ZAČÍNAJÍ 26. DNY EVROPSKÉHO FILMU

Thomas Solivérès v zahajovacím filmu Edmond.
Zdroj: DEF
Thomas Solivérès v zahajovacím filmu Edmond. Zdroj: DEF

 

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy. Snímky zařazené do tradičních i zcela nových programových sekcí reflektují témata běžného života: sport, příroda, erotika i láska, hudba nebo možnost volby. Festivalovou dramaturgií tak chtějí jít DEF svému divákovi více naproti. 26. ročník DEF zahájí francouzský film Edmond, první celovečerní film režiséra Alexise Michalika.

Zahajovací snímek DEF – Edmond je skvělým kostýmním komediálním dramatem s francouzským šarmem, jež vypráví příběh básníka a spisovatele Edmonda Rostanda. Ten jako chudý umělec, v podání Thomase Solivérèse, dostane šanci svého života – napsat novou divadelní hru. Snímek o zrodu jedné z nejkrásnějších a nejhranějších divadelních her, Cyrana z Bergeracu, ukazuje Rostandovu inspiraci v reálném životě. Na základě filmového scénáře vznikla nejprve divadelní hra, která zaznamenala ve Francii veliký úspěch a získala řadu divadelních cen. Edmond je v distribuci ve 26 zemích a jenom ve Francii jej od lednové premiéry zhlédlo na 700 000 diváků. “Film byl natáčen také v České republice. Z 41 natáčecích dní padlo právě 40 na Plzeň, Karlovy Vary a Prahu. Diváci tak mohou v záběrech poznat Stavovské divadlo a další lokace. Jeden den natáčení proběhl ve Francii v klášteře Moissac,” dodává Roman Finger z filmové produkce Sirena Film, který se osobně zúčastní zahajovací projekce i spolu s početnou delegací českého štábu se zástupci za produkci a výpravu.

 

ČESKÉ KOPRODUKCE A HOSTÉ FESTIVALU

Z české produkce uvedou DEF v předpremiéře 10. 4. v kině Lucerna pozoruhodný a intimní český debut Kristiny Nedvědové Sněží! o vztahu tří generací žen v jedné rodině. V hlavních rolích se objeví Petra Nesvačilová, Vanda Hybnerová a Hana Vagnerová. Spolu s režisérkou Kristinou Nedvědovou se Petra Nesvačilová i Hana Vagnerová osobně zúčastní předpremiérové projekce. Do nové sekce Matka příroda je zařazen jeden z nejúspěšnějších českých dokumentů Planeta Česko, jehož režisér Marián Polák bude osobně divákům k dispozici k debatě na projekci v kině Světozor 6. 4. V tradiční sekci Evropské komise, letos zaměřené na volební rok, se představí snímek Mimořádná zpráva režiséra Tomáše Bojara, který měl premiéru na MFF Karlovy Vary v dokumentární soutěži. Sekce Eurosport nabídne dokument King Skate, také ze soutěže na MFF Karlovy Vary, režiséra Šimona Šafránka, který bude s diváky debatovat po projekci v Kině Pilotů ve středu 10. 4. Snímek se může pyšnit čerstvou cenou Český lev za nejlepší dokument.

“Ze zahraničních hostů se mohou diváci těšit na řeckého režiséra Tassose Boulmetise, který v pátek 5. 4. v kině Lucerna osobně uvede svůj snímek 1968 o basketbalovém zápasu mezi řeckým A.E.K. a pražskou Slavií. Komedii o stárnoucím superhrdinovi Supermaník se vrací má v domácích kinech historicky nejvyšší návštěvnost a na nedělní projekci 7. 4. v kině Světozor jej představí scénárista Lucien Czuga a režisér Félix Koch. V exkluzivní předpremiéře promítneme lotyšsko-český film Bille, který se ve své zemi stal hitem kin i národních cen. Osobně jej představí režisérka Ināra Kolmane, která se zúčastní 6. 4. projekce v Pražském kině Lucerna i Brněnském kině Scala a to 5. 4.,” sděluje dramaturgyně DEF, Hana Šilarová.

