Artcam přiváží z MFF v Berlíně íránské drama BALADA O BÍLÉ KRÁVĚ

Ballad Of A White Cow KeyStill
Ballad Of A White Cow KeyStill

Z letošního Mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který se konal online od 1. do 5. března, přiváží distribuční společnost Artcam Films íránské drama Balada o bílé krávě. Film byl uveden v hlavní soutěžní sekci.

Strhující příběh mladé vdovy, která se snaží dosáhnout spravedlnosti pro svého neprávem odsouzeného manžela, sklízí nadšené ohlasy kritiků, kteří hovoří o „pohlcujícím dramatu“, skvělých hereckých výkonech i působivé kameře. Drama antických rozměrů připomene nejlepší tradici íránské kinematografie, tak jak ji známe například z filmů Asghara Farhadího, jehož filmy Klient a Rozhod Nadera a Simin Artcam rovněž přinesl do české distribuce.

„Ačkoli je Balada o bílé krávě v určitém ohledu modelové drama o nespravedlnosti v současném Íránu, přesná, soustředěná režie a uměřené herectví ji drží daleko od patosu. Artcam tímto filmem s hrdostí navazuje na distribuci Farhadiho filmů, které Balada svou neokázalou silou a civilností připomíná,“ říká ředitel Artcam Films Vít Schmarc.

Baladu o bílé krávě (orig. Ghasideh Gave Sefid) napsala a natočila dvojice autorů: Behtash Sanaeeha (scenárista, režisér, střihač) a Maryam Moghaddam (scenáristka, režisérka, herečka). Maryam Moghaddam je také představitelka hlavní role.

Behtash Sanaeeha (1980) se narodil v Šírázu, kde původně vystudoval inženýrství a architekturu. Jeho prvním celovečerním filmem bylo Riziko kyselého deště (2015), ke kterému napsala scénář a hlavní roli ztvárnila Maryam Moghaddam. Tato rodačka z Teheránu vystudovala VŠ múzických umění ve Švédsku, kde dlouho působila jako divadelní herečka. Zahrála si v několika íránských filmech, například ve snímku Jafara Panahího Zatažený závěs (2013). Spolu se Sanaeehou natočila dokumentární film Neústupná diplomacie pana Naderiho (2017).

 

Napsali o filmu:

„Pohlcující drama o zármutku a vině. Film přináší mistrovský pohled na íránskou ženu.“
 IndieWire

 

„Emotivní a dojemné drama popisující křížovou výpravu za spravedlností a smířením zároveň.

ScreenDaily

 

„Všichni herci jsou výteční… Maryam Moghaddam je prostě skvostná.“
Cineuropa

 

„Kameraman Amin Jafari prezentuje příběh v pečlivě vyvážené paletě bílých a světlešedých tónů, s přímými záběry a minimálním pohybem kamery, díky čemuž je na každou scénu radost se dívat.“
The Hollywood Reporter

 

SYNOPSE:

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe jí na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje…

Comments

comments

Vyhledat