Festival krátkých filmů Praha se připojil k online festivalu MY DARLING QUARANTINE

Festival krátkých filmů Praha
Festival krátkých filmů Praha

Dramaturgové festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách, Locarnu a mnoha dalších krátkometrážních festivalů společně připravili online festival krátkých filmů MY DARLING QUARANTINE, který má pomoci získat finanční prostředky pro postižené krizí způsobenou epidemií koronaviru.

Z důvodu celosvětové krize způsobené infekcí COVID-19 se odkládá nebo ruší mnoho filmových akcí. Mezi postižené festivaly a akce patří Go Short – mezinárodní festival krátkých filmů v Nijmegenu, festival krátkých filmů v Glasgow, polský festival Short Waves či kanadský festival Regard a dále také kodaňský CPH:DOX, SXSW v Texasu, newyorská Tribeca a Vision du Reel v Nyonu.

Z tohoto důvodu vzniká nový online festival krátkých filmů nazvaný MY DARLING QUARANTINE, který byl spuštěn v pondělí 16. března. Festival funguje na platformě Talking Shorts (https://talkingshorts.com/) a jeho cílem je získat finanční prostředky pro zdravotníky, kteří bojují s nákazou COVID-19, stejně tak jako pro osoby a organizace, kterých se současná situace negativně dotýká.

Iniciátorem festivalu je Enrico Vannucci, který pracuje jako poradce MFF v Benátkách a jako dramaturg filmového trhu krátkých filmů v Turíně a který je v současné době v karanténě v Itálii.

Enrico Vannucci k tomu uvedl: „Když jsem doma ve vynucené izolaci sledoval, jak se situace vyvíjí, napadlo mě, že bych mohl vytvořit online festival krátkých filmů, který bude reflektovat současný stav a který pomůže získat formou fundraisingu peníze pro zdravotníky, kteří tuto situaci řeší. Cílem festivalu krátkých filmů My Darling Quarantine je, abychom mohli pokračovat v naší práci – tedy pouštět lidem skvělé krátké filmy – a zároveň se pokusili získat finanční prostředky pro organizace, které potřebují nebo budou brzy potřebovat peníze na svůj provoz a na záchranu lidských životů. Chceme také touto cestou získat prostředky pro kulturní organizace, kterých se tato situace negativně dotýká.“

Každý týden od pondělí do neděle nabídne festival sedm krátkých filmů, z nichž mohou diváci vybírat a hlasovat pro film týdne. Diváci také mohou darovat peníze na stránce MDQSFF zřízené na platformě GoFundMe: https://www.gofundme.com/f/my-darling-quarantine-covid19-fundraiser.

50 % finančních prostředků, které darují festivaloví diváci, bude věnováno zdravotnické organizaci Lékaři bez hranic, která pomáhá po celém světě. Druhá polovina je pak určena pro pomoc kulturním institucím a pracovníkům v kultuře, kterým kvůli současné situaci hrozí v příštích měsících a letech provozní a finanční problémy.

Festival krátkých filmů My Darling Quarantine (MDQSFF) spolupracuje s festivalovými dramaturgy z celého světa, kteří do programu vybírají filmy s tématem dystopie. Svými nápady přispěli dramaturgové festivalu v Cannes, Berlíně, Locarnu a dalších. Na výběru se také podílejí i dramaturgové Festivalu krátkých filmů Praha. „Díky lednovému termínu byl Festival krátkých filmů Praha jedním z mála, který mohl v letošním roce představit svůj program divákům v kinosálech, řada festivalů je nucena v této nelehké situaci hledat alternativní řešení a jedním z nich je právě i projekt online festivalu krátkých filmů My Darling Quarantine,  za jehož iniciaci jsme kolegům z Talking Shorts vděčni. Projekt dokazuje, jak obdivuhodně jsou lidé kolem krátkého filmu semknuti;  jak rychle byli schopni nabídnout lidem po celém světě možnost zabavit se v komplikovaném období a zároveň pokusit se získat tímto milým způsobem finance pro potřebné instituce. Jsme rádi, že jsme mohli do programu přispět několika filmy z uplynulých ročníků pražského festivalu, ale diváky samozřejmě zveme ke zhlédnutí celé programové nabídky,“ říká Radka Weiserová, hlavní dramaturgyně Festivalu krátkých filmů Praha, který pořádá společnost Filmservis, pořadatel MFF Karlovy Vary.

Festival krátkých filmů My Darling Quarantine začal 16. března na Talking Shorts a bude trvat tak dlouho, jak bude současná situace vyžadovat.


PS: Sledujte naše sociální média. Pod hashtagem  #protisedidoma  najdete tipy na to, co doma taky dělat.

Comments

comments

Vyhledat