Knižní tip: Deník H. D. Thoreaua si poprvé můžete přečíst česky

Přírodovědec a myslitel Henry David Thoreau napsal slavné knihy Walden a Občanská neposlušnost, za jeho mistrovské dílo je ale v posledních letech považován i jeho rozsáhlý deník.

Nyní z něj poprvé vychází český výbor, který přináší autorovy úvahy o přírodě, o samotě, o životě mimo civilizaci, o umění, dějinách nebo politice. Kniha Deník vychází u nakladatelství Paseka.

 

Thoreau (1817–1862) si deník vedl čtyřiadvacet let, vzniklo sedmačtyřicet rukopisných svazků obsahujících více než dva miliony slov. Český výbor přeložil Jan Hokeš, který knihu sestavil na základě čtrnáctisvazkové edice z roku 1906 s přihlédnutím k rukopisům a jejich transkripcím. Knihu opatřil poznámkami a doslovem, který osvětluje historii tvorby i publikování tohoto zásadního díla. Grafickou úpravu, obálku a ilustrace připravil s použitím harmonografu František Štorm.

 

Autorovy texty patří k prvním moderní dílům, které se zamýšlejí nad ekonomickou soběstačností, dobrovolnou skromností a sepětím člověka s přírodou, ocenily je ale až následující generace. Spolu s díly Thoreauových následovníků sehrály významnou inspirační roli pro stále se rozšiřující řady příslušníků dnešních ekologických hnutí.

 

Deník vyvrací i několik mýtů o autorovi. „Coby vyhlášený pěstitel melounů pořádal pro sousedy večírky s ochutnávkou svých výpěstků. Navzdory nesporným povahovým zvláštnostem a samotářským sklonům nemůže být tedy ani řeči o misantropovi a asociálovi, za nějž bývá někdy označován,“ říká Hokeš. „Současně je třeba vyzdvihnout Thoreauovy postoje v otázce otroctví, kvůli nimž neváhal nechat se zavřít do vězení,“ dodává překladatel.

 

Thoreau nejenže sepsal známé eseje, ke kterým patří Občanská neposlušnost, Otroctví v Massachusetts nebo Obhajoba kapitána Johna Browna, ale také se – stejně jako jeho matka a sestry – aktivně zapojil do abolicionistického hnutí. V rámci takzvané „podzemní železnice“ ukrýval uprchlé otroky a dopravoval je na vlak do Kanady. „Podle jednoho svědectví se na této ilegální činnosti podílel pravděpodobně častěji než kdokoliv jiný z jeho rodného města Concord,“ dodává Hokeš.

 

Henry David Thoreau (1817-1862) působil jako učitel a v řadě příležitostných profesí. V deníkových a esejistických textech rozvíjel a v praxi realizoval zásady transcendentalismu, kladoucí důraz na duchovní rozměr přírodního světa. Většina Thoreauova literárního díla včetně jeho nejznámější knihy Walden aneb Život v lesích (1854, česky 1902, Paseka 2006) vzbudila za autorova života jen omezený ohlas a teprve následující generace ocenily jejich myšlenkové novátorství i estetické hodnoty.

 

Deník

Henry David Thoreau

Z angličtiny přeložil Jan Hokeš, ilustrace František Štorm

528 stran, vázaná, 449 korun

 

Comments

comments

Vyhledat