Začíná Prague Biennale Projekt: Performance a videoart oživí na pět dní ulice Prahy

LORETTA LAU Meet Again
LORETTA LAU Meet Again

V pátek 3. září startuje pětidenní festival performance a videoartu Prague Biennale Projekt 2021. Čtvrtý ročník s podtitulem Re-connect Art nabídne reflexi aktuálních témat jako jsou odosobněná komunikace, izolace, mediální ekologie či vztah člověka a techniky. Více než 50 umělců z celého světa představí 11 živých performancí, 5 livestreamů a přes 30 videí na 30 lokacích v Praze. Na Mariánském náměstí bude umístěna brána umožňující oboustranný živý přenos, která napřímo propojí umělce a publikum sledující festivalové dění. Vstup na festival je volný. Kompletní program na www.praguebiennale.cz.

 

Umění reflektující novou roli online komunikace

Myšlenka letošního ročníku festivalu Prague Biennale Projekt vzešla z potřeby poukázat na nové podmínky života a práce, které s sebou přinesla pandemie COVID-19 a také z touhy zachytit autentické reflexe nového stavu z různých končin světa.

Role online komunikačních platforem a elektronických médií v každodenním životě byla díky izolaci dramaticky posílena. Kurátorky festivalu Jana Orlová a Elis Unique se rozhodly princip oboustranného živého přenosu (známý díky aplikacím jako je GoogleMeet nebo Zoom) aplikovat na médium performance a umožnit tak vystoupení umělců „na dálku“ z několika evropských měst: z Berlína, Ženevy, Roscommonu, Bratislavy či Olomouce.

 

Prague Biennale Projekt 2021 bude po pět zářijových dní vysílat videoartová díla a streamovat živá umělecká vystoupení do obrazovek a LED panelů rozmístěných na mnoha místech v Praze. Středobodem festivalu bude interaktivní GATE na Mariánském náměstí, speciálně navržená obrazovka v lidském měřítku s implantovanou sadou nástrojů, jež umožní přímý dialog mezi mezinárodními umělci a místním publikem. Mezi více než 30 lokacemi jsou např. kulturní a komunitní centra, obchodní centra, vitrínové galerie, městské knihovny, kavárny a další. Celý festivalový program bude možné sledovat také online.

 

Slavnostní zahájení festivalu v pátek 3. září v 18:00

V pátek 3. září v 18:00 na Mariánském náměstí zahájí festival performance skupiny Die Früchte. Jejich projekt Pizzly Puzzle reflektuje zásadní otázky dneška: environmentální krizi, migraci, pandemii, vymírání a křížení živočišných druhů. Hravou formou a s nadsázkou se vyjadřuje k nesvobodě jedince v soukolí (ne)viditelných sítí, k prolínání virtuálního a fyzického světa.

 

Performance, videoart a livestreamy oživí hlavní město

Slovenský umělec Denis Baštuga se ve svém projektu Bactihub+ v sobotu 4. září v 18:00 v Národní technické knihovně zabývá funkčnosti ekosystému. Jeho hlavními tématy jsou sdílení a mezidruhová komunikace rostlin a vyšších živočichů. Znázorní vzájemně symbiotické vztahy uvnitř životního prostředí, které fungují jako internet.

 

Sobotní večer 4. září bude patřit pařížské multimediální skupině †een▲ge gd, která zkoumá společné znaky náboženství a popkultury a ruší hranice mezi nízkým a vysokým uměním. Jejich performance bude k vidění od 21:00 v klubu Unijazz Kaštan.

 

V neděli 5. září od 16:00 proběhne v Centru současného umění DOX multimediální živá performance hongkongské umělkyně Loretty Lau. Ta pracuje s metodou řízené imaginace a ve spolupráci s hudebníkem Barry Wanem a vizuálním umělcem Petrem Hanžlem zprostředkuje publiku své exilové zkušenosti.

 

Intermediální umělec, performer a kurátor Michal Kindernay uvede svou audiovizuální instalaci Phonotropic Blindeness v neděli 5. září v 18:00 ve Studiu Alta. Audiovizuální kompozice oživuje vodní element v mnoha podobách: od bublání minerálních pramenů, přes proudění vody v potrubích v našich domácnostech až po dunění hlubin moří a oceánů. Odhaluje křehké vztahy mezi mikro a makro událostmi v podzemním vodním a industriálním ambientu.

 

Festival zakončí jihokorejská umělkyně Jena Jang v úterý 7. září ve 20:00 na Náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla). Uvede performanci rorrimirror, v níž představí podoby moderního šamanství a způsoby, kterými lze skrze digitální tvorbu léčit tělo i duši.

 

Kromě živých vystoupení a videoartových intervencí do veřejného prostoru bude na programu například promítání video deníku Frakcja Log, jenž společně vytvořilo po čas 66 dní lockdownu osm předních polských vizuálních a performativních umělkyň (Monika Czarska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Izabela Maciejewska, Beata Marcinkowska, Aurelia Mandziuk, Marta Ostajewska).

Kompletní program je k dispozici na webových stránkách www.praguebiennale.cz. Vstup na všechny akce je volný.

 

Prague Biennale Projekt 2021: Re-connect Art

  1. – 7. 9. 2021 | Praha

www.praguebiennale.cz

www.facebook.com/PragueBiennale

www.instagram.com/praguebiennale

 

Comments

comments

Vyhledat