Aktuální výstavy

TEA: Koník 1 (papír, polyesterová pryskyřice, 72 x 11 x 30 cm,  2022 )
TEA: Koník 1 (papír, polyesterová pryskyřice, 72 x 11 x 30 cm, 2022 )

Přehled aktuálních výstav, expozic a instalací.

Průběžně aktualizováno.


Chystané a nově otevřené výstavy: 

 

2. 6. – 15. 10. 2023 Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Prvního června se v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v budově v Komenského ulici, otevře blok výstav, spojených tématem spolupráce, komunitního umění a umění ve veřejném prostoru. Jiří Příhoda připravil do renesančního dvora galerie architektonicky pojatou intervenci, ohlížející se za konvolutem performancí a intervencí zastřešená tématem Sochařského parku Roštejna z počátků jeho tvorby. Expozice Make friends, not art reflektuje lokální situaci umělců na Vysočině, kteří se v prostředí mimo umělecká centra etablují spíše společenskými aktivitami; zakládáním spolků, pořádáním kulturních akcí, působením skrze divadlo nebo různé druhy komunitního neformálního vzdělávání, nežli vlastní výtvarnou činností. Výstavu „Z galerie VEN! Umění v českém veřejném prostoru po roce 1989“ připravila v loňském roce Galerie Jaroslava Fragnera spolu s teoretikem Petrem Kratochvílem a sochařkou Petrou Vlachynskou. Představuje na šedesát realizací ve veřejném prostoru – od akcí přes dočasné intervence až po trvale umístěná umělecká díla. Rakouský umělec Reinhold Zisser proměnil v letech 2015-2020 opuštěný dřevěný kostel v metainstalaci nazvanou Notgalerie. Na výstavě v Jihlavě Zisser tuto síť Notgalerie zviditelní a ukáže, jak jsou nyní části Notgalerie propleteny s umělci, institucemi a místy po celé Evropě i mimo ni. Projekt Krajina – radiomapa Jihlavy portugalského umělce Rodriga Paglieriho se zabývá tématy dotýkajících se současné krajiny, klade otázku, jak ji ovlivňuje zvuk a hluk a překračuje fyzický prostor galerie, neboť probíhá také virtuálně na internetu.

 

31. 5. – 29. 6. 2023 Endless Pools: Jan Mikulka, Michal Ožibko, Zdeněk Trs, Vladimír Véla / výstavní síň Expo 58 ART

Galerie Adolf Loos Apartment and Gallery pořádá ve své nové výstavní síni Expo 58 ART exkluzivní výstavu nazvanou Endless Pools současných předních českých malířů, generačních i názorových souputníků, absolventů ateliéru klasické malby Zdeňka Berana, Jana Mikulky, Michala Ožibka, Zdeňka Trse a Vladimíra Vély

 

7. 6. – 13. 8. 2023 LUBOMÍR TYPLT: LEVITACE / GALERIE VILLA PELLÉ

Pražská Galerie Villa Pellé připravila rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem. Soubor obrazů a objektů z let 2021–2023 nese název Levitace a skládá se z několika samostatných okruhů, z nichž každý se zabývá jedním námětem – absurdními metastroji, dívkami levitujícími nad propastí nebo křičícími miminy.

 

9.6. – 3.9. 2023  Skleněné podzemí: Autorská výstava Jiřího Pačinka / Vyšehradské podzemí

V unikátním barokním podzemním sále Gorlice na pražském Vyšehradě svou autorskou tvorbu představí od 9. června do 3. září uznávaný sklářský mistr Jiří Pačinek, který v minulosti spolupracoval například s Bořkem Šípkem či Reném Roubíčkem

 

18. 05. – 17. 09. SKLENĚNÁ DUŠE / PIETAS. NÁVRAT FUNERÁLNÍ PLASTIKY / Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

Celkem 21 předních českých umělců z různých oborů představí své pojetí tavené plastiky prezentované do pietních schránek.

 

16. 5. – 9. 6. Hiep Duong Chi: Voda hučí, bory šumí / Galerie Teleport

Ve svém výstavním projektu Voda hučí, bory šumí hledá Hiep, který vyrůstal v české kotlině, aspekty svých vietnamských kořenů. S nadhledem komentuje každodennost a zároveň kulturní odlišnost, dotýká se témat jako je identita mladých vietnamců, s lehkostí jemu vlastní zesměšnuje každodenní xenofobii v české společnosti a pohrává si s tématem české národní hrdosti. Ve stejné chvíli vytváří napětí mezi vietnamskými zvyky a zavedenými klišé.