PROGRAMOVÉ SEKCE

26. Dny evropského filmu divákům nabídnou 45 snímků rozdělených do 7 sekcí:

Best of / Výběr toho nejzajímavějšího, co vzešlo v horizontu posledních let z kinematografie jednotlivých evropských zemí. Tradiční sekce přináší reprezentativní ukázku evropských filmů v různých žánrech. Divákům se představí například temný thriller s prvky westernu z Irska s názvem Black 47 (režie: Lance Daly), v němž si hlavní role zahráli Hugo Weaving (trilogie Matrix, trilogie Pán prstenů) a Barry Keoghan (Dunkirk, Zabití posvátného jelena). Snímek se stal nejúspěšnějším filmem v irských kinech za loňský rok. Drama z počátku století s neobvyklým koncem nabízí Éter mistra světového filmu, Krzysztofa Zanussiho. Italský syndikát filmových kritiků udělil cenu za nejlepší film a za nejlepší debutující režii filmu Země hojnosti (režie: Damiano a Fabiano D´Innocenzo). Krimithriller Řezník, kurva a jednooký muž (režie: János Szász) zase ukazuje krvavý milostný trojúhelník v Budapešti dvacátých let.

MEDIA: Láska bez hranic / Láska, sex a erotika ve filmu. Pohled skrze kameru na různé podoby lásky, flirtu a erotického napětí ve vztazích mezi dvěma (a více) lidmi. Diváci si jistě vzpomenou na Život Adéle (režie: Abdellatif Kechiche) s Leou Seydoux o hledání (sexuální) identity, který vyhrál na MFF v Cannes Zlatou palmu nebo dvojfilm Nymfomanka dánského démona, režiséra Larse von Triera. Ten do svého opusu obsadil známé herce, jakými jsou Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Shia LaBeouf či Uma Thurman. Sekce také přinese intimní a vášnivý portrét jednoho páru s Vincentem Casselem Můj král (režie: Maïwenn), který byl uveden v Cannes a herečka Emmanuelle Bercot vyhrála cenu za nejlepší herecký výkon. Díky Kanceláři Kreativní Evropy – MEDIA vrací Dny evropského filmu výrazné filmy zpět do kin. Láska prochází i filmem!

Film & Music / V tradiční sekci se představí filmy s hudební tematikou. Od dokumentů o hudebních hvězdách, přes záznamy opery po hrané hudební filmy. Chodíte rádi na operu? Přijďte na ni do kina! V nabídce je záznam opery Carmen (režie: Calixto Bieito) nebo dokument o pařížské opeře L’Opéra (režie: Jean-Stéphane Bron), který vyhrál hlavní cenu na MFF Moskva a národní cenu pro nejlepší švýcarský dokument (Swiss Film Prize). Pro fanoušky pop music je připravený životopisný film Whitney (režie: Kevin Macdonald) o Whitney Houston. Srdce Hadiah Trompové (režie: Erik de Bruyn) zase nabízí odlehčenou lovestory z prostředí námořnictva. To vše v muzikálovém hávu! Letošní DEF bude opět v rytmu hudby!

Matka příroda / Mother Nature / Může jednotlivec pomoci přírodě? Umí se představitelé státu domluvit na odvrácení klimatické změny? Jak se máme chovat ke zvířatům? V této sekci se vyjímá projekce jednoho z nejúspěšnějších českých dokumentů o fascinujícím dobrodružství zvířat a rostlin u nás – Planeta Česko (režie: Marián Polák). Na velký byznys spojený s nadprodukcí mléka zase poukáže Mléčný komplex (režie: Andreas Pichler), který vyhrál hned dvakrát cenu za nejlepší film a to na festivalech Fünf Seen FF a Green Screen International Wildlife FF.

