Výstava Obrazy a hlasy Bubnů představuje unikátní objev pro historii holocaustu

Foto židovského transportu na rohu Veletržní a U Smaltovny ze sbírky J. Čvančary
Foto židovského transportu na rohu Veletržní a U Smaltovny ze sbírky J. Čvančary

Unikátním objevem pro historii holocaustu se nedávno staly nově identifikované fotografie ze sbírky Jaroslava Čvančary. Ty ukazují židovský transport procházející křižovatkou ulic U smaltovny a Veletržní v pražských Holešovicích směrem k nádraží Bubny, odkud byly transporty vypravovány. Právě tyto unikátní fotografie spolu s nově nalezeným snímkem z alba rodiny deportovaného novináře Milana Weinera je možné exkluzivně zhlédnout na výstavě Obrazy a hlasy Bubnů v mimořádně zpřístupněných bývalých drážních bytech na pražských Bubnech až do 31. října.

Výstava zároveň nabídne jedinečnou možnost zažít atmosféru původní nádražní budovy ještě předtím, než se přemění na moderní galerii.  Spisovatel, badatel a sběratel fotografií Jaroslav Čvančara nezná zdroj, ze kterého fotografie získal, a původně měl za to, že jde o transport procházející Bohušovicemi nad Ohří. Badatelé se celá desetiletí domnívali, že oficiální fotodokumentace mapující pochod transportů z těchto míst v pražských Holešovicích neexistuje. Doposud ale není známé, za jakých okolností tyto fotografie vznikly, kdo na nich je, ani kdo je zachytil. Památník ticha chce po okolnostech vzniku snímků pátrat s odborníky, pamětníky, ale také studenty a dětmi z rodin na starých fotografiích. „Nejprve jsme řešili, zda jsou tyto fotky vůbec z Prahy. Pak, zda je to z obvyklé trasy deportací mezi Radiotrhem a nádražím Bubny. Dnes je jisté, že snímky fotografované nejspíš z budovy tzv. Malého Berlína v pražských Holešovicích zbořily pradávnou chiméru o tom, že pražské transporty jsou zachyceny pouze na obrázcích,“ říká kurátor výstavy Pavel Štingl z Památníku ticha.

Dalším objevem sezony je pro Památník ticha malé album nalezené v rodinné pozůstalosti po Milanu Weinerovi. Snímky z jeho stránek jsou svým výrazem a intimitou něčím ojedinělým. Weiner prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, pochod smrti absolvoval se svým kamarádem, později známým spisovatelem Arnoštem Lustigem.

Výstava Obrazy a hlasy Bubnů dále představí další část fotografického cyklu Karla Cudlína Babí Jar z místa masakru u Kyjeva, kde bylo koncem září 1941 postříleno více než třicet tisíc lidí, či fotografie Richarda Homoly nazvané Latentní obrazy Terezína zachycující drobné detaily z baráků terezínského ghetta. Expozice Pasy pro život veřejnosti přiblíží skupinu, která na počátku války vyráběla falešné pasy pro Židy z celé Evropy. Památník ticha nabídne i příběhy dvou polských hrdinů Ireny Sendlerové a Witolda Pileckého nazvané Spolu v bublinách ztvárněné formou komiksu. Expozici na Bubnech doplní cyklus fotografií Jana Lukase s texty Ondřeje Kundry Dvojí život Vendulky V.

Obrazy a hlasy Bubnů jsou zahajovací akcí podzimního programu Památníku ticha, jehož společným jmenovatelem je „pomíjivost“. Veřejnosti tak ještě od 6. října nabídne obnovenou expozici soch v prostorách kolejiště spolu s novými obrazy z největšího pražského brownfieldu nazvanou Vrstvy paměti města nebo procházkovou přednášku Zdeňka Lukeše připomínající německé a židovské architekty Bubnů a Holešovic a později další ročník vzpomínkové akce Bubnování pro Bubny.

 

Více informací na www.bubny.org.

Comments

comments

Vyhledat