 

 

Dan Walwin
Úleva
PLATO, Porážková 26, Ostrava

www.plato-ostrava.cz

18/5–13/8/2023

 

Flashback: Hermit 1992–1999

4. 5. – 17. 9. 2023

Muzeum moderního umění Olomouc: Salon, Kabinet

www.muo.cz

 

Jan Hendrych: Sochy a mosty

25. 4. – 21. 5. 2023

Kobka 17, Hořejší nábřeží, 150 00, Praha 5

Věra Jičínská

16.4 – 10.9. 2023
Kurátorka: Martina Pachmanová | Prostor

Komentované prohlídky s kurátorkou: 27/05, 24/06, 09/09; vždy od 15:00

 

 

27. 4. –  27. 5.  Aleš Brázdil – Mailer Daemon / Hala 40 v Holešovické tržnici

The Chemistry Gallery uvádí samostatnou výstavu malíře Aleše Brázdila (*1983), absolventa ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana na pražské AVU z roku 2009, představí jeho nejnovější práce za poslední dva roky. 

 

26. 4. – 24. 9.  EARTH / Atrium na Žižkově

Ve středu 26. dubna otevírá galerie Atrium na Žižkově další ze série edukačních výstav zaměřených na aktuální společenská témata. Smyslem výstavy nazvané EARTH je upozornit na skutečnost, že naše společnost nevnímá význam a hodnotu přírodních zdrojů, ale pouze jejich průmyslově zpracovanou podobu. Instalace kombinuje přírodní materiály, produkty vytvořené z přírodních zdrojů a díla současných umělkyň a umělců.

 

Aktuální výstavy: 

13. 4.– 16. 6. Petra Ptáčková & Julius Reichel: Balensiaga SS24 Cruiser Collection  / Karpuchina Gallery

Výstavní projekt módní návrhářky Petry Ptáčkové a výtvarníka Juliuse Reichela je humorně-kritickým pojednáním o pokřivené roli módních značek a jednání dnešní společnosti, která si skrze ně za nemalé částky kupuje svou totožnost a svědomí. 

 

30. 3. – 28. 5. Drtikol/Pinkava // Pinkava/Drtikol / Galerie Františka Drtikola, Příbram

První z cyklu srovnávacích výstav, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací.  Ivan Pinkava se po absolutoriu oboru fotografie na pražské FAMU v roce 1982 vydal na dráhu volného fotografa, jeho první knižní monografie Dynastie vyšla v roce 1994. Na svém kontě má desítky samostatných i společných výstav, jeho dílo je zastoupeno například ve sbírkách Národní galerie Praha, brněnské Fait Gallery nebo londýnském Victoria and Albert Museum.

 

 

 


13. 4. – 10. 9.  Jan Vytiska : Rituál prokletých srdcí /  Centrum současného umění DOX

Sám Jan Vytiska jen těžce zařazuje svou tvorbu do určitého žánru. Přitahuje jej postmoderní magický realismus, ve kterém se prolíná reálná zkušenost s iluzivními prvky snu, mýtu a folkloru a s nádechem popkultury. Svou tvorbu v nadsázce přirovnává k tzv. turbofolku, hudebnímu žánru kombinujícímu balkánský folklor se syntetizátory, jenž v 80. letech rezonoval bývalou Jugoslávií.

 

14. 4. – 11. 6. Zabydlená propast / Galerie Display

Výstava zpřítomňuje a usouvztažňuje čtyři umělecká díla, která reflektují konkrétní události válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii. Jejich autorky (Sanja Iveković, Jelena Jureša, Šejla Kamerić, Milica Tomić) se narodily v druhé polovině 20. století ve zmíněném, již neexistujícím státě.

Foto se svolením autora
– Milica Tomić

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí 

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

7.  4. – 29.  10. Domácí umění aneb To jsme doma měli taky / Žebrák

Autoři výstavy ze sdružení Domácí umění z.s., věnující se tomuto fenoménu, se snaží přiblížit jednu zajímavou a dnes již mizející kulturní epochu. Během ní na našem území vznikaly artefakty, které si lidé pro výzdobu svých příbytků zhotovovali vlastníma rukama. Staly se tak důležitým dokladem uměleckého citu, estetického vnímání a řemeslné úrovně projevu výtvarně neškoleného člověka, z níž často vyzařuje upřímná radost z procesu tvoření.

