Aktuální výstavy

Ivana Lomová: Otto, 2011, 100 x 100 cm
Ivana Lomová: Otto, 2011, 100 x 100 cm

Přehled aktuálních výstav, expozic a instalací.

Průběžně aktualizováno.


Národní galerie Praha:

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

 

31. 5. – 14. 7.Michael Rittstein: Pecka do zdi / výstavní síň Expo 58 ART

Výstava nazvaná Pecka do zdi představuje Rittsteinovu nejaktuálnější tvorbu. Michael Rittstein patří k představitelům expresivní figurální malby generace 70. let, který navázal na tradici moderní české grotesky a především na novou figuraci. Expresivní malířské záznamy Michaela Rittsteina, sarkastická líčení mezilidských vztahů, to vše je založeno na výrazové nadsázce, tvarové deformaci a jasném koloritu.

 

28. 4. – 12. 10. Jak sbírat umění? Příběh Karla Tutsche / Hradecká galerie moderního umění

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

od 16. 5. SAMI SPOLU a SOULAD / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Na výstavě SAMI SPOLU se představí 28 tvůrců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami. Výstava SOULAD je věnovaná tvorbě výtvarníka Františka Janáka a jeho hostů – Martiny Janákové a Aleny Matějky, které spojuje přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově a Vysočina, kde všichni žijí.

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

20. 4. – 24. 11. Bienále umění v Benátkách

Na letošním Bienále umění v Benátkách opět nechybí česká účast, svá díla vystavují například Daniel Pešta nebo Eva Koťátková.

 

3. 5. – 3. 11. Jízda / Centrum současného umění EPO1, Trutnov

Výstava se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představí tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Jde o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada objektů a obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí industriální galerie premiéru.

 

26. 4. – 28. 06. BOUDNÍK | 100 / Artinbox Gallery

17. března by se dožil sta let významný český umělec Vladimír Boudník, grafik, malíř, spisovatel, jedna z nevýraznějších osobností umělecké scény 50. a 60. let. Výstava v Artinbox Gallery připomene jeho život a tvorbu prostřednictvím fotografií Ladislava Michálka a Václava Chocholy a rovněž ukázkami tvorby autora.

27. 4. – 31. 8. Kdyby nebylo / arto.to Uhelný mlýn, Libčice nad Vltavou

Po výstavě Sdílená blízkost, věnované nejmladší generaci studentů AVU rozvíjí nastolené téma vztahovou síť tentokrát v intimitě uměleckého prostředí silných, dnes již nežijících umělkyň, které měly přátelské vazby a silný lidský vliv na autorky mladší. Síť se tak rozestírá napříč umělkyněmi tří generací, mezi pozapomenutou malířkou Marií Jančovou (1927–2012), světoznámou filmařkou a výtvarnicí Ester Krumbachovou (1923–1996), fotografkou Libuší Jarcovjákovou (nar. 1952), malířkami Květou (1922–1998) a Jitkou Válovými (1922–2011) a linka vede až k nejmladší z nich, sochařce Dagmar Šubrtové (nar. 1973).

 

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

 

22. 3 – 8. 9.  Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet

Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představí GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. 2024 KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo. 

 

 

 

 

 

V Praze můžete vidět muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích.


 

 

Comments

comments

Vyhledat