Designblok má téma Vášeň

Výstava špičkového českého designu, umělecké instalace i tematické expozice. To jsou hlavní lákadla letošního Designbloku, který je kvůli nouzovému stavu připraven pouze formou výstav. Doprovodný přednáškový, workshopový a společenský program musel být zrušen. Designblok začne již 7. října a naplní prostory bývalého konventu Gabriel Loci, který se změní v jednotlivé galerijní sály, a Musaion v Letohrádku Kinských, protože Národní muzeum je partnerem výstavního projektu Art House. Hlavní výstavy v Gabriel Loci a v Musaionu doplní galerie a obchody po městě se speciálními expozicemi. Výstavní program bude nově možné zhlédnout také online prostřednictvím 3D prohlídek na webu Designbloku.

V Superstudiu zaměřeném na firmy, Openstudiu s designéry, Art House i v showroomech po Praze bude k vidění 227 expozic tvůrců i výrobců. Nebude mezi nimi chybět česká špička ani hostující autoři z okolních zemí. Centrální prostor Designerie i hlavní výstavu Vášeň letos zpracoval Jan Plecháč, který v ní obtiskl svoji vášeň pro motorky. „Mým cílem bylo vdechnout život morálně i technicky zastaralé věci za pomoci šikovných mistrů hned několika řemesel, kteří by se za normálních okolností u jednoho projektu asi nikdy nepotkali. Mistři svého řemesla, kteří vystupují ze své komfortní zóny, pracují na společném cíli a nechávají si nahlížet přímo pod ruce,“ popsal designér Jan Plecháč. V jedné dílně se tak potká um týmu stavitelů motorek, sedláře, brusiče, ale i šperkaře a ilustrátora.

 „Vzhledem k tomu, že těžištěm Designbloku jsou výstavy, můžeme za dodržení přísných hygienických podmínek 7. října otevřít. Zrušit jsme museli veškerý festivalový program, který by nás řadil mezi hromadné akce, jako jsou přednášky, vernisáže, workshopy, diskuse, módní přehlídky a společenské akce, včetně slavnostního zahájení. Jsem velmi ráda, že i v takto složitém období se na výstavě Designblok představí celá české designérská špička, včetně renomovaných výrobců a školních ateliérů. Prostory budou rozděleny tak, aby v jednotlivých výstavních sálech ani v jiných prostorech nebylo v jednom okamžiku více než 10 osob, toto platí také pro návštěvníky čekající na vstup do výstavních sálů. Opatření jako roušky, rozestupy, zákaz shlukování, dezinfekce atd. budou samozřejmě také dodržena, na což bude po celou dobu výstavy dohlížet tým našich spolupracovníků. Návštěvníkům předem děkujeme za respektování těchto opatření. Samotný konvent, proměněný v galerijní prostor bude tvořit zajímavý kontrast s instalacemi současného designu. Rajská zahrada v podání Jana Plecháče, křížová chodba s lampami Lucie Koldové, ale i jednotlivé cely řádových sester, refektář a další historické prostory budou hostit novinky začínajících i etablovaných designérů,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Návštěva festivalu online

Designblok letos rozšířil výstavu také do online prostoru – na webu Designbloku si návštěvníci mohou díky speciálním 3D scanům v Gabrielu Loci prohlédnout všechny instalace vystavujících designérů i firem. Virtuální prohlídky expozic budou k vidění až do konce října 2020.

 

Design Helps na pražské Kampě

Panelová výstava Design Helps umístěná ve veřejném prostoru na Kampě vznikla speciálně pro letošní ročník Designbloku. Reaguje na současnou globální situaci v době pandemie a předkládá design jako nástroj změny a řešení problému, nikoliv jako nadstavbu. Vybrané projekty představují české i zahraniční tvůrce, kteří se zabývají širokou škálou aktuálních témat jako je zdravotnictví a vzdělávání. Pronikají ale i k tématům s ekologickým a sociálním podtextem jako je nedostatek vody a potravin, stárnutí populace, nutnost hledání nových materiálů, vymírající včelstva nebo pytláctví, k nimž přistupují ryze pragmaticky i konceptuálně. Osmadvacítka projektů je k vidění zdarma ve venkovním prostoru před Sovovými mlýny.

 

Art House nabídne umělecký design

Klasicistní budova Musaionu v Letohrádku Kinských představí sběratelský design v podání 21 autorů, jejichž primárním zaměřením je nejen produktový design, ale i móda nebo fotografie. Musaion v současnosti hostí Národopisnou expozici české lidové kultury a užitého umění. Spolupráce s Národním muzeem kurátory inspirovala k umístění výstavy uměleckého designu právě do jeho prostor. „S hlavním tématem 22. ročníku, jímž je vášeň, úzce souvisí nadšení a emoce, které si spojujeme s českým řemeslem a tradicemi, se snahou poznat je a zachovat pro další generace, uchýlit se k výsostně osobní, rukodělné tvorbě vznikající v intimní atmosféře, která mívá blízko ke kontemplaci. Zapojení autoři nezůstávají neteční vůči hrozbě, že časová osa jednotlivých řemesel a tradic může být 21. stoletím utnuta a svými díly otevírají otázku, jaké místo mají řemesla v současné produkci, zkoumají jejich možné nové významy a interpretují staré novým způsobem, staví most mezi minulostí a budoucností,“ vysvětlila za kurátory Art House Danica Kovářová.

 

Bezpečnostní opatření

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Designblok po konzultaci s příslušnými autoritami zavedl hygienická patření, která mají vliv na organizaci i návštěvu výstav. Prostor Gabriel Loci, jehož jednotlivé místnosti byly přeměněny v galerijní expozice, je rozčleněn do několika sektorů s oddělenými vstupy a východy, z nichž některé jsou placené, další je možné navštívit zdarma. Vystavující jsou do placených sektorů A a B rozděleni rovnoměrně, takže v každém z nich najdete výrobce i designéry, módu i šperk. Sektory, které budou přístupné návštěvníkům i bez vstupenky jsou Art House v Musaionu zaměřený na umělecký design, výstavy v exteriéru a rovněž je možné prohlédnout si zdarma kostel sv. Gabriela v areálu Gabriel Loci.

Comments

comments

Vyhledat