ZÁKULISÍ NOVINAŘINY: NĚMECKÉ HVĚZDY INVESTIGATIVNÍ ŽURNALISTIKY V PRAZE

Z rozhovoru s Edwardem Snowdenem. Foto z filmu Zákulisí novinařiny
Z rozhovoru s Edwardem Snowdenem. Foto z filmu Zákulisí novinařiny

Reportéři německého deníku Süddeutsche Zeitung patří v investigativní novinařině mezi světovou špičku. Dva z nich, Bastian Obermayer a Frederik Obermaier, se v rámci festivalu Jeden svět představí 26. března v Praze.  Jak vznikají jejich reportáže, které nedávají mocným spát?

 

Bastian Obermayer a Frederik Obermaier jsou slavní a pro řadu lidí i velice nepohodlní novináři. Pracovali například na skandálních odhaleních v kauze Panama Papers, na vrcholně utajených místech po celém světě zpovídali známého whistelblowera Edwarda Snowdena, dostali se k alarmujícím informacím o rakouském vicekancléři Strachemu, které zveřejnili. Za svou práci získali řadu ocenění, včetně Pulitzerovy ceny.

 

„Jejich mateřské noviny Süddeutsche Zeitung, největší německý deník, se nyní rozhodly poskytnout veřejnosti vhled do toho, jak jejich investigativní tým pracuje,“ komentuje Klára Arpa z programového oddělení Goethe-Institutu. „Vznikl tak film Zákulisí novinařiny, který uvádíme, a v jehož rámci režisér Daniel Sager referuje o pečlivých a všestranných rešerších, o neustálé ochraně novinářů v dnešní době, ale také o hodnotě této práce pro naši moderní společnost. Jak se odhaluje pravda? Co vše je nutné ověřit a co vše je možné, či nutné, zveřejnit?“ dodává Arpa.

 

Investigativní novináři jsou hlídacími psy demokracie. Právě v této době je důležité sledovat jejich práci a kriticky nahlížet nejrůznější fake news. Proto Goethe-Institut přiváží na festival nejen zmiňovaný dokument Zákulisí novinařiny, ale i obě jeho hvězdy. Na debatě s nimi se budeme ptát třeba na to, s čím vším mohou novináři pracovat. A jakým rizikům se přitom vystavují?

 

Co? Filmová projekce a diskuze k filmu Zákulisí novinařiny (Hinter den Schlagzeilen, Německo 2021, 90 minut)

Kdy? V sobotu 26. března od 19:00

Kde? Ve velkém sálu Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1

V rámci MFF Jeden svět. Vstup 130 Kč.

 

Kontakt: 

Tomáš Moravec | Goethe-Institut Česká republika | +420 721 434 624 | tomas.moravec@goethe.de | www.goethe.de/cesko 

 

Comments

comments

Vyhledat