Nové číslo časopisu Plav představuje severoirskou poezii a období Troubles

Aktuální číslo měsíčníku pro světovou literaturu Plav přináší pohled na severoirskou poezii, která navazuje na evropskou elegickou tradici a propojuje estetiku s politikou a etikou. Číslo 2/2025 představuje devět básnířek a básníků dvou generací, jejichž tvorba byla poznamenána severoirským konfliktem.

Číslo obsahuje díla v překladech anglistek Mariany Machové a Daniely Theinové, které zároveň v rozhovoru s odpovědným redaktorem Janem Musilem reflektují téma psaní o válce jako sdělování nesdělitelného. Darren Anderson ve svém eseji zkoumá stopy konfliktu v krajině jazyka a varuje před ztrátou paměti. 

Ze starší generace narozené během druhé světové války nebo krátce po ní jsou představeni Michael Longley s vazbou na antickou literaturu, básník-formalista Derek Mahon, severoirský pábitel Ciaran Carson a experimentátoři Medbh McGuckian a Paul Muldoon

Mladší generaci, která vyrůstala již v období konfliktu, zastupují Colette Bryce, básnířka civilních a jasných obrazů, Sinéad Morrissey, básnířka-archeoložka Gail McConnell a básník James Conor Patterson.

V úvodníku přibližuje situaci v Severním Irsku Jan Musil s odkazem na Seamuse Heanyho slovy: „bezútěšná situace donutila básnířky a básníky změnit pohled na své psaní – už nemělo spočívat jen v konstruování krásných obrazů, ale jeho úkolem se nově stalo hledat obrazy a symboly adekvátní všudypřítomnému utrpení.“

Uvedení nového čísla Plavu se uskuteční ve středu 26. 2. 2025 od 18:00 v prostorách Irského velvyslanectví (Tržiště 13, Praha). O čísle, překladu, poezii i historii diskutovat anglistka Daniela Theinová a historik Vojtěch Halama s autorem koncepce a odpovědným redaktorem čísla Janem Musilem. Svou interpretaci textů nabídne scénický umělec Richard L. Kramár. Večer proběhne za účasti Jeho Excelence velvyslance Irska pana Alana Gibbonse. 

Comments

comments

Vyhledat