44. Letní filmová škola Uherské Hradiště začíná

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Právě začíná festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, který potrvá deset dní a ponese se ve víru oslav – 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana, 100 let od vzniku Československé republiky, 120. výročí českého filmu a 130 let od narození F. W. Murnaua. Festival představí také méně známou tvorbu i nejzásadnější celovečerní díla Larse von Triera. Těšit se můžete i na muzikál, virtuální realitu, filmy hnutí Greek Weird Wave nebo snímky Jiřího (George) Voskovce, které natočil v zámoří. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová.

„Po celoroční práci našeho týmu nastal den D a mně je velkou ctí a radostí zahájit 44. Letní filmovou školu a přivítat první návštěvníky. Všem ze srdce přeji, aby si festival prožili přímo všemi smysly, objevili úžasné filmy, zažili krásná setkání a letošní ročník se tak zařadil mezi ty, na něž se vzpomíná i po letech,“ řekla ředitelka festivalu Radana Korená.

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 28. 7. íránský režisér Bahman Ghobadi s filmem Želvy mohou létat. Na zakončení Letní filmové školy pak Robert Sedláček přiveze svoji novinku Jan Palach, kterou festivalovým divákům představí ve světové premiéře.

V Uherském Hradišti už je kromě Bahmana Ghobadiho i zástupce chilské kinematografie Alejandro Fernández Almendras.

„Alejandro Fernández Almendras patří ke klíčovým tvůrcům současného jihoamerického filmu a jeho snímky zkoumají život na chilském venkově, stejně jako obecné otázky viny a trestu, spravedlnosti a nespravedlnosti. Letní filmová škola představí jeho kompletní filmografii, včetně aktuálního českého akcentu,“ řekl Jan Jílek, hlavní dramaturg Letní filmové školy.

Pořadatel Letní filmové školy, Asociace českých filmových klubů, připomene v sekci AČFK uvádí svoji distribuční činnost a představí novinky chystané pro podzim 2018. Premiéru bude mít na Letní filmové škole i Projekt 100, který se letos bude věnovat muzikálovému žánru. V sekci LFŠ uvádí pak budou mít sami diváci možnost zvolit film, který Asociace do kin uvede v lednu příštího roku.

Letos podruhé představí Letní filmová škola společně s Be2Can Distribution v sekci Be2Can Starter (loni Letní festivalové echo) špičkové festivalové snímky z Berlína, Benátek a Cannes. Východní přísliby jsou zbrusu novou programovou sekcí LFŠ, jež nabídne novinky z hrané tvorby zemí tzv. východního bloku. Diváci se mohou těšit na snímky ze střední a východní Evropy, pobaltských zemí či Ruska.

Tradičně silné zastoupení má na Letní filmové škole kinematografie polská, kterou bude osobně zastupovat režisér Andrzej Jakimowski. V Uherském Hradišti uvede svoji kompletní celovečerní filmografii.

Svůj prostor na Letní filmové škole bude mít v úterý 31. července i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, který zdarma pomocí webové platformy www.cined.eu zpřístupňuje evropské filmy školám, žákům a studentům ve věku 6 – 19 let a jehož českým partnerem je Asociace českých filmových klubů. Tématem celodenního semináře bude snímek Modrý tygr, který je jako první český zástupce nově zařazen do evropské kolekce filmů programu CinEd. Film a k němu vytvořené pedagogické nástroje budou sloužit učitelům filmové a audiovizuální výchovy po celé Evropě. Součástí semináře bude projekce snímku za účasti režiséra Petra Oukropce, workshop Modré tygrování pro malé diváky a vzdělávací seminář pro pedagogy a jiné zájemce, kde bude představen i rozsáhlý pedagogický materiál k filmu Modrý tygr. Seminář je akreditován MŠMT a je zdarma. Podmínkou je pouze registrace na stránkách www.cined.cz.

innogy letní kino na Masarykově náměstí se i letos stane dějištěm dvou velkých koncertů, které Letní filmovou školu orámují. V sobotu 28. července vystoupí díky podpoře hlavního partnera innogy David Koller a na závěr Filmovky, v sobotu 4. srpna se návštěvníci mohou těšit na Barboru Polákovou. Oba koncerty se konají zdarma pro akreditované i veřejnost.

Doprovodné akce na Letní filmové škole Uherské Hradiště okoření sobotní procházka s Josefem Somrem po filmových lokacích filmu Žert i site specific projekce filmu The Nagano Tapes u letadla, kterým hokejisté cestovali z olympijských her v roce 1998. Velkým zážitkem budou jistě i dvě představení souboru Cirk La Putyka, který se věnuje žánru nový cirkus a který v srdci Slovácka vystoupí vůbec poprvé.

V prodeji jsou stále akreditace na jakýkoli počet dnů i balíčky po 6 nebo 12 vstupech.

Celý program naleznete na www.lfs.cz

Comments

comments

Vyhledat