Anketa o módě a stylu: Olga Garajová, zakladatelka EtikButik

Olga Garajová, EtikButik
Olga Garajová, EtikButik

Pro Olgu Garajovou se móda a styl staly povoláním. Před pěti lety totiž založila EtikButik, e-shop s výdejnou a showroomem na pražské náplavce. Prodává tu stylové a cenově dostupné oblečení od etických a udržitelných značek, vybrané kousky českých designérů a veganskou obuv a doplňky. „Etika je pro mě na prvním místě a osobně ji chápu jak směrem k lidem, tak ke zvířatům. Jako spotřebitelé máme moc hlasovat za férovější a ohleduplnější přítomnost a udržitelnou budoucnost, a to právě tím, jaké produkty nakupujeme,” říká Olga

 

Vaše definice módy a stylu?

Móda a styl jsou pro mně neoddělitelné. Považuji za důležité najít svůj styl a kousky ze široké módní nabídky si pořizovat promyšleně, nepodléhat rychle se měnícím trendům „fast fashion“. Za posledních několik let, co jsem založila EtikButik, přestala pracovat v korporátu a stala se mámou, se můj styl proměnil. Jeho esencí je teď hlavně svoboda, pohoda, volnost. Oblékám si to, co mě vyjadřuje, v čem se cítím dobře a na co mám v ten den náladu. A dost často je to teď to samé dokola – i to je pro mě ztělesnění pohody a volnosti, nosit si klidně pořád to samé, když mě to baví a cítím se v tom „jako já“. A ještě jsou pro mě velmi důležité materiály. Od té doby, co jsem vyzkoušela biobavlnu, len nebo ekologickou viskózu, tak jsem se tak „zmlsala“ tím, jak je to příjemné, že se ke klasickému polyesteru ani fyzicky nedokážu vrátit (otestováno na „umělinovém“ těhotenském kousku koupeném omylem, ač udržitelně z druhé ruky). 

 

Co máte nejraději na své práci?

Neumím říct pouze jednu věc. Baví mě, že je moje práce etická i estetická, různorodá (není dne, kdy bych se nudila 🙂 a jsem nadšená z toho, že má smysluplný společenský přesah. Také z toho, že můžu něco kreativně vytvářet. A že můžu přinášet etické kousky blíže dalším lidem. Že máme nejskvělejší zákazníky a že se kolem EtikButiku vytvořila krásná komunita, která nás drží i v tomto období. 

 

Jak si dobíjíte baterky?

Synovi Kubíkovi jsou 2 roky, tak skoro všechen čas, kdy nepracuji, trávíme spolu. Právě u nás fičí vláčky a lego, takže to je také dobrý relax. Také se snažíme chodit co nejvíce na procházky a výlety do přírody. A pak v rámci možností být v kontaktu s rodinou a kamarády. Večer si ráda pustím komediální seriál. Také ráda čtu, ale zjistila jsem, že na čtení musím být fakt v pohodě. Když mám stresovější období, tak se mi víc daří vypnout hlavu (a mobilní telefon:-)) v lese, s rodinou a kamarády nebo u toho seriálu. 

 

Co vás zaručeně potěší? 

Toho je spoustu 🙂 Krásný západ slunce. Na ten bych se mohla koukat každý den a nikdy by mi nezevšedněl. Hezký víkend – hurá výlet! Upršený víkend – hurá, zůstaneme doma a budeme si číst. Dobrá káva. Dobré ovesné nebo kokosové kapučíno. Dobré jídlo. 11.11 nebo 22.22 na hodinkách – vždy si něco přeju. Každá nová objednávka v EtikButiku. Rande s kámoškou a dětmi na hřišti – playdate! Rande s kámoškou bez dětí – teplé kafe – to je jako wellness! Rande s mužem bez dětí – zázrak! Výlety nebo setkávání s kámošema. Jak tak na to koukám, tak jsem hodně nenáročná a společenská. A také koncerty, festivaly a hudba všeobecně. A tanec. A moře! A určitě jsem na spoustu věcí zapomněla.  

 

Váš tip, co dělat proti šedi: 

Vypeckovat si tu nejvíc energickou písničku a tančit v kuchyni, obýváku nebo klidně na ulici. Vyšší level – zpívat si k tomu z plných plic! Nebo si naopak v tichu zacvičit jógu. Podle nálady. Udělat si online party. Zjistit si, kdy zapadá slunce a naplánovat si výlet na hezké místo s výhledem na západ tak, abyste stihli červánky. Mít k tomu v termosce čaj nebo svařák. Uvařit nebo objednat si oblíbené jídlo z oblíbené restaurace a vychutnat si ho jinak než obvykle – u filmu nebo s knížkou, ve dvojici jako romantické rande a pokud máte děti, tak jako piknik na gauči s pohádkou k tomu. Takhle bych mohla pokračovat takřka donekonečna, ale nechci plýtvat papírem 🙂 Krásný den přeji všem! Vaše Oli 🙂

Comments

comments

Vyhledat