Aktuální trendy na sociálních sítích – máme nový report

Photo by Lisa Fotios from Pexels. Ilustrační foto
Photo by Lisa Fotios from Pexels. Ilustrační foto

Socialbakers’ Q3 Trend Report ukazuje aktuální data a trendy na sociálních sítích. Mezi klíčové zjištění patří například data o investicích do reklamy, social commerce, Influencer marketing a video formát a jeho použití na sociálních sítích.

 

Socialbakers, unifikovaná digitální platforma sloužící k optimalizaci firemní komunikace na sociálních sítích a digitálního marketingu, dnes vydala komplexní report o Trendech na Facebooku a Instagramu za období Q3 2019. Report reflektuje aktuální situaci online marketingu a jak data tak grafy ukazují trendy a změny které mění social media prostředí za třetí kvartál roku 2019. Mezi hlavní zjištění patří rostoucí důležitost Ecommerce kategorie a social commerce, tedy obchodu přímo na sociálních sítích, investice do reklamy v Instagram a Facebook Stories, trendy ve video formátech napříč jednotlivými kanály a vývoj CPC (Cost per Click) and CTR (Click through Rate).

“Poslední data ukazují, že marketéři čím dál tím více směřují své finance do social media kanálů a formátů, které více zaujmou a zabaví uživatele sociálních sítí,j de ale o postupný vývoj se spoustou proměnných,” říká CEO společnosti, Yuval Ben-Itzhak. “ Růst obchodu na sociálních sítích, měnící se role Instagramu a Facebooku, influencer marketing a rostoucí popularita videa jsou jen některé z faktorů, se kterými budeme v online marketingu v následujícím roce muset počítat a zařadit je do svých strategií.”

Klíčová zjištění z reportu:

  • ●  Investice do reklamy v Instagram Stories vzrostly téměř o 70% v meziročním srovnání, nyní tvoří téměř 10% z celkového objemu, investice do reklamy ve Facebook Stories oproti tomu tvoří jen 0,3%
  • ●  Ecommerce kategorie pokračuje ve svém růstu, a v množství celkových interakcích je první na Facebooku a druhá na Instagramu, na Instagramu dominuje kategorie Fashion, která z 27.8% v Q2 vzrostla na 31.9% ve Q3 2019
  • ●  Social commerce se jeví jako jeden z hlavních trendů, což můžeme pozorovat na skutečnosti, že stále více brandů umožňuje nákup produktů přímo na sociálních sítích
  • ●  Sportovní potřeby, Beauty and Ecommerce značky mají nejnižší exit rate pro Instagram Stories, na druhé straně značky v kategoriích jako Potraviny, Nápoje nebo Finance mají problém s udržením atraktivity jejich obsahu pro fanoušky .
  • ●  Používání hashtagu #ad na Instagramu vzrostlo o 60%. Walmart je nejvíce asociovaná značka s influencery na Instagramu.
  • ●  Video engagement roste napříč všemi platformami, podporován novými formáty jako Facebook Live, IGTV a interaktivní prvky tzv. add-ons v Instagram Stories.
  • ●  Marketéři musejí počítat s ‘mobile first’ přístupem, jelikož 95.8% veškerého reklamního obsahu vidí uživatelé na mobilních zařízeních a jen 4.2% na počítači či notebookuRostoucí investice do reklamy na Instagramu kvůli většímu zapojení fanouškůPřesto, že firmy stále většinu rozpočtu utratí za reklamu ve Facebook Feedu (více než 60%), v dlouhodobém horizontu data ukazují, že reklama na Facebooku a investice do ní klesají. S desetinásobným růstem reklamy mířené do Instagram stories (od ledna 2018 do září 2019) je jasné, že marketingové rozpočty se přesouvají na Instagram. Důvod je jasný – na Instagramu fanoušci daleko lépe reagují a Instagram je tak platformou s největším zapojením fanoušků.

Když se podíváme na profily 50 největších značek na Facebooku a Instagramu, Instagram má více interakcí na posty než Facebook a to nejen v Q3 2019 ale již v Q2. Instagram nyní může nabídnout jak vysoký podíl interakcí tak širokou základnu fanoušků, což je již pádný důvod k přesunu reklamy na Instagram. Peníze směřované do reklamy na Facebooku tedy klesají, oproti tomu investice do Instagram feed reklamy jsou také na vzestupu a od Q1 2019 tvoří nejméně 20% celkového rozpočtu za reklamu.

