Výtvarnice Daniela Herodesová: S projektorem by se blbě utíkalo

Daniela Herodesová  -ilustrace
Daniela Herodesová -ilustrace

Divné zjevy Daniely Herodesové na mě bez varování vykoukly někdy ve dvě ráno na instagramu. Okamžitě mě zaujaly a usoudila jsem, že aztorku oslovím aspoň na malý rozhovorek.

Vaše postavy jsou prostě divné (super!). Kreslíte i nedivnosti, a co vás přitahuje k těmhle hřmotným a přitom křehkým figurám?

Děkuju! Záleží na konkrétním projektu, tomu pak svoji stylizaci přizpůsobuji a když není stylizace úplně žádoucí, držím se spíš realističtějšího pojetí figur. Takže ano, občas kreslím i “nedivnosti” (:D), ale ve své volné tvorbě si to právě takto vynahrazuji. Převážně zachycuji nálady, takže ty figury jsou vlastně výsledky momentálního rozpoložení.

Co vás láká na těch chlupech a špekách, že je kreslíte s takovou láskou?:-D

Přiznám se, že ani nevím. (:D) Baví mě se zaměřovat na detaily, které jsou přirozené, ale ve společnosti se moc na odiv nedávají.

Jakou technikou pracujete a jak jste k ní dospěla?

Momentálně tvořím digitálně. Kreslím v programu Procreate a používám především brushe s texturou tužky. Tužka byla totiž hlavní nástroj, který jsem používala na začátku své tvorby. Líbí se mi textury a jemné linky, kterých se dá díky ní dosáhnout.

Poté jsem přešla na fixy, u kterých se mi zase líbí barevnost a plné plochy. Během studií jsem si pořídila iPad a od té doby je má tvorba čistě digitální. Kombinuji v ní plné barevné plochy s jemnou texturou tužky.

Dabiela Herodesová

Co jsou pro vás nejzásadnější body kariéry?

Zrovna přednedávnem jsem měla svou ilustraci v časopisu Elle. Byla to první věc, která mi takhle vyšla od dokončení studia. Takže to pro mě byl značný posun a mám z toho radost.

ilustrace pro ELLE

Další úspěch, který ale ještě i souvisí s mojí tvorbou v rámci studia, bylo získání třetího místa v 15th International Manga Award, které organizovalo ministerstvo zahraničí v Japonsku. V rámci školních prací jsme v ateliéru vytvořili komiksovou knihu s názvem Iogi a dostali za ni toto ocenění.

Jak užitečné vám bylo studium umělecké školy a co byste vzkázala lidem, kteří se na nějakou takovou školu hlásí?

Podle mě je hrozně důležité zvolit si vhodnou školu a ateliér s takovým vedoucím, který vás v tvorbě posune dál a nebude po vás chtít, abyste uplatňovali pouze jeho postupy. Pro mě studium rozhodně užitečné bylo, a to nejen v tom, že jsem se během něj naučila správně kreslit a našla svůj směr tvorby, ale dostala jsem se díky němu i ke spoustě zajímavých projektů, které nebyly jen v rámci školy.

V rámci Erasmu jste byla v Sofii, proč zrovna tam? Změnilo to vaše umělecké směřování?

Ano, přesně tak. Jela jsem na Erasmus do Sofie ještě během bakalářského studia, kdy jsem měla zaměření ateliéru na tvorbu knižních vazeb. Spolu s kamarádkou z ateliéru jsme chtěly jet dál než do sousedních zemí, takže z nabídek škol se stejným zaměřením to vyhrálo Bulharsko. Jeden semestr jsme tak studovaly na Akademii umění v Sofii. Jejich ateliér ale ve výsledku vůbec o knižních vazbách nebyl, i když se tak názvem dost prezentoval (:D), hlavní v něm byla tvorba ilustrací. Ilustrace jsem sice okrajově dělala i u sebe na univerzitě, ale obor, který jsem studovala, na to zaměřený nebyl. V Sofii jsem se utvrdila v tom, že se chci v rámci dalšího studia a celkově i do budoucna věnovat primárně ilustraci. Následně jsem na magisterské studium nastoupila do ateliéru Mediální ilustrace.

