Aktuální výstavy

Ivana Lomová: Otto, 2011, 100 x 100 cm
Ivana Lomová: Otto, 2011, 100 x 100 cm

Přehled aktuálních výstav, expozic a instalací.

Průběžně aktualizováno.


Národní galerie Praha:

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

Další výstavy: 

 

22. 8. – 22. 9. KOLÁŽ V ZAHRADĚ: KOČKA, PES A ŽELVA / Rothmayerova vila

Koláže autorů, kteří se připojili do otevřené mezinárodní výzvy. Při tvorbě svých děl se inspirovali zvířaty a jejich významnou rolí v rodině Rothmayerových. Vstup do zahrady na výstavu je zdarma.

16. 8. – 15. 10. 2024  ANDREA KALINOVÁ: POSLEDNÍ SNÍH / Artwall na nábřeží kpt. Jaroše

Výstava fotografií slovenské umělkyně Andrey Kalinové uprostřed léta přináší poněkud nečekaně téma lyžování. Na fotografiích jako ze zimní dovolené však místo sněhu dominuje bláto. V době zpráv o množících se extrémních výkyvech počasí, vedrech i silných bouřích je lyžování na blátě předzvěstí další zimy, která bude stejně jako léto poznamenána klimatickou krizí.

Labyrint / Zámek Troja

Neinvazivní umělecké intervence, interaktivní zóny a sezonní práce v zahradách Zámku Troja. „Oslovení umělci a umělkyně umísťují své práce do prostoru labyrintu tak, aby je návštěvníci mohli vnímat jako součást prostoru zahrady a jejího okolí. Díla tematizují jak prostor labyrintu, tak také sousedícího zámku a nabízejí možnost vnímat tato prostředí v nových souvislostech. Mezi umělci a umělkyněmi, jejichž díla je již nyní možné v labyrintu Zámku Troja potkat, jsou studenti uměleckých škol, ale třeba i jejich pedagogové.“

1. 8. – 1. 9. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2023 / MUD Benešov, Šímova síň

Ani letos MUD* nemine tradiční výstava vítězných titulů prestižní ceny Nejkrásnější české knihy roku. V 59. ročníku soutěžilo celkem 305 projektů v 7 hlavních kategoriích, a kromě nich bylo uděleno ještě 5 speciálních cen. Oceňován je nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení.

17. 8. se otevřela nová galerie:

 

 

26. 7. – 29. 9. Shapeshift Spaceship / MeetFactory

Projekt Shapeshift Spaceship ustavuje emancipační umělecký žánr transfuturismus a utváří science fiction vizi meziplanetární utopické queer budoucnosti osvobozené od nerovností, útlaku a předsudečnosti. Výstava v Galerii MeetFactory je hlavním výstupem široce pojatého spekulativního projektu, jehož dalšími kapitolami bude vydání hudební kompilace, doprovodné publikace a také srpnový hudební event/party v prostorách MeetFactory. Autorem výstavního projektu a textů je interdisciplinární umělec, kurátor a kritik Šimon Kadlčák.

 

26. 7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka / Galerie Portheimka

 

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909). 

 

 

20. 6. – 30 1. 2025 Henry Moore a československé umění po roce 1945 / Loutky & židle / Tears for Fears / Pomník konzumerismu / GMU

Výstava „Henry Moore a československé umění po roce 1945“ představuje soubor ikonických děl tohoto modernistického mistra, jehož vliv na československé sochařství je nepopiratelný. Uvidíte také díla od umělců inspirovaných Moorovou tvorbou, jako jsou Ladislav Zívr, Vítězslav Jungbauer, Vladimír Janoušek a Sylva Lacinová.

Loutky & židle představuje tvorbu významné dvojice českých loutkářů Věry Říčařové Vítkové a Františka Vítka, kteří získali cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Instalace nabízí průřez jejich společnou prací, zahrnující divadelní artefakty, mechanické konstrukce a sbírku starých židlí.