 

15. 4. – 28. 5.  Tři Lamři / Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie ve Svitavách představí výstavu tří významných českých výtvarníků, Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. I když jsou všichni tři umělci spojeni rodinnými vazbami, jejich tvorba je velmi odlišná a unikátní. Více na www.muzeum.svitavy.cz

  

4.4. – 25.9. Zelený Raoul a další výtvarné umění / Galerie Tančící dům

Osmadvacet let Zelený Raoul provokoval a komentoval dění české politiky na stránkách časopisu Reflex. Galerie Tančící dům si aktuálně kultovní komiks připomíná výstavou jeho ilustrátora Štěpána Mareše, který s ní zároveň mapuje své třicetileté působení na uměleckém poli.

 

16. 3. – 30. 11. ÚHEL POHLEDU, prostor umění a učení / Centrum současného umění DOX

Centrum DOX otevírá prostor stírající hranici mezi výstavou a učebnou. Diváci, kteří do něj vstoupí, se ocitnou v prostoru nabízejícím interaktivní instalaci, čtyři umělecká díla a rozšířenou realitu. Zapojení diváka je samozřejmě dobrovolné. Úhel pohledu je prostorem znejistění, ale i nové zkušenosti; ukazuje potenciál stereotypů, strachu, chybování a změny nastavení mysli. 


23.3.  – 4.6. Pohnutá historie. Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice / Muzeum moderního umění, Olomouc

Pozoruhodné osudy rodiny Plhákových, která před sto lety postavila v osadě Háj nedaleko Mohelnice rondokubistickou vilu a architektonicky zajímavou hydroelektrárnu, přináší první letošní výstava Muzea umění Olomouc.

 

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

 

10. 3.  – 4. 6. 2023  Jakub Špaňhel : Oblaka pod zlatými hvězdami  / SMETANAQ GALLERY

 

10. 3. – 20. 8. 2023 Krištof Kintera: HOW CAN I HELP YOU? / Centrum současného umění DOX

 

24. 2.  – 28. 1. 2024 VRTIŠKA & ŽÁK: ZA DOBRÝ DESIGN / MORAVSKÁ GALERIE, Uměleckoprůmyslové muzeum

Od umyvadel přes židle až po katamarán. Přední architektonické a designérské duo zde od 24. února představuje výběr spoluprací Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka se sedmi firmami.

 

 

3. 2 – 11.6. Jan Šafránek: Kavárna Kubišta / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.

3. 2 – 11.6. Michaela Vélová Maupicová: Šum v plástvi, světlo v mohyle/ Galerie moderního umění v Hradci Králové

Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.

 

21.1. – 11.6.  IMAGINÁRIUM Divadla bratří Formanů a jejich přátel  / Chvalský zámek

Můžete se těšit na fantastický svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků, na nové interaktivní instalace, loutky, objekty, obrazy, scény, vynálezy, hry a všemožná hejblátka! Na svět nespoutané představivosti, výtvarného umu, radosti a hravosti.

 

 

16. 11. – 3. 9. 2023 Den na tržišti – život obyvatel středověké Wrocławi / Dům U Zlatého prstenu

Výstava věnovaná středověké Vratislavi a jejímu náměstí Nowy Targ, jednomu z tržních prostranství někdejšího středověkého města, představí unikátní soubor archeologických nálezů z období středověku získaných během archeologických výzkumů na náměstí Nowy Targ v letech 2010–2012.

 

27. 10. – 9. 4. 2023  Posvátné umění v nesvaté době | České sakrální umění 1948-1989, Muzeum moderního umění Olomouc

 

30. 9. – 27. 8. 2023 Valoch & Valoch, Pražákův palác, BRNO

Otec a syn. Archeologie a konceptuální umění. Unikátní propojení dvou disciplín a navíc v jediné rodině slibuje výstava Karla a Jiřího Valochových. Archeologické objevy s dokumentací významného odborníka a fotografie, instalace a objekty českých a zahraničních konceptuálních umělců vystaví od 30. září v brněnském Pražákově paláci.

 

 

V Praze můžete vidět nové muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích.


 

 

Comments

comments

Vyhledat