Váš profil na Linkedinu prozrazuje, že nyní také učíte, jaké to je?

Vyučuji předměty v rámci grafického designu na střední škole. Sama mám vystudovanou střední grafickou školu a před nástupem na univerzitu jsem se grafickým designem živila, takže jsem ráda, že takto stále zůstávám i v tomto oboru. Mě učení baví, nejlepší na té práci je, když vidím, jaký posun ve své tvorbě studenti během mých hodin udělali. Když jsem nastoupila, byla jsem jen o pár let starší než mí studenti, takže to bylo celé vesměs v přátelské atmosféře. Vlastně stále i teď, když začíná být věkový rozdíl čím dál větší, k výuce přistupuji ve stejném duchu.

Vaší doménou jsou ilustrace, ale dělala jste i mural. Jak jste došla k malbám cvičenek zrovna na mostě?

Tohle je přesně ten případ, kdy jsem se v rámci studia na univerzitě dostala i k dalším projektům mimo školu. Mural vznikl v rámci prvního ročníku street art festivalu Wallz v Plzni, kterého jsem se zúčastnila jakožto studentka z tamní umělecké fakulty. Byla to moje první venkovní malba vůbec a zrovna na velmi frekventovaném místě v Plzni hned u hlavního vlakového nádraží. Zvolila jsem motiv postav cvičících jógu v křečovitých pózách, jako když máte zkrácené šlachy. Chtěla jsem, aby to kolemjdoucí aspoň trochu rozveselilo.

foto Michal Poustka

Byly na mural (a nebo na nějaké jiné vaše práce) nějaké divoké reakce?

Vlastně hned po 10 minutách, co jsem na muralu začala pracovat, přijela policie. Někdo z okolí nahlásil sprejerství. (:D) Ale uznávám, že to bylo v noci a měla jsem na hlavě kapuci… a k tomu notebook, projektor, kterým jsem si na pilíř mostu promítla svůj motiv a agregát na zapnutí projektoru… s tím by se blbě utíkalo, kdybych to dělala ilegálně. (:D)

Máte nějaký svůj nejoblíbenější obrázek?

Tohle je celkem složité, protože se mi každou chvíli líbí jiný. Každopádně teď je mým nejoblíbenějším obrázkem portrét mojí maminky, který jsem jí nakreslila ke dni matek.

Koukala jsem na vaše stránky na insta i na eshop a všecko je to anglicky – máte dojem, že je zbytečné se pinožit s českou verzí? Dá se říci, že směřujete do světa?

Na Instagram mi přišlo přirozenější psát rovnou anglicky, protože je to mezinárodní platforma. Jelikož jsem si vytvořila okruh sledovatelů právě tam a jelikož se jedná především o cizince, udělala jsem i e-shop rovnou v angličtině. Spustila jsem ho zhruba před měsícem a zatím byly všechny objednávky ze zahraničí. Není to ale tak, že bych nad Čechama zanevřela, předpokládám, že angličtina nebude pro Čechy překážkou. Každopádně i tak bych do budoucna ráda udělala českou verzi.

Jaká vás baví hudba, filmy, knížky…?

To vše záleží na náladě. Ale obecně mám ráda alternativní a indie hudbu, ovšem když je to správné rozpoložení, klidně si pustím starší hitovky.
Co se filmů týče, tady vážně záleží na náladě, ráda se podívám na vážnější film, stejně tak ale i na ztřeštěnou komedii. Co ale nesnáším, jsou horory.
Knížek mě baví až moc. Mám nespočet oblíbených autorů různých žánrů. Co ale čtu teď nejvíc, jsou knihy od Terryho Pratchetta. U těch mám vždy záruku, že mě budou bavit.

Co byste dělala ráda dál?

Ráda bych se začala více věnovat ilustracím na zakázku. Například bych ráda ilustrovala knihy nebo si někde namalovala další mural. V plánu mám ale i nějaké soukromé projekty, kdy chci svou tvorbu zkusit zkombinovat s grafickými technikami. Tak uvidíme. 🙂

https://www.danielahero.com

https://www.instagram.com/danielaherodesova/

Comments

comments

Vyhledat