100 let republiky a skauti: sázení 100 lip, rozdávání trikolór a další akce

foto Junák - český skaut, z. s.
foto Junák - český skaut, z. s.

100 let republiky a skauti: sázení 100 lip, rozdávání trikolór v ulicích, roznášení pošty sousedům nebo skautský tábor ve městě

Skauti chystají na oslavy 100 let republiky mnoho akcí a aktivit, tou nejvýraznější bude sázení 100 lip v Golčově Jeníkově a rozdávání trikolór v ulicích více než 40 obcí. Přehled všech akcí je tady a také na webu. 

Jeníkovská alej

 • Golčův Jeníkov: skauti z Havlíčkova Brodu se rozhodli zasadit 28. října 100 lip a vytvořit tak novou alej nedaleko města Golčův Jeníkov. Stromy si mohli místní obyvatelé a spolky předem zarezervovat a kromě příspěvku na samotnou sazenici přidat i finance na podporu místních mládežnických organizací. Jeníkovská alej jim tak vydělala téměř 40 000 Kč.

Skautská pošta

 • Opava: skauti z Opavy plánují obnovit při slavnostním setkání 28. října svůj skautský slib, budou také udělena skautská vyznamenání. Připomínkou zapojení skautů do konstituování samostatného československého státu bude akce pod názvem Skautská pošta (od 9 do 12 hodin). Návštěvníci Horního náměstí budou mít možnost na připravené korespondenční lístky napsat vzkaz či pozdrav někomu z Opavy a skauti je v následujících dnech doručí na uvedenou opavskou adresu.

Pozvánka na tábor

 • Ostrava: ostravští skauti se zapojují do oslav pořádaných městem, můžete je vidět v průvodu v krojích, vzít si od nich trikoloru, navštívit jejich minimuzeum (Masarykovo nám.) nebo stanový tábor na Selzskoostravském hradě a ohřát se s nimi u táboráku.

Sázení stromů, rozdávání trikolór, průvody a pamětní akce

 • Praha: 73. oddíl Tuvia bude rozdávat trikolóry na náměstí Míru.
 • Hradec Králové, Velké Meziříčí, Kolín, Chomutov, Jeseník, Třebíč, Přeštice, Mostek, Janov nad Nisou, Plzeň – Lochotín, Vizovice: rozdávání trikolór v ulicích měst.
 • Břeclav: břeclavští skauti oslaví výročí republiky vysazením lípy v rámci projektu Stromy svobody. Na sázející čeká program, ve kterém se dozví např. proč se vysazují lípy, co symbolizují, proč je 28. říjen významný či jak si jej břeclavští skauti v minulosti připomínali.
 • Česká Skalice: místní skauti budou rozdávat trikolóry při vzpomínkové akci města a Sokolů a sázení stromů.
 • Třebechovice p. Orebem: třebechovičtí pořádají ve městě průvod s kladením věnců, na rozdávání připravují vlaječky, placky a trikolory, organizují i program v místní Sokolovně: výstavu legionářů, hudbu první republiky, divadelní představení místních ochotníků, komentované promítání fotografií sta let ve městě a večer společenský ples k uctění sta let republiky.
 • Most a Blíževedly: místní skautské oddíly chystají sázení lípy a rozdávání trikolór.
 • Blansko: ve městě s největší koncentrací skautů v ČR o skauty nebude samozřejmě nouze ai na oslavách 100 let republiky – chystají se oslavy na náměstí a nástup se vztyčováním vlajky. Podobně to proběhne i v Chocni. 
 • Zlín: skauty a skautky potkáte na náměstí míru a u sochy TGM, budou držet čestnou stráž, zúčastní se průvodu a budou rozdávat trikolóry.
 • Dolní Břežany-Ohrobec-Libeň: skauty potkáte i na křižovatce historických cest mezi těmito obcemi. 28. října se tu odhaluje nový pomník ke 100 letem republiky. Skauti a skautky budou držet čestnou stráž a rozdávat návštěvníkům trikolóry.
 • Šumperk:šumperští chystají slavnostní zasazení stromu (Zlaté Hory, Hornická ulice, od 10 hodin),  od 18 hodin se pak koná přednáška věnovaná vzniku republiky.
 • Týn nad Vltavou: skauti a skautky se účastní průvodu městem, budou sázet lípu svobody a rozdávat trikolóry.
 • Uherský Brod: prohlášení stoleté lípy za památný strom, výsadba nové lípy, rozdávání trikolór.
 • Chotěboř: skauti a skautky se účastní oslav 100. výročí republiky pořádaných městem. Během oslav se bude odhalovat pamětní deska T.G.M. a sázet lípa, skauti budou rozdávat trikolóry.
 • Brno: skauti a skautky budou držet čestnou stráž na oficiálním vzpomínkovém aktu města. 
 • Chodov u Karlových Varů a Čechovice:místní skauti a skautky chystají lampionový průvod (Čechovice: 26.10.)
 • Česká Skalice:účast na pietních vzpomínkových akcích města, oddílová noční hra na téma 1. republiky

Akce před 28. říjnem

 • Kolín:v sobotu 27. 10. chystají skauti společný den a ohen s dětmi, přáteli, podporovateli skautů na skautské chatě, kam pojedou po Labi na lodích. V neděli 28.10. se zúčastní pochodu městem, budou rozdávat trikolóry a přidají se k setkání u pomníku TGM , kde se pravidelně schází spolky z Kolína a zástupci města.
 • Tábor: setkání u lípy republiky zasazené v roce 1998 se koná už 25. října. Přijdou sokolové, skauti a turisté.
 • Mělník: mělničtí budou rozdávat 27. října trikolory kolemjdoucím na náměstí při příležitosti posledního letošního jarmarku.

Speciální seriál výzev pro republiku 

Od 17. října přináší Junák – český skaut na svém Facebooku a Twitteru každý den jednu výzvu, pro republiku, pro aktivní občanství, podporu demokracie. S odkazem na Poštu českých skautů v roce 1918 mají výzvy formu korespondenčního lístku s důležitým vzkazem. Ten, který stojí nad všemi výzvami, zní: pojďme se všichni zapojit, buďme aktivní, dělejme to, na co stačíme, co můžeme udělat. Pečujme o republiku, ať nám pěkně kvete v dalších 100 letech.

Skautské muzeum na Letné

Klub skautských sběratelů Junáka – českého skauta připravil v rámci Statické ukázky současné i historické techniky Armády ČR a složek IZS speciální skautské muzeum přibližující historii i současnost skautingu. 26. 10. 2018 08:00 – 28. 10. 2018 18:00, Letenská pláň, Praha 7.

Comments

comments

Vyhledat