Eurosport / Zcela nová sekce se zaměřuje na filmy se sportovní tematikou. Ve filmu 1968 (režie: Tassos Boulmetis) se ukáže, jak dopadl basketbalový zápas mezi Řeky a pražskou Slávií v politicky exponovaném roce 1968. Říše dokonalosti (režie: Julien Faraut) zase přináší unikátní záběry ze stadionu Roland Garros ze zápasu John McEnroe vs. Ivan Lendl. To vše na 16 mm filmu, který do detailu zobrazuje jedinečný styl hry světové jedničky McEnroea a zachycuje tak jeho pohyb, emoce i techniku. Snímek měl premiéru na Berlinale v sekci Forum. Balkánská komedie ZG80 (režie: Igor Šeregi) ukáže fotbalové fanoušky odvěkých rivalů – Záhřebu a Bělehradu. Hooligans v jižanských rytmech, to vše na konci 80. let.

LUX Film Prize / Tradiční sekce představuje cenu Evropského parlamentu LUX Film Prize a její tři finalisty včetně vítězného snímku za rok 2018. Cílem ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách. Držitelem ceny LUX pro nejlepší film za rok 2018 se stala Žena na válečné stezce (režie: Benedikt Erlingsson), komedie o islandské ekologické aktivistce ve středních letech, která se rozhodla změnit svět. Snímek ovládl národní islandské ceny Edda Awards, kde vyhrál celkem v deseti kategoriích. Za zmínku stojí také dokument The Other Side of Everything (režie: Mila Turajlić) o temné minulosti jedné rodiny v Bělehradě. Snímek poslední rok cestoval na festivalech a získal například cenu VPRO na festivalu IDFA v Amsterdamu nebo cenu za nejlepší dokument na ZagrebDo. Poslední z nominovaných je komorní drama Styx (režie: Wolfgang Fischer) o strachu z neznámého tváří tvář uprchlíkům na širém moři. Film získal mnoho ocenění, včetně čtyř několika cen na Berlinale (Cena ekumenické poroty, cena Label Europa Cinemas, cena Heiner Carow Prize).

K věci: Možnost volby / Zaběhlá sekce K věci se zaměřuje na téma voleb a mediálního obrazu politického dění. Snímek Mimořádná zpráva (režie: Tomáš Bojar) dokumentuje práci médií na jednom dni – dni, kdy Miloš Zeman oznamoval, zda bude znovu kandidovat v prezidentských volbách. Komedie Ženou z boží vůle (režie: Petra Volpe) se věnuje tématu volebního práva žen ve Švýcarsku. Film dostal Cenu diváků na Tribeca FF. A temný thriller Mrtvý úhel (režie: Nabil Ben Yadir) ukazuje belgické podsvětí a policejního kapitána, který se rozhodne vstoupit do krajně pravicové národovecké strany. Tyto filmy reflektují dynamicky se měnící mediální a online svět, v němž je možné upravovat odraz reality a ovlivňovat výsledky voleb.

DOPROVODNÝ PROGRAM

„V posledních letech se DEF zaměřují na práci s publikem. Rádi bychom do kin nalákali i jinou cílovou skupinu, než naše věrné diváky. Proto letos nabízíme sekce, které se snaží přiblížit běžnému divákovi a věnují se tedy tématům každodenního života: erotika, sport, příroda, hudba, láska, volby… Součástí doprovodného programu jsou filmové projekce šité na míru pro rodiny s dětmi nebo seniory. Nezapomínáme na filmovou výchovu a nebude chybět ani tradiční seminář pro filmové profesionály KINO 2019. Evropský dům v době konání DEF proměníme na kino a galerii.“ Sděluje k doprovodnému programu Barbora Golatová, ředitelka 26. DEF.

CARMEN
Neděle 7. 4. v 20:30 hodin, kino Světozor – velký sál, Vodičkova 41, Praha 1

CARMEN / Francie, 2018, 167 minut, režie Calixto Bieito, francouzsky s českými titulky
Chodíte rádi na operu? Přijďte na ni do kina! Mimořádná projekce sekce Film & Music. „Nikdy se Carmen nepoddá, svobodná zrozená, svobodná zemře“ pláče umírající Bizetova hrdinka na konci jedné z nejslavnějších a nejhranějších světových oper. Nezkrotná svoboda, živočišnost a nutkání žít s maximální sílou a intenzitou až na hraně, to vše dýchá z nové verze Carmen od španělského režiséra Calixta Bieita víc, než kdy jindy předtím. Ve vášnivém nastudování pařížské Opery se pod taktovkou britského dirigenta sira Marka Eldera představí mezinárodní obsazení. Francouzský tenor Roberto Alagna, mezzosopranistka Elina Garanča z Litvy, sopranistka Maria Agresta z Itálie nebo ruský bas Ildar Abdrazakov.

