Výročí narození F. Suchého připomene fireshow i exkurze do krematoria

Letos si připomínáme 125. výročí narození Františka Suchého. Spolek Bubahof už po šesté připomíná několikadenní akcí osud tohoto zahradního architekta a ředitele strašnického krematoria a jeho rodiny, boj proti totalitám, a odvahu všech, kteří násilí čelili nebo stále čelí. Vyprávění příběhů doprovodí výzva ke společné hře i péči o krajinu, místo, kde žijeme, které propojí s kulturou a uměním. Akce se koná v parku Františka Suchého se zázemím v přilehlém prostoru Olga. Oslavy zahájí komentovaná prohlídka blízkého Krematoria Strašnice.

PROGRAM

středa 19. ČERVEN

Komentovaná prohlídka Krematoria Strašnice ● 17:30–18:30 hodin

Unikátní prohlídka Krematoria Strašnice a přilehlého hřbitova s odborným výkladem. Provedou zástupce vedoucího krematoria Dušan Anděl a bývalý ředitel Julius Mlčoch. Prohlídka bude zaměřena mj. na události spojené s působením Františka Suchého a jeho rodiny. Sejdeme se u brány Krematoria Strašnice a procházku zakončíme v nedalekém parku Františka Suchého.

Registrace nutná: https://forms.gle/TfxL9t5yNEfFj7xa6

Beseda s Jarmilou Kročkovou ● 19–20 hodin

Povídání s pamětnicí, jejíž příběh popisuje Paměť národa. V parku Františka Suchého.

Fireshow ● 21 – 21:30 hodin

Vyobrazení života běžného člověka žijícího v dobách totality prostřednictvím dramatického představení s prvky tance a ohně. Účinkují Eliška a Nimul.

Krematorium Strašnice / Foto HPS Praha

 čtvrtek 20. ČERVEN

Umělecká intervence do parku Františka Suchého ● 17–19 hodin

Transfer kolektiv připraví průvodce kolektivním pohledem. Půjde o participativní situace, jednu kresebnou a druhou založenou na imaginaci, ve kterých se společně s návštěvníky pokusíme skrz sdílenou zkušenost tady a teď setkat v kolektivním vědomí místa.

Beseda na téma Autenticita jako přelud a performativní akt ● 19–21 hodin

Navzdory obecnému přesvědčení jsme jen zřídkakdy odměněni za to, že jsme sami sebou. Ve skutečnosti je civilizace z velké části výsledkem naší schopnosti autocenzury a potlačování našich spontánních pudů a přirozených impulzů. S Reném Levínským (ÚISK, Filozofická fakulta UK) a Matějem Cibíkem (Centrum pro etiku, Filozofická fakulta Univerzita Pardubice). V prostoru Olga.

Obnova Parku Františka Suchého

 

pátek 21. ČERVEN

Opečovat park a vizuální obnova ● 15–19 hodin

Kreativní dílna a hry v parku. Vizuální obnova nápisů na přístupových cestách a jejich propojení s prostorem Olga coby zázemím pro konání sousedských slavností v parku. Obnova tisků k příběhům pánů Františků Suchých na lavičkách v částech parku věnovaných protinacistickému (Fr. Suchý st.) a protikomunistickému odboji (Fr. Suchý ml.). Instalace banneru s informacemi o historických událostech spojených s rodinou Suchých a jejich působením v Krematoriu Strašnice.

 

DVA PŘÍBĚHY BOJE PROTI TOTALITĚ

František Suchý starší * 21. 6. 1899 † 23. 1. 1982

Od roku 1932 ředitel Strašnického krematoria. Když za protektorátu začali v krematoriu spalovat oběti politických vražd z Pankráce a Kobylis, František Suchý, i se svým synem, zapisoval jména obětí a uchovával jejich popel. Zachránili tak ostatky 2200 obětí nacizmu, které by jinak skončily na kompostu. Za tuto odvahu obdržel roku 2011 řád TGM.

František Suchý mladší * 17. 4. 1927 † 7. 6. 2018

Františkovi bylo pouze 16 let, když pomáhal otci zapisovat jména lidí, kteří byli před pár hodinami nacisty popraveni. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, rozhodl se k zapojení do odboje. Jeho otec opět schovával popel obětí totalitního režimu, tentokrát komunistického. Příbuzní byli o kremaci informováni, ovšem nesměli vidět ani tělo, ani být přítomni obřadu. Mladý František držel v ruce též urnu Milady Horákové.

Manželé Suší byli krátce zatčeni už v roce 1949 pro pomoc jiné rodině při útěku za hranice a v roce 1952 zatkli i Františka Suchého mladšího. Rodiče byli odsouzeni na 4 a 4,5 roku a syn František dostal 25 let na Mírově. Propuštěn byl na podzim roku 1964 po odpykání poloviny trestu. V roce 2017 obdržel Cenu Paměti národa.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat