Michal Škapa vytváří obří malbu k 50. výročí Greenpeace ve vršovické Proluce

Petr Kopal - Greenpeace/Wall Street Festival
Petr Kopal - Greenpeace/Wall Street Festival

Již od června probíhá na různých místech v Praze mural art festival Wall Street. Jeho čtvrtým realizovaným dílem je velkoformátová malba Michala Škapy, kterou známý umělec vytvořil k 50. výročí organizace Greenpeace. Vernisáž k představení muralu s názvem “Gai a Gaia” proběhla v pondělí 5. září na adrese Moskevská 4 ve Vršovicích, která je také známá jako vršovická Proluka. 

Muraly na téma “Hope Through Action”, které připomínají 50. výročí vzniku Greenpeace, vznikají v různých světových metropolích. Ke Kanadě, Filipínám, Izraeli, Belgii a dalším zemím se přidala i Česká republika, známá vysokou kvalitou street artu a pouličního umění. Česká kancelář Greenpeace si pro svou malbu vybrala známého umělce Michala Škapu a spojila ji s festivalem Wall Street.

Foto Petr Kopal – Greenpeace/Wall Street Festival

“Michal Škapa byl pro nás jasnou volbou. Patří ke světové špičce, ale hlavně rezonujeme hodnotově, to pro nás bylo nejdůležitější. Téma uchopil po svém – nepředvídatelně a jako vždy, úplně skvěle. Navíc jsme měli štěstí s načasováním a mohli spojit síly se street artovým festivalem Wall Street,” říká Ivana Česnek Marcinová z Greenpeace.

“Fasádu v Moskevské ulici jsem měl vyhlídnutou dlouho, je výjimečná v tom, že se skládá  ze dvou samostatných částí. Díky teamu Wall Street se nám podařilo tuto stěnu získat. Těší mě, že jsem měl příležitost vytvořit mural pro Greenpeace právě tady, mohl jsem tak odvyprávět příběh dvou postav a v takové šíři, které si téma přírody a ochrany planety zaslouží,” vysvětluje legenda českého street artu Michal Škapa.

Impozantní malba zachycuje dvě výrazné postavy propojené s přírodou a částečně ji symbolizující. Vpravo stojí šaman s korunou z rostlin reprezentující energii, přírodu a život. Kolem hlavy mu rotují planety a ozubená kolečka, která jsou ústrojím a motorem pohybu a času. Je symbolem světla a strážcem času. Stojí po kotníky ve vodě, která pokrývá značnou část planety a je také prapůvodním zdrojem, ze kterého vznikl život. Na levé straně se nachází divoška vystupující z džungle, reprezentující tajemnou, hlubokou stránku přírody. Siluety skal a měst v pozadí odkazují k dávným i současným civilizacím.

Michal Škapa je jedním z nejvýznamnějších autorů spjatých s českou graffiti scénou. Patří k silné generaci writerů 90. let a dlouhodobě patří k jejím lídrům. Dlouhodobě spolupracuje s legendární Meet Factory, kde má již čtrnáct let vlastní studio. Jako umělec pracuje s různými médii a formáty, od nástěnných maleb, akrylové abstrakce rukopisů a airbrush figurativních kompozic až po site-specific instalace a prostorové objekty. Působí také jako grafický designér, spoluzaložil Analog! Bros –  serigrafickou dílnu a úzce spolupracuje s labelem BiggBoss.

Wall Street je první ročník pražského mural art festivalu, jehož cílem je přinášet do Prahy kvalitní velkoformátové malby ve veřejném prostoru (muraly) od zahraničních i domácích umělců. Díky festivalu vzniká v Praze během léta 2022 pět nových muralů. Součástí jsou také čtyři výstavy od autorů vycházejících z graffiti prostředí, a to ve čtyřech galeriích – Villa Pellé, The Chemistry Gallery, Karpuchina Gallery a Bold Gallery. Všechny galerie nabízí během trvání výstav multigenerační doprovodný program zaměřený na streetartovou a graffiti tvorbu.

www.wallstreetprague.com  :::  www.greenpeace.cz  ::: www.michalskapa.cz 

Comments

comments

Vyhledat