Začíná bienále Ve věci umění

Mezinárodní výstava současného umění byla zahájena 13. června v Praze a během třídenního zahajovacího víkendu nabídne performance, komentované prohlídky a další akce. Výstava se zaměřuje na témata venkova jako prostoru společenské změny a minulé a současné proměny lidské práce. Výstava a živý program budou probíhat na různých místech až do 29. září 2024. Bienále pořádá iniciativa tranzit.cz ve spolupráci s Národní galerií Praha a Lidickou sbírkou umění. Všechny akce včetně slavnostního zahájení jsou veřejnosti přístupné zdarma.

Obsáhlý projekt bienále Ve věci umění zahrnuje výstavu ve dvou hlavních lokacích (Národní galerie Praha ve Veletržním paláci a Lidická galerie), doprovodný program zaměřený na umělecké performance a různé formy mediace a zpřístupňování současného umění široké veřejnosti, a také novou dvojjazyčnou publikaci. Bienále je prvním společným kurátorským projektem Katalin Erdödi a Alekseie Borisionoka, kteří pro výstavu přizvali více než tři desítky umělců a umělkyní z Maďarska, Německa, Turecka, Běloruska, Ukrajiny, České republiky, Polska, Spojených států a dalších zemí. Celkem se na výstavě ve Velké dvoraně Veletržního paláce představí 32 umělců a umělkyň, díla dalších dvou desítek autorů a autorek jsou pak vystavena v rámci kurátorské intervence v expozici Lidické sbírky umění v Lidické galerii. Architekturu výstavy navrhli výtvarník Dominik Lang a architektka Adéla Vavříková, vizuální identitu vytvořilo amsterdamské studio The Rodina. 

Bienále Ve věci umění je projekt iniciativy tranzit.cz. Aktuální třetí ročník vzniká ve spolupráci s Národní galerií Praha a Lidickou sbírkou umění. „Národní galerie Praha průběžně spolupracuje s uměleckou veřejností a podporuje projekty, které jsou nezávislé a vyjadřují se k současným tématům. A tak vítáme i propojení s iniciativou tranzit.cz a partnerství na této přehlídce. Těší nás, že může zaznít hlas současných umělců a že se mohou vyzdvihnout témata, o kterých se jindy tolik nemluví,“ říká Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

Více informací a podrobný program najdete na stránkách akce 

Tomáš Uhnák s Asia Dér, Tamás Kaszás, Asunción Molinos Gordo, Přízrak rolnictví, 2024, bienále Ve věci umění 2024, pohled do výstavy, Národní galerie Praha, Veletržní palác / Foto © Jonáš Verešpej

Comments

comments

Vyhledat