Ackee vypustilo do světa aplikaci pro neslyšící děti

foto: Jan Hromádko
foto: Jan Hromádko

Česká IT společnost Ackee darovala Centru pro dětský sluch Tamtam aplikaci, která naučí neslyšící děti znakovat. Doufá, že tím zavede nový trend, který v České republice stále není tak viditelný jako v zahraničí.

Před rokem vyhlásili karlínští vývojáři ke svým 5. narozeninám soutěž pro neziskové organizace. Cílem bylo vytvořit pro vítěze aplikaci, která dlouhodobě podpoří činnost dané neziskovky a rozpoutat debatu, jak by technologické firmy mohly organizace podporovat.

Aplikace za milion, která se právě dostává do oběhu, využívá principů gamifikace, aby seděla přímo na míru požadavkům Centra pro dětský sluch. To v soutěži zvítězilo mezi 55 přihlášenými neziskovými projekty. Videa 20 finalistů je stále možné vidět na Ackee webu, čímž se firma ostatní neziskovky rozhodla ještě dodatečně podpořit.

Nové technologie v neziskovém sektoru

Mnoho organizací v době digitalizace buď nemá kapacity na online kampaně a sebeprezentaci, nebo dostatek zkušeností s online prostředím. Tím pádem se jim nedaří oslovit širší publikum. Zůstávají často novým technologiím uzavření, nepokrývají například kanály jako youtube, přestože internetová videa jsou dnes již plnohodnotným zdrojem informací. Dárcovství jako takové se přesouvá do online světa a je třeba na to reagovat.

Z komunikace se zúčastněnými neziskovkami vyplynulo, že je většinou mimo jejich možnosti pokrýt všechny online nástroje. “V tuto chvíli na to nemáme kapacitu, ale rádi bychom…” vysvětlil jeden z dotazovaných. “Snažíme se vlastními silami zaměstnat neslyšící programátory, jde to ale velmi pomalu.” uvádí jiný účastník.

Některé neziskovky jsou závislé čistě na darech jednotlivců a s firmami nespolupracují vůbec, pokud ano, tak většinou přes známé, přes lidi, kteří dlouhodobě znají jejich práci. Málokdy se stane, že by se neznámá firma o organizaci někde dozvěděla, přišla sama od sebe a spolupráci nabídla. “V Německu je běžné, že firmy podporují neziskové organizace. Píší si to pak na své weby, je to pro ně dobrá vizitka. U nás to bohužel zatím tak není a to chceme zkusit změnit.” řekl Josef Gattermayer, spoluzakladatel Ackee a vedoucí německé pobočky.

Touto soutěží chtěli vývojáři z Ackee také ukázat, jak může být správná online prezentace prospěšná. “Na základě informací rozesílaných kvůli hlasování ve vaší soutěži se nám ozvali kolegové z veřejné správy a projevili zájem spolupracovat a sdílet zkušenosti s vývojem aplikací”, ozval se jeden z trojice finalistů.

O společnosti Ackee

Firma Ackee byla založena v roce 2012 absolventy ČVUT. Za šest let se v mobilním vývoji posunula mezi přední technologické společnosti v ČR. Mezi referenční klienty patří T-Mobile, Škoda Auto, Tapito, Ethereum Foundation, Německý spolkový sněm (Deutscher Bundestag) nebo unicornový startup Delivery Hero. Kromě vývoje mobilních aplikací se společnost zabývá také tvorbou webů a zaměřuje se na nové technologie, jako je Blockchain nebo AR. V roce 2017 otevřela pobočku v Berlíně. Více informací na https://www.ackee.cz.

Comments

comments

Vyhledat