PROJEKCE PRO SENIORY
Pondělí 8. 4. v 13:30 hodin, kino Lucerna – malý sál, Vodičkova 36, Praha 1

SRDCE HADIAH TROMPOVÉ / Nizozemí, 2018, 90 minut, režie Erik de Bruyn, holandsky s anglickými a českými titulky
Mladá Hadiah prochází výcvikem u námořnictva, protože je dcerou důstojníka. Celý vojenský dril je pro ni ale příliš svazující. Romantický komediální muzikál v uniformách ukazuje trochu jiný pohled na námořnictvo. Po projekci filmu proběhne přednáška s ukázkami z muzikálů, kterou připravila Free Cinema – platforma pro filmové vzdělání.
Vstupné: 110 Kč / Vstupné pro seniory: 55 Kč

PROJEKCE PRO RODINY S DĚTMI
Sobota 6. 4. v 15:00 hodin, kino Světozor – malý sál, Vodičkova 41, Praha 1

PLANETA ČESKO / Česká republika, 2017, 81 minut, režie Marián Polák, česká verze
První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím zblízka fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás. Za účasti režiséra bude po filmu následovat přednáška o ochraně přírody, kterou povede Ekocentrum Koniklec.
Vstupné: 110 Kč / Sleva pro děti: 55 Kč

FILMOVÁ VÝCHOVA PRO ŠKOLY
Pátek 5. 4., úterý 9. 4., středa 10. 4., čtvrtek 11. 4. v 9:00 hodin,
kino Lucerna – velký sál, Vodičkova 36, Praha 1

Pro zpestření výuky je tu kvalitní evropský film. Letošní nabídka projekcí pro školy nabízí mimořádné dokumenty o aktuálních tématech.

Pátek 5. 4. v 9:00 hodin, kino Lucerna – velký sál, pro studenty 10+
MLÉČNÝ KOMPLEX / Německo, Itálie, 2017, 90 minut, režie Andreas Pichler, německy s českými titulky

Každý z nás na něm vyrůstal. Z obalů na nás hledí přesvědčivé slogany, které slibují, že budeme zdraví a silní. Je tomu ale opravdu tak? Dokument, který nám přináší vhled do světového mlékárenského průmyslu. Před projekcí filmu se uvede sedm nejlepších krátkých filmů z jazykové kampaně “šprechtíme”, která přispívá k propagaci němčiny mezi dětmi a po projekci proběhne zábavná diskuze.

Úterý 9. 4. v 9:00 hodin, kino Lucerna – velký sál, pro studenty 12+
MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA / Česká republika, 2018, 73 minut, režie Tomáš Bojar, česká verze

Živý a autentický vhled do práce novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené epoše.

Po projekci filmu proběhne přednáška o ideologických aspektech filmu, o historické roli filmu v souboji ideologií napříč časem. Přednáška je šitá na míru věku studentů a využívá množství ukázek ze současné populární kultury.

Zajímavý program připravila Free Cinema – platforma pro filmové vzdělání.

 

Středa 10. 4., 9:00 hodin, Velký sál kina Lucerna, pro žáky 1. stupně
PLANETA ČESKO / Česká republika, 2017, 81 minut, režie Marián Polák, česká verze

První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím zblízka fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás.

Po filmu bude následovat přednáška o ochraně přírody, kterou povede Ekocentrum Koniklec.

Všechny projekce, v rámci Filmové výchovy pro školy, lze objednat telefonicky: 705 105 962 nebo emailem: event@eurofilmfest.cz

Čtvrtek 11. 4. v 9:00 hodin, kino Lucerna – velký sál, pro studenty 12+
KING SKATE / Česká republika, 2018, 82 minut, režie Šimon Šafránek, česká verze

Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.

