Street Art Bistro: Vernisáž Marka Číhala je už ve čtvrtek

foto Street Art Bistro
foto Street Art Bistro

Marek Číhal 

Výstava Letná – Tokio

 

Ve Street Art Bistru vystaví své nejnovější malby a kresby z cyklu Půlnoční samuraj. Tento soubor vychází ze současných celosvětových omezení – samuraj v jeho pojetí je lyrické odlehčení současné společenké situace. 

 

Název “Letná – Tokio” vychází ze zatím nerealizované, a na příští rok doložené původní výstavy, která měla být letos instalována v Japonsku. Číhal byl osloven českým oympijským výborem pro realizaci neonové instalace v Českém domě v Tokiu u příležitosti letní Olympiády 2020.

 

Vernisáž výstavy proběhne 27/8/2020 od 18 hodin a potrvá do 15/10/2020 

Celá výstava se finálně propojí s pražskou Letnou a veřejným prostorem od 17/9, kdy dojde k odhalení pro Číhala tipických neonových kreseb při druhé vernisáži spojené i se setkáím s autorem.

 

Marek Číhal (* 1986) svým malířský rukopisem spojuje přímočarost s jinotaji, blízkost a dálku, hranice a jejich překračování. Jeho malby jsou synonymem propojení kresby a malby v harmonický celek, který často zobrazuje mravní rozklad společnosti, kde prostřednictvím vizuální bajky, zobrazené malbou, hrdinové mohou být zvířaty stejně jako neživými předměty a lidmi. Číhal si získává respekt svou schopností spojovat ve velkých formátech malbu, kresby, různé technologie, materiály i světelné instalace. 

Marek Číhal se prostřednictvím svých obrazů vyjadřuje k palčivým společenským a environmentálním problémům dneška, kdy jeho kresby ožívají…

 

Studoval na Akademii výtvarných umění (ateliér Vladimíra Skrepla) a na berlínské akademii Universität der Künste (ateliér Thomase Zippa). Spolupracuje s Art Front Gallery Tokio a Galerií Zdeněk Sklenář Praha. 

 

Číhala fascinuje pomíjivost a krása mraků a právě z toho důvodu si tento motiv vybral pro 3D 20 x 10 x 10 m neonovou kresbu pro pražský projekt Skanska Rain Forest od Richarda Meiera, newyorského star architekta. Další jeho práce s neonem můžeme vidět například v podchodu v centru Ostravy pod Frýdlantskými mosty, v Dolních Vítkovicích neonový oltář pod Boltovou věží, nebo malbu kombinovanou s neonem rozměru 25 x 40 m na prežském Proseku. 

Velkým úspěchem je probíhající realizace v čínské Shanghai Lujiazui Harbour City, kde byla monumentální neonová kresba Marka Číhala vybrána do projetku revitalizace veřejného prostoru od světově proslulého architekta Rema Koolhaase. 

 

Již desátým rokem spolupracuje s architektonickým studiem Acht a Václavem Hlaváčkem, splečně vytvořili například desetimetrovou „kresbu do betonu“ v Ostravě. Svůj velkoformátový rozměr ukazuje i na plátně 8 x 12 m ve foyer hotelu Marriott v Brně, nebo kresbou na trup soukromého letadla.

 

Street Art Bistro je sdílený projekt pro podporu umění a vzdělávání a hezkých věcí. 

 

Street Art Bistro 

Šmeralova 1 / Letenské náměstí,  Praha 7 

www.streetartbistro.cz

 

Comments

comments

Vyhledat