důvtip tváří v tvář tomu největšímu nebezpečí. Ač se to na první pohled nezdá, jejich životy jsou dokonale propojené. Město v oblacích je překrásný román o tom, jak je důležité, aby nám na něčem záleželo – na knize, na Zemi, na lidském srdci.

 

Anthony Doerr (1973) je jedním z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti, kterého magazín GRANTA v roce 2007 zařadil mezi jedenadvacet nejlepších amerických spisovatelů. Po studiu historie publikoval v časopisech, krátce žil a pracoval také v Africe a na Novém Zélandu. Světovou proslulost získal díky svým románům O dívce Grace a Jsou světla, která nevidíme, jenž se stal v mnoha zemích bestsellerem, více než rok vévodil žebříčku The New York Times a v roce 2015 za něj autor získal Pulitzerovu cenu. Nyní navazuje na svůj fenomenální úspěch dalším vynikajícím románem nazvaným Město v oblacích. Je autorem vzpomínkové knihy Čtvero ročních období v Římě a dvou povídkových sbírek, Sběratel mušlí a Zeď vzpomínek, které jsou pro své stylistické mistrovství a jedinečné umění zkratky mnohými kritiky považovány za vrchol jeho tvorby.

 

Květnové tituly nakladatelství MOBA

Anthony Doerr, Město v oblacích, román

Vlastimil Vondruška, Ďáblova čísla, historická detektivka

Markéta Prášková, Balada o snech

Zdeněk Grmolec, Pod císařským orlem, historický román

Alena Jakoubková, Maminka vaří líp, miláčku, ženský román

Marie Čtyroká, Růžové bludičky, ženský román

Marie Horová, Pro oči nevidím, edice Původní česká detektivka

 

Comments

comments

Vyhledat