Baletky. Výjimečná kniha o brutalitě umění

Baletky… Když se řekne baletka, naskočí člověku dost možná jako jedna z prvních představ obraz puchýřů, krve a poničených nohou – až takové je mediální klišé o těchto bytostech. Další svědectví o tom, jak je tahle říše tvrdá, přichází – ale kromě fyzického utrpení popisuje to duševní, a to velmi dobře.

Autorka Miřenka Čechová prošla studiem tance (který pak nahradila dalšíni divadelními obory, ve kterých vyniká i ve světě) a dílo tak je hodně autobiografické. Ukazuje svět holčiček a pak i teenagerek snících o slávě a narážejících na fakt, že slavnou baletkou se stane jen mizivé procento uchazeček. A nám se nabízí přesvědčivé vyprávění o tom, co se jim děje v úhledně načesaných hlavinkách a kolik ponížení a slz je za tou lehkostí na pódiu. Taky se tu hodně paří, zvrací a vůbec žije krajně nezdravě.

Místy to je trochu patetické a sebelítostivé. Sentimentální. Místy přesné a skvěle vystihující.

Text je plný energie a naléhavosti. Způsob vyprávění ve druhé osobě to jen podporuje. „Jsi tělo, nic jinýho. Skvěle vycvičený tělo, skvěle vypadající tělo, skvěle zkrocený tělo. Všechno se točí kolem něj.“

A jinde: „Tělo je směnka, výměnná hodnota, něco za něco. Nic víc pro tebe neznamená. Dáš ho komukoli, kdo projeví zájem. To, co je uvnitř, střežíš jak největší poklad. S tělem se smlouvá. Sex nemá žádnou hodnotu. Skutečná láska je netělesná. Cejtit blízkost, upřímnost. Tak strašně po tom toužíš. Aby se o tebe někdo skutečně zajímal. O to, co cejtíš, nad čím uvažuješ. Aby se s tebou někdo bavil, aniž by s tebou flirtoval nebo aniž by tě formoval. Prostě normálně. Rovně. Máš taky rozum, názor, uvažuješ. Chceš něco dokázat, něco říct. Mít hlas. Nebejt ozdoba. Tvořit.“

Na vztazích a sexu, které popisuje, není noc romantického ani záviděníhodného, i když jistou krutou poetiku to má; a je až skličující, jak realisticky vše působí. Knize by místy slušela razantnější reakce, místy jako by něco nesedělo nebo by vyznělo lépe po prohození s jinou částí mozaiky, ale neděje se to moc. I tak je to ale mimořádně cenný příběh o dospívání v devadesátých (tak často idealizovaných) letech, a to nejen ve světě baletek. Když jste tehdy byli taky mladí, tak jste zažívali možná taky spoustu podobných nejistot a ponížení v podobných kulisách jiných škol a jiných míst.

 

Možná Baletky oceníte i jako odrazový můstek k úvahám o vlastním teenagerství. Co si člověk nechal líbit, co byla naopak zbytečná rebelie, co prospělo, co ničilo. Tahle kniha se vám možná bude číst nesnadno a přitom jedním dechem – nebo taky ne, ale chladnými vás nenechá.


knihu vydala Paseka.
Foto Agáta Dolejší/Nakladatelství Paseka

Comments

comments

Vyhledat