10. jubilejní ročník festivalu Czech Design Week představí projekt New Generation

Desátý ročník festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week X představí ve dnech 7. až 10. září ve Výstavní síni Mánes nejnovější tvorbu více než 120 českých i zahraničních designérů. K příležitosti završení první dekády festivalu se návštěvníkům poprvé představí také výstava New Generation, která ukáže výběr unikátních kolekcí navržených nejmladší generací designérů z řad studentů, absolventů a nových objevů z uměleckých škol. Vizuál letošního ročníku vytvořil slovenský malíř a grafik Stanislav Ondruš.

„Festival Czech Design Week se během let vyprofiloval v designovou přehlídku, která klade důraz na objevování a podporování nových objevů na poli českého designu. Výstava New Generation je tak přirozeným vyústěním těchto snah, kdy veřejnosti k příležitosti našeho desátého ročníku chceme ukázat, že se do budoucna vyplatí sledovat, co naše nejmladší generace designérů vytváří,“ uvedl ředitel festivalu Lukáš Pipek.

Festival Czech Design Week během čtyř zářijových dní také ve Výstavní síni Mánes formou panelových instalací, které vytváří pomyslné designové pokojíčky, nabídne pravidelný výběr současné tvorby českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií napříč všemi obory designu: od interiérového a produktového designu přes sklo, keramiku, módu a šperk až po například grafiku či vizuální tvorbu. Seznam všech vystavujících je dostupný na webu festivalu.

Nové kolekce zde například představí sklářský designér František Jungvirt ve spolupráci se značkami KLIMCHI či TON, duo Mikolášková&Drobná, Studio 3 nebo studio ADEMI. Mezi novými objevy na poli designové tvorby se poprvé představí například šperkařka Pavlína ZAK, studenti z několika českých a slovenských ateliérů, jako například ateliér Produktový design ústecké FUD UJEP či ateliér SKLO z bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. 

Do prostoru pražského Mánesu, který před téměř sto lety navrhnul architekt Otakar Novotný a který v minulosti hostil velikány výtvarného umění, zavítá designový festival podruhé. Už loňský ročník totiž potvrdil, že současná tvorba designérů, která často pluje na hranici mezi designem a uměním, patří do galerijního prostoru této ikonické funkcionalistické budovy.

S desetiletým výročím jubilejní Czech Design Week X spojí i svůj doprovodný program. Ten se zaměří jak na uplynulou dekádu v českém designu, tak na jeho budoucnost s důrazem na trendy a výzvy, jakou jsou otázky udržitelnosti či umělé inteligence. V rámci doprovodného programu ale nebude chybět celé spektrum nejrůznějších přednášek, debat či workshopů s cílem přivítat na festivalu co nejširší publikum a také ukázat, že design i umění je tu pro každého bez výjimky a bez předsudků.

Festival Czech Design Week proběhne od čtvrtka 7. do neděle 10. září 2023. Výstava New Generation se po festivalu ukáže také o týden později, v pátek 15. a sobotu 16. září, v budově Technologického centra UMPRUM během přehlídky We’re Next, která představuje ty nejinovativnější mladé módní návrháře a studenty vysokých škol.

Český design nebude chybět ani na přehlídce London Design Fair, která je letos hlavním zahraničním partnerem Czech Design Weeku a která se uskuteční o dva týdny později, od 21. do 24. září 2023 v londýnském Truman Brewery.

Czech Design Week

7.–10. září 2022
Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, 110 00 Nové Město, Praha 1

https://www.czechdesignweek.com/

Doprovodný program: https://www.czechdesignweek.com/#program
Seznam vystavujících: https://www.czechdesignweek.com/#exhibitors
https://www.facebook.com/CZDW.CZ  /  https://www.instagram.com/czechdesignweek/
FB událost: https://www.facebook.com/events/900375534616832

Comments

comments

Vyhledat