13. říjen – Mezinárodní den bez podprsenky

<span>Photo by <a href=Darius Bashar on Unsplash">
Photo by Darius Bashar on Unsplash

Už podesáté se letos slaví Mezinárodní den bez podprsenky. Tento poněkud kontroverzní svátek vznikl v rámci osvětové kampaně pro prevenci rakoviny prsu (výzvou a vzkazem pro veřejnost tak není jen fotit se na Instagram oben ohne, ale nechávat se pravidelně vyšetřovat a trénovag samovyšetření, které může, ale nemusí pomoci ve včasném záchytu.

Několik faktů o historii podprsenek:

Prsa se různě omotávala už of pravěku – nikoli vždy pro jejich zdůrazněni, například ve starém Římě ženy usilovaly ovíjením o zploštění hrudníku.Předchůdkyněmi současných podprsenek byly šněrovačky které byly k vidění od 13. století.

Následovaly korzety, které zpopularizovala francouzská šlechta toužící kromě zvýraznění poprsí také po zmenšení objemu pasu – k tomuto účelu se nepohodlné korzety užívají dodnes.

Podprsenky jsou v oběhu od devatenástého století, patent získala v r. 1889 Francouzka Herminie Cadolle, bližší aktuálnímu stylu je podprsenka přirozenějšího vzhledu, kterou o něco později vynalezla Mary Phelps Jacob (jednalo se o rok 1913). Patentů je v téhle oblasti celá řada, patří mezi ně i „breast supporter“ Američanky českého původuMarie Tucek, který vidíme na obrázku:

Patentovaná prapodprsenka Marie Tucek

Od té doby doznal tento kus prádla dalších proměn podle panující módy, praktického využití i historických událostí, například:

  • V roce 1917 byly Američanky vyzvány, aby si přestaly kupovat korzety a ušetřily tak kov pro účely války. Poslechly. Podle MIT tím ušetřily 28 000 tun kovu, z čehož se daly postavit dvě lodě.
  • V roce 1928 začala Ida Rosenthal, Američanka ruského původu,  zavádět velikosti košíčků
  • Kostice se šířeji užívají od 30. let, vycpávky od let čtyřicátých
  • V roce 1943 režisér Howard Hughes zkonstruoval podprsenku s kosticemi, aby zvýraznil prsa herečky Jane Russell ve filmu Psanec.
  • V 50. letech byly populárni špičaté podprsenky, na obrázku herečka Patti Page. V 80. letech je vrátila částečně do hry Madonna.

Patti Page (1955), public domain

  • Sportovní podprsenky se vyrábějí od 70. let minulého století, první vlaštovkou byla „Free Swing Tennis Bra“ od Glamorise Foundations vyráběná od roku 1975.
  • Přehled historických i současných typů a střihů najdete třeba na Wikipedii.

 

Přečtěte si také:

Základy formálního oblékání pro chlapce a muže

Mezinárodní den bez kalhotek (červen)

Comments

comments

Vyhledat