Americká reggae legenda Big Mountain je v Česku

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Reggae kapela Big Mountain z Kalifornie v devadesátých letech proslavila hit Petera Framptona Baby I love your way. Po účinkování na festivalech v minulých letech tentokrát v Česku odehraje hned tři velké koncerty. Jeden se uskutečnil  v Jablonci nad Nisou, druhý je dnes 12. dubna v Ostravě a třetí bude zítra 13. dubna v brněnském Sono Music Clubu. Na této tour je podpoří čeští The Atavists, čerství držitelé dvou Andělů.

Kalifornští Big Mountain odstartovali svou hudební kariéru na konci osmdesátých let minulého století, inspirováni především tvorbou Boba Marleyho. V roce 1993 se poprvé objevili v hitparádách se songem Touch My Light z jejich debutového alba Wake Up. Opravdový průlom zaznamenali hned o rok později, v roce 1994, kdy natočili cover verzi písně anglického zpěváka Petera Framptona Baby I Love Your Way. Hit se díky této reggae kapele dostal na přední místa amerických a britských hudebních žebříčků. Dnes má na internetu desítky milionů přehrání a figuruje v playlistech většiny rádií. „Nikdy mě neunaví hrát Baby I love your way na koncertech. Miluji, když spatřím úsměvy na tvářích posluchačů, protože píseň poznávají ihned po zazpívání prvních tónů,“ říká frontman kapely Quino McWhinney. Big Mountain do roku 2005, kdy si, jak říkají, „dali pauzu“, vydali několik alb a publiku se prezentovali hlavně na festivalech v různých částech světa. Znovu se dali dohromady v roce 2013, aby odehráli několik příležitostných koncertů. V roce 2016 ve složení Quino a James McWhinney, Paul Kastick, Goofy Campbell, Chizzy Chisholm a Mikey Ortiz vydali po mnoha letech své nové album Perfect Summer.  Do Česka letos kapela přiváží svůj nový song Deportation Nation, o kterém zpěvák Quino říká: „Big Mountain se vždy snažili ukazovat bezpráví a nenávist. Deportation Nation je naším výrazem podpory americkým imigrantům, kteří jsou v těchto dnech perzekuováni z důvodu politické propagandy. To je pravá podstata reggae. Skrz umění se snažíme učit lidi o politice s důvěrou v jejich mírumilovnou stránku osobnosti, která neztrácí naději.“

The Atavists jsou českým objevem z Hradce Králové. Tato parta ve složení Adam Krofián (zpěv, kytara), Jan Hnátek (klávesy), Martin Křížek (baskytara) a Adam Jánošík (bicí) hudebně vyniká syrovým kytarovým zvukem, stylem, který pojmenovávají jako surf stoner-rock. Za pouhé tři roky působení na české scéně stihli vydat debutové album Bad Times a za úspěšné nové album LO-FI Life byli nominováni na ceny Akademie populární hudby Anděl hned ve dvou kategoriích – objev roku a rock. Obě nominace proměnili, čímž se dostali do povědomí širšího okruhu fanoušků, kteří se na jejich vystoupení v nadcházejících měsících mohou těšit na mnoha koncertech a festivalech.

Vstupenky na brněnský koncert v Sono Music Clubu 13. dubna na portálu www.goout.cz.

Comments

comments

Vyhledat