Instalace současné umělkyně Juliany Höschlové nazvaná „Tears for Fears“ zahrnuje skleněný objekt ve tvaru řečiště potoka z Krkonoš, zářivě barevné malby ohrožených květin a videoesej inspirovanou písní „Everybody Wants to Rule the World“.

Veřejný prostor před galerií GMU obohatilo dílo Petra Stibrala „Pomník konzumerismu“, které ironicky komentuje spotřební kulturu a budoucí nostalgii po období konzumu.

 

 

21. 6. – 15. 9. Kolektivní výstava RELOAD / SmetanaQ Gallery

Vystavující: Karel Balcar; Jindra Hájek; Linda Klimentová; Jan Mikulka; Dušan Mravec; Michal Ožibko; Jan Petrov; Pavel Samlík; Richard Stipl; Leoš Suchan; Pavel Šich; Jan Uldrych; Markéta Urbanová; Blanka Valchářová / Kurátorka: Martina Vítková

 

Oblastní galerie Liberec

V novorenesanční budově bývalých městských lázní od P. P. Branga (1901) a před 10 lety revitalizované od architektonického studia SIAL si liberecká institucionální platforma evropského i světového umění připomene své výročí kulturně-vzdělávacím festivalem v symbolických 10 dnech. Zahájení oslav začne slavnostním otevřením letní LÁŽO PLÁŽO SEZÓNY, kde se otevře hned několik výstav najednou. Celý program festivalu najdete na webových stránkách galerie.

 

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

20. 6. – 30. 9.  Festival m3: Umění v prostoru / Rajská zahrada a okolí (Praha 14)

K přípravě současného ročníku byly osloveny kurátorky z Institutu úzkosti, který založily tři umělkyně, performerky a kurátorky Barbora Kleinhamlová, Eva Koťátková a Edith Jeřábková. Jedná se o platformu, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.

13. 6. – 29. 9. Bienále Ve věci umění / Národní galerie Praha, Lidice

 

24. 5. – 10. 10. Hana Němečková: Asi jsem přišla pozdě / Galerie Valchařská

Sebeironizující název výstavy vychází z autorčina celoživotního pocitu, že nezmáčkla spoušť svého fotoaparátu v pravý okamžik. Divák má nyní v Galerii Valchařská skvělou příležitost zhodnotit, zda-li je tato sebekritika namístě.

 

9. 6. – 6. 10. Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty / Neue Nationalgalerie, Berlin

Výstava ukazuje více než 300 Warholových děl, maleb, grafik, kreseb, fotografií, polaroidů, filmů a koláží. Od raných kreseb po jeho testy na plátně a filmy v 60. letech, malby torz v 70. letech, přes jeho spolupráci s Jean-Michelem Basquiatem v 80. letech, včetně mnoha fotografií.

 

 

28. 4. – 12. 10. Jak sbírat umění? Příběh Karla Tutsche / Hradecká galerie moderního umění

 

 

17. 5. – 16. 9.  SAMI SPOLU a SOULAD / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Na výstavě SAMI SPOLU se představí 28 tvůrců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami. Výstava SOULAD je věnovaná tvorbě výtvarníka Františka Janáka a jeho hostů – Martiny Janákové a Aleny Matějky, které spojuje přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově a Vysočina, kde všichni žijí.

 

20. 4. – 24. 11. Bienále umění v Benátkách

Na letošním Bienále umění v Benátkách opět nechybí česká účast, svá díla vystavují například Daniel Pešta nebo Eva Koťátková.

 

3. 5. – 3. 11. Jízda / Centrum současného umění EPO1, Trutnov

Výstava se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představí tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Jde o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada objektů a obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí industriální galerie premiéru.

 

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

 

22. 3 – 8. 9.  Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet

Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

9. 2. – 22. 9. 2024 KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo. 

 

 

 

V Praze můžete vidět muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích.


 

 

Comments

comments

Vyhledat