29. června 1940 zemřel Paul Klee

Roter Baloon (Paul Klee, 1922, Red Balloon, oil on chalk-primed gauze, mounted on board, 31.7 x 31.1 cm, Solomon R. Guggenheim Museum)
Roter Baloon (Paul Klee, 1922, Red Balloon, oil on chalk-primed gauze, mounted on board, 31.7 x 31.1 cm, Solomon R. Guggenheim Museum)

Paul Klee (1879-1940) byl zásadní a umělec, jehož práce nadšeně obdivujeme.

 

Zcely výjimečný švýcarský malíř a kreslíř po sobě zanechal okouzlující díla, která nás dodnes učí o barvě (barevné teorii se věnoval i teoreticky), rytmu a imaginaci.

Jeho styl byl zcela osobitý a i přes vlivy řady významných výtvarných směrů (expresionismus, surrealismus) zůstává stát mimo ně.

Jako mladý se nejdříve věnoval studiu hudby, ale výtvarné umění ho oslovilo víc. Mnoho let ale hrál na housle a psal i hudební recenze. Během studia na gymnáziu si rád kreslil karikatury do učebnic a už zručně maloval krajinky. O jeho stylu myšlení nám hodně povědí jeho deníky, které si vedl od roku 1897 až do roku 1918. Něco z nich vyšlo i česky.

Přes to, že některá jeho mnohem pozdější díla v sobě mají dětskou rozvernost, byl i velmi vzdělaným teoretikem umění, ostatně vyučoval i na věhlasném Bauhausu.

Je fascinující, kolik stihnul namalovat prací, odhaduje se až 9000. Od propracovaných obrazů po „komiksové“ náčrtky. Vliv měl i na české umění. Jeho andělé inspirovali architekta Zdeňka Fránka při tvorbě Modlitebny církve bratrské v Černošicích.

Většinu života prožil ve Švýcarsku, ale nezískal tamější občanství. Zemřel v důsledku vzácné nemoci, kterou trpěl, progresivní sklerodermie.

Paul Klee – Nocturnal Festivity / Public domain

 

Kam za ním

Fyzicky

Německo

Museum Berggruen nabízí řadu jeho prací. Adresa je Schloßstr. 1, Berlín.

Švýcarsko

Pokud se chystáte na cestování po Evropě, vřele doporučujeme jeho krásné muzeum ZPK (Zentrum Paul Klee) poblíž Bernu. Má tvar vlny, jezdí k němu autobus z Bernu a některé dny má vstup zdarma. Navrhoval ho Renzo Piano, více o jeho výjimečné architektuře najdete česky tady.

Je nabité menšími i většími díly a obvykle hostí i další výstavy jiných umělců. Do ledna 2021 je k vidění i zajímavá virtuální prezentace.

ZENTRUM PAUL KLEE

Monument im Fruchtland 3, Bern


Virtuálně

Pokud máte twitter, doporučujeme nechat se těšit robotem, který automaticky zveřejňuje některé jeho práce a rozzáří vám tak mobil.

 

Comments

comments

Vyhledat