Balet Národního divadla se vrací na jeviště. Nabídne klenot klasického baletu – Labutí jezero

Balet ND Or Labuti Jezero Alina Nanu Foto Serghei Gherciu
Balet ND Or Labuti Jezero Alina Nanu Foto Serghei Gherciu

Po dlouhé době pandemického útlumu se mohou tanečníci baletního souboru Národního divadla konečně vrátit na jeviště. Poprvé se tak stane v úterý 8. června na prknech Státní opery v jedné ze čtyř repríz ikonického klasického baletu v choreografii Johna Cranka Labutí jezero. Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům, spolu s Čajkovského hudbou tvoří milník na cestě k dokonalému uměleckému tvaru.

Červnová představení jsou zároveň na dlouhou dobu jedinečnou příležitostí shlédnout tento klasický baletní titul, který bývá zpravidla absolutně vyprodán.

Balet Národního divadla kromě Labutího jezera uvede v průběhu června ještě světovou premiéru inscenace Phoenix.

 

Termíny představení Labutího jezera: úterý 8. června, středa 9. června, pátek 11. června a sobota 12. června – začátek vždy v 19.00 ve Státní opeře.

 

Vstupenky na Labutí jezero jsou k dispozici na webu Národního divadla.

 

O inscenaci

 

Zvolí Princ Siegfried lásku, dodrží přísahu své milované bílé labutí princezně? Nebo na svou Odettu zapomene a zvolí povinnost vůči svému postavení, vždyť cizí princezny jsou tak krásné! A co teprve uhrančivá černá labuť Odilie, která spolu s čarodějem Rotbartem okouzlí jeho mysl.

Ačkoliv se zdá, že vyprávíme příběh o lásce, jde tu především o duši.  Verze Johna Cranka je vytvořena v úctě k tradičnímu pojetí, nicméně s puncem jeho dramatického talentu a ojedinělým smyslem pro vystižení podstaty baletu. Navíc je to právě Národní divadlo, které v historii tohoto díla zaujímá důležité postavení. Prvním choreografem Labutího jezera roku 1877 v Moskvě byl Čech Václav Reisinger (byl to také historicky první šéf Baletu ND) a taktéž českému choreografovi Augustinu Bergrovi se dostalo mimořádné cti, když Čajkovskij při zhlédnutí 2. jednání Labutího jezera v Praze v roce 1888 poznamenal, že prožil „minutu absolutního štěstí“. Navíc je velkou ctí mít na repertoáru Crankovu verzi Labutího jezera – Národní divadlo je první zahraniční scénou mimo německé prostředí, která získala licenci na jeho uvedení. Verze baletu je navíc uváděna s originální scénickou a kostýmní výpravou, kterou vytvořili místní umělci: Josef jelínek a Martin Černý.

 

Účinkující

 

Odetta/Odilie: Alina Nanu, Ayaka Fujii, Nikola Márová, Evgeniya Victory Gonzales

Princ Siegfried: Patrik Holeček, Adam Zvonař, Giovanni Rotolo

Rotbart: Marek Svobodník,  Benjamin Husson, Danilo Lo Monaco

 

Labutí jezero Baletu Národního divadla – trailer 

Labutí jezero Baletu Národního divadla – making-of

Praktické informace:


V každé z divadelních budov bude k dispozici polovina kapacity hlediště, maximálně 500 vstupenek, při dodržování nastavených opatření. U vstupu do divadel budou stojany s desinfekcí, hledištní personál bude nabízet respirátory. V historické budově, Státní opeře a Stavovském divadle budou diváci rozděleni do dvou sektorů se samostatnými vchody.
Ve vnitřních prostorách divadla je nutné mít nasazený respirátor či nanoroušku. Příchod, odchod i pobyt diváků v divadle je organizován ve speciálním režimu tak, aby byli návštěvníci jednotlivých sektorů od sebe odděleni.

 

Comments

comments

Vyhledat