Akce Na den pod zem poprvé otevře podzemí pražského Vyšehradu
Úspěšná hithitová kampaň, vyprodané odměny a enormní zájem veřejnosti. Pořadatelé akce Na den pod zem díky vybrané částce, která překročila hranici 170 %, otevřou podzemí Prahy rovnou na dva víkendy a počet míst se zdvojnásobí. Návštěvníci se tak mohou těšit na rozsáhlé a dosud nezpřístupněné Podolské kasematy na pražském Vyšehradě, zákulisí předních českých divadel, tajuplnou Branickou skálu, rozsáhlou síť chodeb v Divoké Šárce, mumie v katakombách kostela Panny Marie Vítězné i oblíbené historické kanalizační stoky. Prohlídky se uskuteční ve dnech 7. – 15. března 2020.
Necelých 36 hodin stačilo pořadatelům akce Na den pod zem, aby se vybrala požadovaná částka na otevření tajuplného pražského podzemí. „Zájem návštěvníků o prohlídky neustále rostl. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli počet míst rozšířit a nabídnout návštěvníkům možnost vybrat si ze dvou víkendů, kdy budou moci navštívit podzemní objekty zcela zdarma. Velký zájem o odměny na HITHITu, který nastal po spuštění kampaně, byl ohromující a utvrdil nás v tom, že s akcí budeme rozhodně pokračovat.“, upřesňuje organizátorka akce Monika Mercová.
Letos se návštěvníci mohou těšit na otevření doposud nezpřístupněných a tajemných podzemí pražského Vyšehradu. Díky dlouholeté spolupráci akce Na den pod zem a předního českého architekta Petra Kučery, nahlédnou návštěvníci do prostor Podolských kasemat, které se veřejnosti otevřou úplně poprvé. „Máme radost, že se nám pro návštěvníky podaří zpřístupnit doposud neotevřené Podolské kasematy. Za druhé světové války byly přestavěny na protiletecké kryty a za komunistického režimu zde pravděpodobně sídlila ilegální skupina tzv. Vyšehradských jezdců. Je se na co těšit!“, upřesňuje Mercová. Součástí bude rovněž prohlídka třetího úseku vyšehradských kasemat a to Martinských. Jejich historie sahá až do dob vládnutí Marie Terezie. Sloužily především k rychlému přesunu vojsk v případě obrany a i zde se v rámci prohlídky návštěvníci podívají.
Na programu čtvrtého ročníku akce Na den pod zem nechybí rovněž oblíbená kmenová stoka ve Stromovce, která je součástí historické pražské kanalizace. K oblíbeným místům, která své brány rovněž otevřou, patří Branická skála a Divoká Šárka. Tajemná jeskyně nacházející se ve známé pražské přírodní rezervaci Divoká Šárka, ukrývá spletitou 400 metrů dlouhou síť chodeb. V podzemí se nacházelo záložní letiště jednotek SS v průběhu druhé světové války.
Návštěvníci nahlédnou i pod jeviště Národního a Stavovského divadla, které rovněž patří k vyhledávaným objektům. Zajímavý a do detailu promyšlený způsob přemisťování a uskladnění kulis v historické budově Národního divadla anebo technicky pozoruhodný systém točny ve Stavovském divadle mohou návštěvníci obdivovat po oba víkendy. K akci se také připojí divadla Disk a Ungelt.
Pořadatelé budou postupně odtajňovat i další zajímavá místa, která se v rámci akce Na den pod zem otevřou veřejnosti a to zcela zdarma. Veškeré informace naleznete na Facebookových stránkách anebo webových stránkách akce: www.nadenpodzem.cz. Vzhledem k omezené kapacitě podzemních prostor a bezpečnosti je nutnou podmínkou účasti na akci rezervace míst. Rezervace se spustí na webových stránkách v pondělí 24. února 2020. Akce Na den pod zem je pořádána spolkem Unimakers, z. s.