5 vánočních trendů ze světa kreativních hraček

Vedle akčních postaviček kreslených seriálů a plyšáků jsou stále oblíbenější hračky, které dětem umožňují rozvíjet jejich přirozenou kreativitu a fantazii. Dostanou je ven ze zajetí dotykových technologií a celé rodině umožní vytvářet a sdílet společné zážitky. Seznamte se s největšími trendy z oblasti netradičních hraček, které pro vás připravila Kristýna Křížová, odbornice na kreativní hraní a zakladatelka hračkářství Agátin svět.

Být a bavit se spolu

Společenské hry zažívají v posledních dvou letech velký rozmach, který reflektuje potřebu lidí být spolu. Je to přirozená reakce na situaci, kdy je každý sám se svým mobilem. Výrobci společenských her za poslední roky dokázali přinést na trh celou řadu her, které jsou na jednu stranu zajímavé a atraktivní, zároveň je ale mohou hrát i běžné rodiny, netrvají dvě hodiny a nemají příliš komplikovaná pravidla. Zájem o společenské hry přitom roste napříč všemi věkovými skupinami dětí, již od malinkých kolem dvou let až po rodiny s téměř dospělými dětmi.

Atraktivní zážitky lze mít i off-line

S příchodem a rozvojem internetu a chytrých telefonů se zvýšil tlak na atraktivitu hračky, zejména u větších dětí. Nechtějí si hrát s něčím, co není moc zajímavé, když existuje tak lákavá alternativa v podobě internetu a sociálních sítí. Výrobci zareagovali dobře a přišli s novinkami, které skýtají skutečně atraktivní zážitky z hraní, a to leckdy i pro celou rodinu. Nejlepším příkladem jsou nové stavebnice kuličkových nebo akčních dominových drah.

Příběh hračky a její propracovanost, přírodní materiály

Záplava nekvalitních hraček z podivných materiálů průmyslově vyráběných jako komerční artikl a produkt zvyšuje poptávku po opaku. Tedy o hračky vymýšlené s láskou a péčí jako něco, s čím dítě stráví významný čas a co na něj má vliv. Roste zájem o dřevěné i textilní hračky, které jsou vyráběné u nás nebo i jinde v zahraničí. Je za nimi cítit jejich příběh a autenticita. Vidíte, že tvůrci při jejich navrhování skutečně mysleli na děti a že se nechtějí pouze svézt na módní vlně spojené kupříkladu s aktuální oblíbenou filmovou postavičkou.

Hrát si ve svém vlastním světě

Herní světy vytvářejí dětem fyzický prostor, kde mohou prožívat a rozvíjet svou představivost, své příběhy, a ne je jen pasivně sledovat na obrazovce. Děti se tak snadno ponoří do světa vlastních domečků, v kuchyňkách vaří své vlastní dobroty nebo v garáži montují autíčka a vláčky.

Zapojit ruce, hlavu i srdce

Více a více prostoru dostávají také rukodělné a experimentální aktivity. V záplavě všeho koupeného i virtuálního má totiž pro dítě to, co vyrobí samo nebo s dopomocí rodičů, zvláštní význam. Ve výrobku je schovaný čas a úsilí, které dítě vyrábění věnovalo, společně s překážkami, jež muselo překonat. Na závěr ale zvítězí především překvapení a nadšení, že přeci jen NĚCO vzniklo, že to držím v ruce, že se experiment povedl! Výrobek tedy v sobě nese emoci a dítě k němu má silnější vztah. Řada rodičů si též uvědomuje nutnost cvičit šikovnost dětských ručiček a kompenzovat tak čas trávený s chytrými přístroji. Větší děti si pak lépe uvědomují hodnotu věcí, protože vidí, že vyrobit je není jen tak.

Comments

comments

Vyhledat