Anketa o módě a stylu: Designérka obuvi Karin Onderková

foto Shot by Us
foto Shot by Us

Designérka obuvi Karin Onderková tvořící pod značkou Shoedaism studovala svůj obor nejen v Čechách na pražské UMPRUM, ale i v zahraničí na prestižní Bezalel Academy of Arts & Design či pod vedením Mikea Fritona z Nike v holandském Waalwijku. V roce 2015 byla nominována na Objev roku v rámci Czech Grand Design.

Její tvorba byla prezentována na Fashion Weeku v Praze a Fashion weeku v Madridu. Své boty tvoří pro všechny, jimž je blízká superfeminní estetika, a to bez rozdílu rasy, věku či genderu.

www.shoedaism.shop.

 

Vaše definice módy a stylu?

Za mě musí mít koule! Autenticita, vědomé pracování s trendy, umět překvapit a respektovat svoji postavu. Každému nesluší všechny aktuální trendy nebo barvy. Outfit nemusí být drahý, ale měl by fungovat. Pokud nosím například prvky z jiné kultury, protože se často řeší téma kulturní apropriace, měli bychom vědět, proč tyto prvky volíme. Není na škodu také nosit věci od lokálních designérů, protože jednak je můžeme podpořit a také k nám neurazily tisíce kilometrů a nebyly vyrobené za toxických nebo neférových podmínek.

Co máte nejraději na své práci?

Je to adrenalin. Neustále mě něco překvapuje. Baví mě něco vyvíjet sama a zároveň mě baví i spolupráce, kde se můžeme vzájemně obohatit novými pohledy.
Je to výzva. Zásadní je pro designéra nejen kreativní část, ale také velká disciplína. Velké procento tvoří nudná příprava (ach ty tabulky, emaily, haha), která se ale vždycky propíše do výsledku. Velká část je také dobrá komunikace a zbytek je loterie nebo skoro ruská ruleta. Neuškodí mít trochu štěstí!

Jak si dobíjíte baterky?

Snažím se pravidelně běhat, poslouchám u toho hudbu.
Někdy tancuju nebo si opravdu od plic zazpívám (mám ted‘ štěstí, že jsem v bytě, kde to nevadí).
Vařím rychlá vegetariánská jídla, nejraději poslední dobou pro dva.
Koukám na Netflix.
Jdu na procházku…
Strašně mě baví udělat si kreativní líčení, to je dokonalá meditace. Vytváříte pomíjivý obraz, který nemusíte skladovat. Můžete si dovolit cokoliv.
A někdy ráda nedělám vůbec nic. To je hodně důležité si občas vyčistit hlavu. Valí se toho na nás spoustu ze všech stran.

Co vás zaručeně potěší?

Když vstanu tak, jak jsem si naplánovala, a udělám vše, co bylo na ten den důležité nezanedbat. Když mám v rovnováze work-life balance. Když jdu správnou kreativní cestou. A dostat květiny…

Váš tip, co dělat proti šedi.

Nasávat nové chuti, vůně a barvy. Ted‘ po dlouhé době jsem si pustila rapový track od Vladimíra 518 – Chci k ohni blíž. Ten hodně odpovídá té náladě. Vzdělávat se, neustále přehodnocovat a nestát na místě. Koukat se na věci zeshora, zespoda, zleva, zprava, našikmo, zevnitř… Nebát se riskovat!

Comments

comments

Vyhledat