7 zajímavostí, které byste měli vědět, než si pořídíte čističku vzduchu
V zimě trávíme většinu času v interiéru. Položte si ruku na srdce: Víte, jak zdravý vzduch doma nebo v kanceláři dýcháte? Prozradíme vám, proč se v těchto měsících zhoršuje kvalita vzduchu v uzavřených místnostech a na co se zaměřit při výběru čističky vzduchu.
Abychom si v chladném období vytvořili doma příjemné prostředí, většina z nás si doma topí. Tím se ale vysušuje vzduch, což může dráždit dýchací cesty. Z obavy před chladem také méně často větráme, což umožňuje škodlivým látkám a nečistotám, aby se v uzavřených prostorách hromadily. Ve sdílených místnostech, jako jsou kanceláře, se v chřipkové sezóně navíc mohou kumulovat i viry. V zimě je proto důležité pravidelně větrat. Je samozřejmě lepší otevřít okno dokořán a pustit do útrob čerstvý vzduch krátce a intenzivně než nechávat dlouhodobě otevřenou ventilaci. Otevřeným oknem se však mohou do místnosti dostávat další škodliviny, zvláště pokud bydlíte ve městě nebo v blízkosti frekventované silnice. Řešením je čistička vzduchu, která nasává vzduch z místnosti, zbavuje ho nečistot a poté čistý vzduch vrací zpět do místnosti. Co byste ale měli vědět, pokud se rozhodnete pro pořízení tohoto přístroje?
Ve vzduchu poletuje spousta „neviditelných“ škodlivin
Výfukové plyny, tabák, saze, těžké kovy, toxické organické sloučeniny… To vše se vyskytuje v ovzduší, kterým jsme obklopeni. Ani v útrobách domova se znečištění vzduchu nevyhneme. Běžné předměty v domácnosti, jako například dřevěný nábytek, svíčky, plynové sporáky či domácí zvířata uvolňují do prostředí škodlivé látky a v uzavřených místnostech dochází k jejich hromadění. Také mnoho běžných každodenních činností zhoršuje kvalitu vzduchu. Při úklidu dochází k rozprašování dezinfekčních prostředků a aerosolů a v interiéru se z částic tvoří výpary, emise se zvyšují i během vaření či smažení, kdy se do ovzduší uvolňují olejové částice a zápach.
Alergeny mohou být až stokrát menší než průměr lidského vlasu
Velikost roztoče, spory plísní a dalších alergenů se často pohybují mezi 0,5 až 5 mikrony. Pro srovnání: průměr lidského vlasu má kolem 50 mikronů. Tyto drobné částice jsou natolik lehké, že během stlaní postele nebo usednutí na pohovku se vznesou do vzduchu a mohou zůstat poletovat po dobu až 30 minut. Alergeny následně dýcháte, což zvláště u alergiků může způsobit zdravotní potíže.
Pokročilý HEPA filtr zachytí až 99,95 % ultrajemných částic, utěsněný musí být ale celý přístroj
Odstranit tyto drobné pevné částice ze vzduchu dokáže HEPA filtr v čističce vzduchu. Podle studie společnosti Dyson zná výraz HEPA 42 % respondentů z Česka. Pokročilý filtr HEPA H13 zachytává 99,95 % ultrajemných částic o velikosti pouhých 0,1 mikronu. Jen samotný filtr však nestačí. Podle ASTM International, předního světového normalizačního institutu, nestačí, aby byl HEPA filtr pouze v závěrečné části za motorem. Má-li být přístroj považován za HEPA výrobek, musí být HEPA filtr a těsnění v celém přístroji. Jen díky tomu nečistoty opravdu zůstanou uzamčeny v čističce a nedostanou se zpět do ovzduší.
