Audiokniha roku 2023: Vlastní životopis Agathy Christie

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie načtená herečkou Alenou Vránovou, která vedle kategorie Absolutní vítěz ovládla také Jednohlasou četbu. Dvacetičlenná porota vybrala oceněné v deseti kategoriích z celkem 90 přihlášených titulů od 14 vydavatelů ve výroční anketě, kterou již pojedenácté pořádá Asociace vydavatelů audioknih.

Nejlepší audioknihou v kategorii vícehlasá četba se stal příběh sudetské rodiny Rozpůlený dům Alice Horáčkové, který načetli Jan Holík, Magdaléna Borová a Filip Kaňkovský. Ocenění Nejlepší dramatizace a zároveň Nejlepší audioknihy pro děti a mládež si odnáší novela Předvečer sv. Mikuláše scénáristy Lukáše Csiscely se Sašou Rašilovem v hlavní roli. Nejlepší interpretkou se stala Eliška Balzerová za načtení pamětí Roky francouzské spisovatelky Annie Ernauxové, nejlepším interpretem Jiří Vyorálek za audioknihu Zvedá se vítr, horor Kateřiny Surmanové zasazený na jižní Moravu. Nejlepším mluveným slovem mimo kategorie se staly Životice Karin Lednické se Zuzanou Truplovou a Norbertem Lichým. Nejlepším zvukem se dle zvláštní tříčlenné poroty pyšní v kategorii četba audiokniha Tam uvnitř něco je autora Tomáše Peřiny načtené Karlem Dobrým v režii a s hudbou Ivana Achera a v kategorii dramatizace Předvečer sv. Mikuláše v režii Petra Gojdy ve zvukové dramaturgii a s hudbou Bojana Bojiče. V hlasování posluchačů zvítězilo fantasy Arila: Poslední hvězda Radka Starého načtené Jitkou Ježkovou. Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získal Pavel Soukup, který cenu obdržel z rukou loňské osobnosti Taťjany Medvecké. In memoriam byl oceněn Norbert Lichý.

Žánrově i zpracováním byl tento ročník bohatý a i kvalita se stále drží vysoko. Kromě klasické četby románů uspěla jak dramatizovaná minisérie – Předvečer sv. Mikuláše, tak poezie – Tam uvnitř něco je, autobiografie – Vlastní životopis – i dokudrama Životice, hodnotí letošní ročník předseda odborné poroty Tomáš Macháček. Tvoří ji nezávislí odborníci – publicisté, kritici, divadelní režiséři, pedagogové, spisovatelé a recenzenti. Poprvé byl přihlášen titul, při jehož výrobě byla použita umělá inteligence s hlasem Karla Gotta vedle klasického interpreta Igora Bareše v audioknize Má cesta za štěstím, zdůrazňuje Macháček. Letos se na vysokých příčkách umístily herečky, které s výjimkou rozhlasových nahrávek ve světě komerčně vydávaných audioknih doposud téměř či vůbec nenačítaly – Eliška Balzerová nebo Alena Vránová, dodává Macháček.

Nejprodávanější autorka všech dob Agatha Christie a audio podoba jejích memoárů Vlastní životopis, které podávají nanejvýš hodnověrné svědectví i o převratném 20. století, od vydavatelství OneHotBook – to je Absolutní vítěz i vítěz kategorie Nejlepší jednohlasá četba. Odborná porota vyzvedává především interpretační výkon herečky Aleny Vránové, díky které mají posluchači pocit, že poslouchají samotnou autorku detektivek.

Audio podoba „famílienrománu“ Rozpůlený dům Alice Horáčkové vydavatelství OneHotBook si odnáší první místo v kategorii Nejlepší vícehlasá četba

Napínavý Předvečer sv. Mikuláše scénáristy, učitele a spisovatele Lukáše Cscicsely v hlavních rolích se Sašou Rašilovem a Danielem Vanem a mnoha dalšími postavami od vydavatelství Audiotéka si odnáší dvě vítězství – Nejlepší dramatizace i Nejlepší audiokniha pro děti a mládež.

V rámci mluveného slova mimo kategorie nejvíce zabodovala audio podoba dokumentární rekonstrukce tragických událostí roku 1944 Životice Karin Lednické vydavatelství Radioservis.

Načtení nevšedně pojatých a mimořádně výmluvných memoárů Roky francouzské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxové vydavatelství OneHotBook vyneslo herečce Elišce Balzerové ocenění Nejlepší interpretka.

Ocenění Nejlepší interpret si za audioknihu Zvedá se vítr, mystický horor Kateřiny Surmanové z jižní Moravy v době povodní 1997, vydavatelství Témbr odnáší herec Jiří Vyorálek.

K dokonalému poslechu audioknih vždy přispívá vrcholný zvukový design, kde jsou již od loňska dvě kategorie – četba a dramatizace. Ocenění Nejlepší zvuk u četby tak získala audio podoba hororových básniček Tomáše Peřiny Tam uvnitř něco je, které pro vydavatelství Tympanum načetl Karel Dobrý v režii skladatele Ivana Achera, který se také postaral o hudbu a mastering. U dramatizací si první místo za zvuk odnáší Předvečer sv. Mikuláše vydavatelství Audiotéka, kde se o zvukovou dramaturgii a hudbu postaral Bojan Bojič

Dle údajů Asociace vydavatelů audioknih v roce 2023 vydaly její členové celkem 716 nových titulů (v roce 2022 to bylo 644 titulů) a prodalo se 841 140 kusů audioknih. Nejprodávanějšími tituly byly Kmotr, Les v domě a Zatmění, z žánrů byl největší zájem o detektivky a thrillery, fantasy, humor a sci-fi.

Více informací na www.audiokniharoku.cz.

Comments

comments

Vyhledat