Zemřel ekonom Michal Mejstřík

Michal Mejstřík, foto Jiří Thýn
Michal Mejstřík, foto Jiří Thýn

7. ledna 2021 zemřel na kompilace spojené s Covidem profesor Univerzity Karlovy Michal Mejstřík. Bylo mu 68 let.

Michal Mejstřík patřil mezi anše nejvýznamnější ekonomy. Studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze a na London School of Economics. V roce 1997 mu byl udělen titul profesor ekonomie, a to na Univerzitě Karlově.

Michal Mejstřík pracoval v Akademii věd, několik let byl členem Národní ekonomické rady vlády. Spoluzaložil Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE). Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v roce 1993 založil Institut ekonomických studií, který do roku 2010 řídil.

Nevěnoval se však pouze akademické práci: podílel se na restrukturalizaci řady firem, magazín Forbes uvádí, že „odchoval jednu celou generaci českých byznysmenů.“

Poslední měsíce členem ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu a skupiny ekonomických expertů KoroNERV-20.

Patřil mezi oblíbené osobnosti schopné vyjadřovat se věcně a s nadhledem. Po jeho úmrtí na sociálních sítích řada jeho kolegů i příznivců zdůrazňovala jak jeho zásluhy pracovní, tak sílu jeho osobnosti a schopnost formulovat svá stanoviska tak, že byla srozumitelná i laikům.

Comments

comments

Vyhledat