47. Letní filmová škola: AČFK udělí výroční cenu Zdeňku Svěrákovi, Jiřině Bohdalové či Martinu Hubovi

Začal největší český nesoutěžní filmový festival Letní filmová škola Uherské Hradiště. Její 47. ročník nabídne od pátku 6. srpna do čtvrtečního odpoledne 12. srpna bohatý filmový, odborný a doprovodný program přibližující historii i současnost filmu. Festival představí novinky jako Muž se zaječíma ušima, Chyby, Okupace anebo Myši patří do nebe. Asociace českých filmových klubů také udělí Výroční ceny AČFK za celoživotní přínos kinematografii. Jejich nositeli se letos stanou Zdeněk Svěrák, Martin Huba, Goran Marković. Jiřina Bohdalová, která z pracovních důvodů nemůže do Uherského Hradiště přijet, převezme cenu v zastoupení.

 

Goran Marković

 

Režisér a scenárista Goran Marković na 47. LFŠ představí své filmy jako Neblbni, Tito a já anebo Delirium tremens. Výroční cenu AČFK převezme v pátek 6. 8. za organické propojení s českými zlatými šedesátými během studií na FAMU a za filmy, které se staly ozdobou programu československých filmových klubů. V Jugoslávii, kam se po studiích vrátil, se stal zásadní postavou následujících dekád. Loni mu v češtině vyšla kniha vzpomínek Česká škola neexistuje, kterou v Hradišti pokřtí.

Martin Huba

 

Martin Huba uvede na Filmovce své filmy jako Pravomil, Kawasakiho růže anebo Hovory s TGM. Výroční cenu AČFK obdrží v sobotu 7. 8. za eleganci a noblesu, s nimiž prochází a ovlivňuje kulturní dění na Slovensku a v Česku, i za to, že se výběrem svých rolí nebojí upozorňovat na tabuizovaná témata a ikonické postavy z nedávné minulosti.

 

Jiřina Bohdalová 

 

Ucho, Kat nepočká, Bílá paní, Světáci, Hvězda zvaná Pelyněk… To je jen zlomek rolí, kterými se do dějin české kinematografie zapsala Jiřina Bohdalová, herečka s nezaměnitelným projevem a komediálním talentem. Přestože kvůli pracovním povinnostem nakonec na LFŠ nedorazí, diváci o její nezapomenutelné filmy v letním kině ve Smetanových sadech nepřijdou.

 

Zdeněk Svěrák 

 

Zdeněk Svěrák v Hradišti představí své filmy a vystoupí také s Divadlem Járy Cimrmana v inscenaci Záskok. Výroční cenu AČFK obdrží v pondělí 9. 8. za vlídný a inteligentní humor, který vepsal do svých filmových scénářů, divadelních her a povídek a jenž se stal nedílnou a milovanou součástí české kultury.

 

Hosté budou v Uherském Hradišti diskutovat s diváky po projekcích svých filmů a povedou také své lekce filmu, během nichž se podělí o své zkušenosti a život s filmem. Masterclassy a další vybraný program bude Letní filmová škola Uherské Hradiště vysílat živě na kanálech Facebook a YouTube.

  1. Letní filmová škola Uherské Hradiště

 

HISTORIE

Retrospektiva: Akira Kurosawa

Filmová čítanka: Filmy morálního neklidu

Němý film s živou hudbou: Německý expresionismus

Příběh jednoho filmu: Fantomas

Neznámý vojín: Robert Aldrich

 

SOUČASNOST

 

Terra festivalis: Mexiko

Východní přísliby

Hot TV: Adaptace

Půlnoční delikatesy: Zlaté časy videa

Virtuální realita: Galaxie imaginace

 

ČESKO/SLOVENSKO

 

Češi v zahraničí: Karel Reisz

FAMU History 3: Svobodná léta šedesátá

Kdo jsou Češi: Právo na chcípáctví

Novinky

 

AČFK uvádí
Distribuce

AČFK adieu

LFŠ uvádí

 

Letní kino

Nesmrtelná Jiřina Bohdalová
Novinky

Comments

comments

Vyhledat