12 novoročních jídel z celého světa

Jídlo a oslavy jsou ruku v ruce odnepaměti. Co jedí lidé v různých zemích při oslavách nového roku, a jaký to má symbolický význam?

  1. Na Nový rok se v našich krajích jídává čočka, přičemž zrnka mají symbolizovat peníze. Čočka s uzeninou se jí i v některých částech Itálie (cotechino con lenticchie).
  2. Z podobných důvodů jedí na jihu USA pokrm jménem Hoppin‘ John z fazolí černé oko (symbolizujících mince), rýže a masa podávaný často se zelenými saláty (barva peněz) a kukuřičným chlebem (barva zlata). Tradice shrnutá rčením “peas for pennies, greens for dollars, and cornbread for gold“ se rozšířila i do dalších amerických krajů.
  3. V Turecku a dalších středozemních krajích má úspěch a plodnost symbolizovat granátové jablko, které má v lednu svou vrcholnou sezónu.
  4. V Německu a Rakousku je tradicí marcipánové prasátko pro štěstí.
  5. V Irsku a částech Německa je za jídlo přivolávající majetek považováno zelí, opět kvůli zelené barvě.
  6. Holanďané mají tradiční smažené koblihoidní pečivo olieollen připravované nasladko, podává se i jako street food v amsterdamsých ulicích.
  7. Mexičani jedí oblíbené plněné taštičky tamales.
  8. Ve Španělsku a některých dalších zemích se úderem půlnoci jí 12 hroznů, a pokud si je chcete užít opravdu se vším všudy, pojídejte je v Madridu na Puerta del Sol. Každý hrozen symbolizuje zdraví v jednom měsíci nadcházejícího roku a jedí se přesně o půlnoci, s každým úderem hodin jeden, takže si je lidé často připravují předem.
  9. Japonci si štěstí a zdraví přivolávají o půlnoci dlooouhými nudlemi z pohanky známými i u nás jako soba. Nesmějí se překousnout ani přetrhnout, jejich délka symbolizuje dlouhý život. Podobné nudlové tradice mají i v dalších zemích Asie.
  10. V severských zemích a částech Polska jedí herynky, Poláci je navíc předtím speciálně marinují. Ryby, zejména celé, se při oslavách hojně jedí i v Asii.
  11. Štěstí pro jednoho, to je mince zapečená v královském koláči známém v řadě zemí světa pod různými názvy – v Řecku se 1. ledna snídá Vaselopita,  ve Francii gateau des rois, v Mexiku Rosca de Reyes a v Bulhatsku banitsa. Kdo dostane kousek s mincí, ten bude mít štěstí na peníze.
  12. Koláče pečou i v Norsku a Dánsku a vrství je na sebe, název pochoutky je kransekake.

O dalších novoročních tradicích si přečtěte v našem dalším článku. Přejeme skvělý rok 2019!

Comments

comments

Vyhledat