Známe program i hosty filmového festivalu Future Gate

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate spustil předprodej vstupenek.  Divákům přinese řadu nových oceňovaných snímků (Malý Joe, Vivárium, H0use), které  budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, ale i nesmrtelné klasiky jako Tetsuo, Total Recall či  Ghost in The Shell 2: Innocence, sérii dokumentů či školní projekce. Na festival míří scénárista seriálu Taboo Chips Hardy a další zahraniční tvůrci i vědci. Future Gate probíhá  od 29. ledna do 2. února v pražské Lucerně, o týden později v Brně. Festivalové ozvěny se  konají v Plzni, Šumperku a nově na Slovensku.

“Velmi nás těší, jakou filmovou kolekci se nám podařilo letos připravit. V soutěži jsou  zastoupeny americké nezávislé filmy i evropské snímky oceněné dříve na světových festivalech. Do Prahy přiletí několik režisérů, producentů a odborníků z dalších profesí  zastoupených ve výrobě filmů. Výchozím tématem letošní filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane subžánr sci-fi: kyberpunk. Filmy jako Total  Recall, Ghost in the Shell nebo Tetsuo vzdáme hold oblíbenému žánru,” přibližuje pořadatel  festivalu Filip Schauer.

Filmová soutěž
Novinkou 7. ročníku festivalu je soutěž nových žánrových filmů. Soutěžit o hlavní cenu  festivalu Future Gate bude šest zahraničních celovečerních filmů. Vítěze zvolí mezinárodní  porota složená ze scénáristy Chipse Hardyho (Taboo, Válka s mloky) a vedoucí poroty,  děkanky pražské FAMU, Andrey Slovákové. O Divácké ceně rozhodnou samotní diváci. Předávat se budou dvě sošky tematicky vyrobené 3D tiskařkou společností Prusa Research.

Zahajovacím filmem festivalu je v Cannes oceněný Malý Joe (Little Joe) s Emily Beecham,  známé z Ave, Caesar! bratří Coenů, v roli vědkyně zabývající se vývojem nových rostlinných druhů, které lidstvu nemají přinést nic menšího než štěstí. Režisérkou snímku je Jessica Hausner (Lurdy, Láska šílená). Film bude uveden na Future Gate v distribuční předpremiéře.  Druhý soutěžní film Vivárium je artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti, ve které tvoří mladou rodinu Jessie Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Král ze Soho). Nápaditý a inovativní počin Synchronic natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, američtí nezávislí tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna. V hlavních rolích se představí Jamie Dornan (Anthropoid) a Anthony Mackie (Avengers). Jako záchranáři se stále častěji setkávají s podivnými úrazy spojenými s užíváním nové drogy zvané Synchronic. Snímek Barva z vesmíru (Color Out of Space), ve kterém si hlavní roli zahrál Nicholas Cage, je adaptací stejnojmenné povídky H. P. Lovecrafta. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho (Hardware) vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Inteligentní konverzační drama H0us3 je debutem španělského režiséra Manola Munguia, který v něm odkrývá naše obavy z umělé inteligence a přehledně představuje témata jako internet věcí, hackování a nabourávání počítačových systémů. Uvedení snímku bude za osobní účasti režisére. Šestým a posledním soutěžním filmem je čínský nezávislý snímek Poslední úsvit (Zui Hou De Ri Chu) 30-letého režiséra Wen Ren, který svůj první celovečerní film natočil za pouhých 250 000 USD. Dechberoucí, vizuálně podmanivá podívaná předkládá divákům citlivě a nenápadně společenskou kritiku.

Legendární filmy a dokumenty
Soutěžní sekci doplňují další tři filmové novinky. Bizarní akční komedii Kulky spravedlnosti (Bullets of Justice) s Danny Trejem v jedné z rolí představí v Praze bulharský režisér Valeri Milev a představitel hlavní role Timur Turisbekov. Druhý celovečerní film Ježíš ti ukáže cestu… k dálnici (Jesus Shows You the Way to the Highway) režiséra Miguela Llansóa je komedie oceněná na festivalech v Sitges a Fantasia. I tento snímek uvede na Future Gate festivalu režisér osobně. V rytmu hudby synthwavového mága Carpenter Bruta se nese vizuální a hudební sci-fi jízda Blood Machines. Dva kosmičtí desperáti se střetnou se zákeřným strojem, který má ovšem vlastní duši.

Poctu kyberpunkové kultuře zajistí projekce legendárního díla Paula Verhoevena Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem, japonské kultovní dílo Tetsuo a pokračování zásadního filmu v žánru anime Ghost in The Shell 2: Innocence režiséra Mamoru Oshi.

Dokumentární sekce nabídne promítání filmů na témata umělá inteligence, výroba humanoidních robotů a androidů, transhumanismus, festival si připomene i k loňské oslavy 50. výročí přistání na Měsíci a 40. výročí vzniku kultovního filmu žánru sci-fi Vetřelec. Na projekce dokumentárních filmů jsou pozvání čeští vědci, kteří na projekce navážou přednáškou nebo besedou, a informace z filmů dají do souvislostí s ohledem na očekávaný
vývoj v oblasti vědy a techniky.

Hosté
Vedle režisérů soutěžních filmů (Manolo Munguia, Valeri Milev, Miguel Llansó) a herce Timura Turisbekova dorazí do Prahy i další zajímaví hosté. Mezi porotci zasedne Chips Hardy. Tento britský scénárista stojí společně se svým synem Tomem Hardym za úspěšným seriálem Taboo. Chips Hardy v současnosti pracuje na scénáři k filmu Válka s Mloky dle knižní předlohy Karla Čapka.

Hostem festivalu bude i skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Tento Holanďan žijící v Americe otevírá tradičnímu nástroji nové horizonty, které obdivuje i Jim Jarmusch. A právě vzájemná spolupráce s legendárním americkým filmařem přinesla Wissemovi na festivalu v Cannes hlavní cenu za soundtrack k filmu Přežijí jen milenci. Wissem na dvojkoncertu v Praze a Brně představí své nové album s názvem Ex Mortis. Pražský koncert se uskuteční 4. 2. 2020 od 19:00 v Českém muzeu hudby, brněnský o den později od 20:00 v Planetáriu s hvězdnou fulldome projekcí.

Doprovodný program
Program festivalu doplňují besedy s českými hosty na témata kybernetická válka, svoboda médií i oblíbené soutěžní pub kvízy. Pro školy je ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost připravena projekce filmu o kyberšikaně. V Galerii Lucerna je už od 6. ledna k vidění výstava fotografií z protestů v Hongkongu. Situace a boj místních obyvatel za svá práva byla inspirací pro témata letošního ročníku Future Gate, svoboda a kyberpunkový žánr.

Pražská a brněnská část festivalu bude zakončena symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru. V repertoáru nebudou chybět nesmrtelné skladby z filmů Vetřelec, Star Wars nebo Transformers a mnohé další. Koncert bude věnován zesnulému filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi (Vetřelec, Blade Runner, Vetřelec3), který byl v roce 2016 hostem festivalu. Hudební program ale odstartuje už 16. ledna v pražském klubu Cross, kde v rámci cyberpunkové noci zahraje kapela End of Scream, producent Marvel83′ a DJane Aisling. Hudební program doprovodí performance na pomezí cosplay a nového cirkusu Maskmaking Bureau, audiovizuální show Simulacrum AV a projekce filmu Animatrix. Vstup je volný.

Comments

comments

Vyhledat