Výstava 1989 přibližuje revoluci v Olomouci

Zatloukal - Okupovaná Filozofická Fakulta UP úlovky Studentů
Zatloukal - Okupovaná Filozofická Fakulta UP úlovky Studentů

 

Nahlédnout do atmosféry strachu, naděje a vítězství – emocí, které ovládly před třiceti lety společnost, umožní návštěvníkům výstava fotografií v Muzeu moderního umění nazvaná prostě „1989“. 

Olomouc, Denisova ulice, 26.11.1989

„Řada fotografů v té době pořídila cenné, z dnešního pohledu již historické záběry. Mnoho jich bylo pozapomenuto v soukromých archivech, některé se dostaly do veřejných sbírek. To je i případ malé kolekce dokumentárních fotografií, uchovávaných ve sbírce Muzea umění Olomouc,“ říká kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Přestože je sbírka MUO zaměřena především na fotografie experimentální a konceptuální, podařilo se v posledních letech vytvořit malou, ale reprezentativní kolekci dokumentárních a reportážních snímků, včetně těch vztahujících se k událostem roku 1989. „Týká se to fotografií Vladislava Galgonka, Petra Zatloukala, Mileny Valuškové, Jindřicha Štreita, Zdeňka Sodomy, Michala Štosela či Luďka Peřiny, kteří svými fotoaparáty zachytili nejen průběh sametové revoluce v Olomouci, ale i dalších událostí. Například útěky občanů NDR do západní Evropy nebo bourání Berlínské zdi,“ říká autorka výstavy.

Vladislav Galgonek, Olomouc, Náměstí Míru, 28. 1. 1990, černobílá Fotografie, Fotopapír, 305×405 Mm

Kromě fotografií budou na výstavě i dobové dokumenty a promítání řady snímků z privátních fotoalb, které muzeum získalo při spolupráci s Univerzitou Palackého a díky výzvě na Facebooku a Instagramu. „Poprvé jsme se pokusili oslovit čtenáře našich sociálních sítí.  Díky hashtagu #MUO_1989 jsme získali desítky fotografií. Budeme rádi, když nám lidé budou posílat své snímky i v průběhu výstavy, protože je můžeme zařadit do videoprojekce,“ uvedl Lukáš Horák, PR specialista Muzea umění. „Tahle forma komunikace osvědčila a určitě na ni navážeme při dalších projektech.“

Vladislav Galgonek, Ostrava, Pomník J. V. Stalina, Prosinec 1989, černobílá Fotografie, Fotopapír, 305×405 Mm

Olomoucké okamžiky 1989 

Výstavu navíc doprovodí publikace mapující celý rok 1989, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. „Kniha Olomoucké okamžiky 1989 je koncipována jako kronika či deník událostí jednoho roku a zaměřuje se na dění v Olomouci a v tehdejším okrese Olomouc. Nabízí snímky z rodinných archivů, které zachycují běžné události i všední život v tzv. reálném socialismu. Samozřejmě fotografie připomenou také revoluční dění v Divadle Oldřicha Stibora, okupační stávku studentů Univerzity Palackého, recesistická představení a happeningy, vystoupení osobností kulturního a společenského života či generální stávku 27. listopadu,“ objasňuje Štěpánka Bieleszová.

„Velká část snímků v knize je výsledkem dlouhodobého terénního sběru a průzkumu soukromých archivů, který jsem prováděla s týmem pracovníků Státního okresního archivu v Olomouci a Prostějově, Moravského divadla a Univerzity Palackého,“ dodává Bieleszová.

Kniha obsahem i formátem inklinuje k méně „oficióznímu“ pojetí oslav 30. výročí sametové revoluce. „Bude zaměřena především na mladší generaci, pro niž jsou mnohé události roku 1989 již dávno zapomenutou minulostí, kterou, jak ukazuje vývoj soudobé společnosti, je třeba neustále připomínat,“ zdůrazňuje spoluautorka knihy.

Vladislav Galgonek – Sousoší Stalina A Lenina Happening Odleťte Do Teplých Krajin

VÝSTAVA | 1989
VERNISÁŽ | 14. 11. 2019 v 18.30
TRVÁNÍ DO | 16. 2. 2020
MÍSTO | Muzeum moderního umění – Galerie
KURÁTORKA VÝSTAVY | Štěpánka Bieleszová
SPOLUPRÁCE | Tereza Vintrová, Aleš Prstek, Zdeněk Sodoma, Vladimír Pospíšil, Kamil Zajíček
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ | Vladimír Vaca
EDUKAČNÍ PROGRAMY | David Hrbek
EXPONÁTY ZAPŮJČILI | Marek Perůtka, Václav Bahník, Michal Soukup

Vladislav Galgonek, Olomouc, Hala UP, Prosinec 1989, černobílá Fotografie, Fotopapír, 195×285 Mm

Comments

comments

Vyhledat