Aero chystá přehlídku novozélandského režiséra Taiky Waititiho

Kino Aero pořádá 23. a 24. ledna přehlídku komediálního novozélandského režiséra Taiky Waititiho. Diváky čeká pět celovečerních titulů a dva krátké, jež spojuje jak osobitý humor, tak citlivá témata jako jsou třeba hledání lásky, přátelství a vůbec snaha zapadnou a najít své místo na světě, ať už jste dítě, nebo dospělý. Vedení kina se rozhodlo přehlídku uspořádat k příležitosti uvedení šestého celovečerního filmu Taiky Waititiho s názvem Králíček Jojo (2019). Ten právě ve čtvrtek 23. ledna vstupuje do českých kin.

Přehlídku odstartuje film Kluk (2010) o dospívání maorského chlapce, horlivého fanouška Michaela Jacksona, který pátrá po tom, kdo by mohl být jeho životním vzorem a hrdinou. Diváci uvidí také Waititiho celovečerní debut Orel kontra žralok (2007), komediální romanci o vztahu Lily a Jarroda, dvou podivínů k pohledání, kde hlavní roli ztvárnil Jemaine Clement z hudebního dua a stejnojmenného kultovního seriálu Flight of the Conchords. Na programu nesmí chybět Hon na pačlověky (2016), jenž drží první příčku seznamu divácky nejúspěšnějších novozélandských filmů. Akci zakončí žánrový mokument Co děláme v temnotách (2014), který sleduje spolubydlení pěti zcela odlišných upírů. Originální tvůrce Taika Waititi kromě režie ke jmenovaným titulům napsal scénáře a ve většině z nich také sám ztvárnil role výstředních podivínů. Třeba ve svém nejnovějším snímku Králíček Jojo si Waititi, původem polynéský Žid, zahrál karikaturu Adolfa Hitlera.

„Taika Waititi je komediální génius a současně bravurní filmař. Jeho styl můžeme popsat jako fúzi výstředních outsiderů Wese Andersona s formálním hračičkovstvím Edgara Wrighta a špetkou rozjařilé bizarnosti Jeffa Goldbluma. Většina lidí zná především jeho hollywoodské angažmá Thor: Ragnarok, kde ale jede jen na poloviční plyn. Máme ohromnou radost, že se nám u příležitosti české premiéry novinky Králíček Jojo podařilo dát dohromady přehlídku všech jeho autorských celovečeráků, navíc doplněnou o dvojici kraťasů,“ říká ředitel a dramaturg kina Aero Jiří Flígl.

Jako první diváky čeká komediální drama Kluk odehrávající se na zapadlém místě východního pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Pojednává o desetiletém snílkovi, fanouškovi Michaela Jacksona, který hledá svého hrdinu. Taika Waititi vytvořil úsměvné, dojemné i citlivé vyprávění, v němž jednak vzpomíná na vlastní dětství plné naivní fantazie a absurdní kreativity, ale také ukazuje nelehkosti dospívání, kdy se snažíme napasovat do rolí, které nám nesedí. Promítání bude předcházet krátký film Dvě auta, jedna noc (2003) nominovaný na Oscara.

 

Králíček Jojo již během své premiéry v září 2019 na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu sklidil řadu pochvalných kritik a získal diváckou cenu. Děj satiry, která bravurně mísí absurdní humor s mrazivým dramatem, se odehrává během druhé světové války a sleduje malého kluka jménem Jojo, který zjistí, že jeho matka Rosie ukrývá doma v podkroví židovskou dívku. Jojo je postupně konfrontován se svým zaslepeným fanatismem, což bude o to náročnější, protože má za imaginárního kamaráda Adolfa Hitlera. Jako předfilm Aero zahraje krátký film Tama tu (2005), kde Waititi beze slov vystřihl napínavě vyprávěnou historku o jednotce maorských vojáků za druhé světové války.

Ve čtvrtek 24. ledna přehlídka nabídne hned tři komedie. Celovečerní debut Orel kontra žralok o lásce dvou outsiderů Lili a Jarroda. Druhou bude mokument Co děláme v temnotách, kde si filmaři pověsili na krk krucifixy a dostali exkluzivní přístup do společné domácnosti upírů, kteří neřeší věkové rozdíly, zato je ale trápí, že jeden z nich už pět set let neumyl nádobí. Zábavný snímek čerpá z popkulturní mytologie vybudované kolem upírů a ukazuje jak fakta, že nejsou vidět v zrcadle či že se musejí živit lidskou krví, ovlivňují jejich každodenní soužití. V obou filmech si zahrál Jemaine Clement z hudebního dua a stejnojmenného kultovního seriálu Flight of the Conchords, na němž se Waititi podílel jako scenárista a režisér několika epizod.

Adaptací oblíbeného románu novozélandského spisovatele a legendárního bushmana Barryho Crumpa vznikla road-movie Hon na pačlověky. Je napěchovaná bláznivým humorem, absurdně podivínskými figurami i Waititiho typickým vhledem do duší dětí i rádoby drsňáckých chlapáků. Po právu se stala divácky nejúspěšnějším novozélandským filmem dosavadní doby a na základě tohoto úspěchu Waititi dostal nabídku na režii blockbusteru Thor: Ragnarok.

Pořadatelé z kina Aero vybízejí fanoušky na sociálních sítích, aby se neostýchali, povolili uzdu své módní fantazii a oblékli se na festival do barev a vzorů, jaké rád vyhledává Taika Waititi. V nabídce Aero baru nebude chybět ani speciální ananasový drink na počest novozélandského mistra humoru.

 

Taika Waititi v Aeru

23. ledna

18:00 – Kluk (2010) + předfilm Dvě auta, jedna noc (2003)

20:30 – Králíček Jojo (2019) + předfilm Tama Tū (2005)

 

24. ledna

18:00 – Orel kontra žralok (2007)

20:00 – Hon na pačlověky (2016)

22:30 – Co děláme v temnotách (2014)

 

Comments

comments

Vyhledat