Social Commerce

Se svojí vedoucí pozicí v množství celkových interakcí na Facebooku i na Instagramu je Ecommerce bezpochyby hit. Jedním z hlavních trendů v této kategorii je rozvoj social commerce, tedy obchodu na sociálních sítích. Stále více uživatelů nakupují zboží přímo na sociálních sítích, kde samotný produkt objevili namísto toho, aby se museli pomocí URL linku přesměrovat do prodejní aplikace či do eshopu. Existuje spousta důvodů k tomu si myslet, že tento trend bude nadále pokračovat.

Influencer marketing je stále na vzestupu

Influencer marketing je populárním marketingovým nástrojem, což bylo v loňském roce mnohokrát prokázáno a potvrzeno. K odvrácení klesajících tendencí influencer marketingu pomohlo používání #ad influencery k označení reklamy, které na konci Q3 2019 dosáhlo svého vrcholu a vzrostlo téměř o 60%. Jak tento trend ukazuje, spotřebitelé se v nákupním chování rozhodují na základě recenzí a rad od věrohodnotných známých a to jak těch, které znají doopravdy či pouze online. Očekáváme, že toto bude pokračovat i v posledním kvartálu roku 2019 v rámci vánočních kampaní, a že celkové použití #ad bude vyšší než v prosinci 2018.

Video engagement

Přesto, že obrázky a fotky jsou stále nejčastěji používaným formátem jak na Facebooku tak na Instagramu, popularita videa a jeho schopnost zaujmout uživatele roste. Facebook i Instagram přidali nové formáty pro video obsah jako Facebook Live, IGTV, a interaktivní a pohybující se prvky pro IG stories tzv. Add-on. S více než dvojnásobným množstvím median post interakcí je Facebook Live ve vedení co se celkových interakcí týče.

Nejnovější data ukazují, že různé formáty videa fungují dobře a jejich používání i oblíbenost roste. Facebook Live i klasické video se oproti Q2 2019 mírně zvýšily v množství interakcí, s klasickým videem na celkovém třetím místě. Na Instagramu video téměř dosáhlo stejných median hodnot interakcí v Q3 2019 jako obrázky. Popularita videa by pro markétery měla být dalším trendem, na který by v nadcházejícím svátečním období, ale i v novém roce měli myslet.

‘Mobile First’ jako nutná součást marketingu na sociálních sítích

Při prozkoumání všech ad accountů jednotlivých značek na Facebooku i na Instagramu, CPC (cost per click) pro příspěvky, které jsou spatřeny na desktopu, je téměř dvojnásobný (0.25 USD), než pro ty, které uživatelé konzumují na mobilních zařízeních (0.13 USD). Navíc naše data

dokládají, že 95.8% všech reklamních sdělení vidí cílové skupiny na mobilních zařízeních a pouze 4.2% na počítači. Tato dominance je ještě o trochu větší než byla v Q2 a zdůrazňuje tak fakt, že marketing musí počítat s ‘mobile first’ strategií.

“Ze všech trendů, které jsme v tomto čtvrtletí popsali, předpokládáme, že rychlá expanze obchodu na sociálních sítích bude mít v následujícím roce největší dopad. Již brzy budeme schopni veškerou komunikaci před i po nákupu a samotný obchod uskutečnit na sociálních sítích,” dodává Ben-Itzhak. “Nepotřebujeme křišťálovou kouli k tomu, abychom předpověděli, že social commerce do budoucna změní podobu eshopů a online nakupování jak ji známe nyní. Od roku 2020 tak jistě uvidíme přidávání dalších ecommerce prvků na platformy sociálních sítí.”

Kompletní Instagram and Facebook Q3 2019 Trends Report s kompletními daty a grafy si můžete zdarma stáhnout zde.

Metodologie reportu

Kvartální průmyslové reporty reflektují situaci Socialbakers databáze na začátku kvartálu následujícím po sledovaném období. Data jsou stahována pouze jednou a mezi jednotlivými obdobími se neaktualizují. Minimální množství pro vytvoření jednotlivých částí reportu je 50 profilů na Instagramu a 50 profilů na Facebooku pro daný region a kategorii. Pokud vybraná kombinace nedosahuje požadovaných hodnot, jsou použity data pro širší kategorii.

 

page3image23148992

Comments

comments

Vyhledat