Po projekci filmu proběhne přednáška o českém dokumentu, o jeho historii, současnosti a jeho významných jménech. Přednáška, podaná zábavnou a dynamickou formou, je šitá na míru věku studentů a využívá množství ukázek ze současné populární kultury.

Zajímavý program připravila Free Cinema – platforma pro filmové vzdělání.

KINO EVROPSKÝ DŮM
Středa 10. 4. v 19:00 hodin, Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
MURER – ANATOMIE PROCESU / Rakousko, Lucembursko, 2018, 137 minut, režie Christian Frosch

Film, natočený podle skutečných událostí, představuje rekonstrukci procesu s Franzem Murerem z roku 1963, příslušníkem SS za války, který se v 60. letech stal politikem a váženým občanem. Murer – Anatomie procesu se ze soudního dramatu proměňuje v příběh o manipulaci pravdy, paměti, zákulisních politických hrách a také (ne)možnosti odpuštění hříchů.

Ceny: Diagonale, Rakousko 2018: Nejlepší snímek. Vídeňská filmová cena 2018: Speciální cena poroty.

Promítání je ZDARMA, ale je nutná online rezervace: https://kinoaero.colosseum.eu/incoming.aspx?mrsid=6&eventid=88292

GALERIE EVROPSKÝ DŮM
Od 4. 4. do 21. 4., Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Výstavu festivalových plakátů s názvem „26 LET S EVROPSKÝM FILMEM“ pořádá Evropský dům v Praze. Budete-li mít cestu Jungmannovou ulicí, můžete se pokochat smělými vtipnými designy plakátů zvoucích do kin, které svého času zdobily plakátovací plochy.

Vstupné na jednotlivé projekce DEF v Praze a Brně je 110 Kč. Pro seniory je připraveno vstupné za 55 Kč + seniorská projekce v Lucerně. Vstupenky na všechny filmy je možné zakoupit přes online prodej. Vstupenky lze také rezervovat telefonicky nebo emailem.

Katalog DEFu je k dispozici ve všech kinech a u partnerů přehlídky zdarma.

Heligonka, megafon, reflektor, klapka, mikrofon…
Tu ten točí, tamten snímá, ti tam cvičí, ona hraje…
A všichni dohromady vyrábějí film.
Zvířátka se tomu jen smějí.

Za konceptem, grafickou úpravou a znělkou 26. ročníku DEFu stojí Marija Petrinjac 
a Hana Kovačević.

Slavnostním zahájením diváky tradičně provede Lukáš Rumlena.

Podrobný program DEFu v jednotlivých městech, přehled a popis sekcí, katalog ke stažení, fotografie, novinky, informace k prodeji vstupenek, k doprovodnému programu apod., diváci naleznou na www.dnyevropskehofilmu.cz a na FB 26. Dnů evropského filmu.

Akreditační formulář pro novináře je ke stažení na www.eurofilmfest.cz/akreditace. Vyplněné formuláře zašlete, prosím, do úterý 2. 4. na pr.michaeladvorakova@gmail.com.

Podrobný program DEFu v jednotlivých městech, přehled a popis sekcí, katalog ke stažení,fotografie, novinky, informace k prodeji vstupenek, k doprovodnému programu apod., divácinaleznou na www.dnyevropskehofilmu.cz a na FB 26. Dnů evropského filmu.

Termíny 
Praha 4. – 11. 4. / kina Lucerna, Světozor a Kino Pilotů
Brno 4 . – 7. 4. / kino Scala

Ozvěny se odehrají v těchto městech a termínech:
Havířov (15. 4. – 17. 4.), Hodonín (16.4. – 17. 4.), Boskovice (15. 4. – 16. 4.), Červený Kostelec (16. 4. a 18. 4.), Hradec Králové (15. 4. – 17. 4.), Jablonec nad Nisou (19. 4. – 21. 4.)

Comments

comments

Vyhledat