Vyrábí vystřihovánky kostelů, které si můžete stáhnout. „Zájem je mým hnacím motorem,“ říká.

foto archiv P. Štyla
foto archiv P. Štyla

Pavel Štyl je autorem půvabného projektu. Vyrábí a na internet k volnému stažení umisťuje vystřihovánky českých kostelů a další staveb včetně návodů na sestavení. Z jeho hobby tak mají užitek spousty dalších lidí. Proč to dělá?

 

Kde se vzal váš vztah k vystřihovánkám, měl jste kromě klasického “ábíčka” i jiné zdroje?

Já jsem vyrostl na ABC. Vždycky mě fascinovaly propracované modely aut. Častokrát bylo slepení modelů nad moje síly a tak skončily v koši. Občas jsem se dostal i k jiným zdrojům, ale v naprosté většině jsem dělal modely z ABC.

 

Proč jste usoudil, že chcete nějakou vyrobit sám, a jak jste došel k tomu, že to má být zrovna stavba z Česka a ne třeba kosmická loď?

Vždycky mi bylo líto, že nebyly k dostání modely z mého kraje. Nemám naprosto nic proti vystřihovánce typu Karlštejn nebo třeba Pražský hrad. Je mi jasné, že si zmíněné modely postaví stovky a tisíce modelářů, ale já jsem chtěl něco ze svého regionu. Proto jsem se pustil do kapliček a kostelíků z okolí (Ždáru nad Sázavou, pozn. red.). Vybírám si spíše menší stavby, kterých je v okolí spousta. Jednoduchý model si slepí i začátečníci, kteří si na velký a propracovaný kostel netroufnou.

 

Jak se taková vystřihovánka vymýšlí, je to čistě ruční práce, výpočty a měření, nebo používáte hodně i počítač? Potřeboval jste o stavbách, které do téhle podoby zpracováváte, nějaké údaje, které nejsou veřejné? A získal jste je?

Já mám blízko k počítačům, proto model vzniká v počítači. Základ všeho je nafocení a oměření stavby. Prostě sednu na kolo, do kapsy pětimetr, tužku a papír a vyrazím do terénu. Nafotím kapličku ze všech stran, změřím, co se změřit dá. Obvykle moje podezřelé počínání neunikne pozornosti místních obyvatel, a tak se dozvím i něco z historie či případně nějaké zajímavosti. Občas se pochopitelně nepodaří změřit vše, co bych potřeboval. Potom čerpám z map v katastru nemovitostí, případně odměřuji z fotografií. Někdy se podaří získat i stavařské výkresy.
Následně začne v počítači vznikat 3D model. Následuje tvorba rozvinů, což je převod prostorového modelu na „placatý“ papír. Obvykle následuje slepení kontrolního modelu, kde se snažím odchytit chyby a zjistit, zda je model slepitelný. Následuje tvorba textur. Tato část mi poslední dobou bere nejvíce času, protože to je to, co model dělá modelem. Žádná zeď není sterilně žlutá, ale má různé praskliny nebo čmouhy. Střecha není jednolitě hnědá, ale má patinu. Sklo v okně není modré, ale obsahuje odlesky mraků apod.
Následuje slepení modelu. Pokud je vše v pořádku, očísluji díly, napíšu návod, uveřejním vystřihovánku na webu a pochlubím se v modelářské konferenci.

S jakými problémy jste se potýkal a co bylo třeba snazší, než jste čekal?

Největším problémem je dotáhnout projekt do konce. Tím, že vytvořím model, moje práce nekončí. Docela pracné je udělat vystřihovánku tak, aby ji někdo jiný byl schopen slepit. Je nezbytné model slušně nafotit, napsat návod, očíslovat díly, naznačit, co kam přilepit, co podlepit atd. Občas i napíšu na obec, že jsem vytvořil model té jejich kapličky a že jim ho dávám k dispozici.

 

Děláte modely kapliček a kostelů…

Při svém courání na kole Vysočinou jsem projel spoustu vesniček a viděl jak větší kostely, tak menší kapličky či docela malá boží muka. Tyto objekty svým způsobem symbolizují danou obec, a proto jsem rozhodl právě pro ně. Neznamená to ovšem, že bych se ničemu jinému nevěnoval. Dělal jsem rozhlednu z Tišnovska, ponorku z filmu Vynález zkázy, nyní pracuji na Žižkově mohyle u Přibyslavi a chystám se na výsadkový modul vesmírné lodě Galaxie ze stejnojmenného komiksu.

 

Jak se zrodil nápad dát vystřihovánky zdarma ke stažení? Myslíte, že by si lidi měli dělat radost bez nároku na odměnu?

Nikdy jsem neměl ambice svoje vystřihovánky prodávat. Tvorba vystřihovánek je mým koníčkem. I když si většinu předloh vybírám sám, občas se ozve někdo s přáním slepení toho jejich kostelíka. Je fajn, že si splním nějaký sen, ale naprosto úžasné je, když udělám radost někomu jinému. Proto pokud to jenom trochu jde, snažím se vyhovět. Zájem a pochvala ostatních jsou pro mě hnacím motorem.

 

Jaké jsou vaše další plány v této oblasti?

V hlavě je spousta nápadů, co by se dalo slepit. Dokud mě bude modelaření naplňovat, tak budu modelařit.

http://papir.pavelstyl.cz

Comments

comments

Vyhledat