Cítíte se ospalí? Možná za to může vysoká hladina oxidu uhličitého
Víte, že zdravý člověk vdechuje a vydechuje asi 12× až 15× za minutu? Při každém nádechu do sebe vpravujeme kyslík a při výdechu vydechujeme oxid uhličitý (CO2), který v těle vzniká jako odpadní produkt. To znamená, že když pravidelně nevětráte, postupně se v místnosti zvyšuje hodnota CO2, zvláště pokud sdílíte uzavřený prostor s více lidmi. Zvýšená hladina CO2 ve vzduchu přitom může negativně ovlivňovat kognitivní funkce člověka, způsobovat ospalost, únavu, poruchy soustředění, ale také bolesti hlavy či nevolnost. Už hodnota CO2 v místnosti vyšší než 1000 ppm může mít vliv na vaši produktivitu. Pravidelné větrání je proto velmi důležité. Hladinu CO2 za vás ale může hlídat i detektor nebo inteligentní čistička vzduchu. Například čistička Dyson Big+Quiet Formaldehyde inteligentně detekuje a informuje o hladině CO2, upozorní vás na překročení doporučených hodnot a prostřednictvím aplikace MyDyson™ nebo LCD displeje vám doporučí, kdy otevřít dveře nebo okna a místnost vyvětrat.
Ve vzduchu může být i oxid dusičitý nebo formaldehyd
Oxid uhličitý není jediný plyn, který se může vyskytovat v domácnosti v nadměrném množství. Dýchat můžete také oxid dusičitý, který je v interiérech jednou z nejčastějších znečisťujících látek produkovaných plynovými spotřebiči, otevřenými krby a kamny na dřevo. Absorbovat jej dokáže K-Carbon filtr impregnovaný uhličitanem draselným (K2CO3). Další potenciálně nebezpečnou látkou je formaldehyd, který se může uvolňovat z nábytku, koberců, podlah, barev atd. Může mít negativní účinky na zdraví, způsobovat podráždění, ekzémy a dokonce být karcinogenní. Řešením je katalytický filtr, který nepřetržitě zachycuje a rozkládá molekuly formaldehydu na vodu a CO2. A není potřeba jej nikdy měnit. Zjistěte si proto, zda čistička, kterou chcete zakoupit, si dokáže díky účinným filtracím poradit i s těmito plyny.
Čistička musí být dimenzována pro danou velikost místnosti
Víte, že testování čističek podle průmyslových norem probíhá v malé laboratoři o objemu 27 m3, což je mnohem menší prostor než průměrný obývací pokoj? Tyto výsledky se pak použijí ke stanovení doporučené velikosti místnosti, a to pouze na základě teoretické rovnice. Technici společnosti Dyson však navrhli inovativní zkušební proces, který lépe simuluje realitu a podmínky, ve kterých se čističky vzduchu používají. Díky důkladnému testování také vědci odhalili, že pro řádné vyčištění ovzduší v celé místnosti je důležitý vysoký výkon. „Naše dosud největší a nejtišší čistička je Big+Quiet. Může se pochlubit maximálním průtokem vzduchu 87 l/s. Je určena do místnosti až 100 m2 a zajistí, že zde bude vzduch čistý ve všech koutech,“ říká Andrew Aitchison, vedoucí inženýr designu společnosti Dyson (New Product Innovation, NPI).
Funkci čističky ovlivňuje její umístění
Aby mohl vzduch dostatečně proudit, je důležité správné umístění čističky. Nedávejte ji přímo ke zdi nebo k nábytku, ale nechte kolem ní místo. Zároveň by neměla být zakryta například křeslem či jinou překážkou. Doporučení pro umístění byste měli najít v návodu. Například zmíněná čistička vzduchu Dyson Big+Quiet Formaldehyde byla navržena tak, aby fungovala z rohu místnosti a stála minimálně jeden metr od zdi. Pro zajištění optimálního výkonu je doporučeno distribuovat vzduch buď podél stěny, nebo přes celou místnost. Úhel projekce si můžete nastavit podle svých preferencí na 0°, 25° nebo 50° nebo lze napodobit pocit osvěžujícího vzduchu v interiéru pomocí režimu lehkého vánku Breeze. Na trhu seženete i osobní čističky vzduchu, které umisťujte vždy do své blízkosti (například na pracovní stůl, na noční stolek). Zvolením správného směru zajistíte, že vzduch ve vaší blízkosti bude zbaven veškerých škodlivin.