BAŽINA V OBÝVÁKU je komiksem o dětské fantazii a rodičovství

Kristýna Plíhalová, která se už přes deset let věnuje komiksu a ilustraci, přichází se svou  autorskou prvotinou Bažina v obýváku. V hravém a rozpustilém komiksu, v němž mizí  rozdíly mezi realitou a dětskou představivostí, zavede čtenáře na pestrobarevná  dobrodružství, prozradí jim, co je to kydel, i to, že být rodičem není vždy lehké. Všechny  příběhy v této knížce se skutečně odehrály. Hlavně ten o bažině, která se rozprostírá  v obýváku. Svou hravostí a humorem osloví nejen děti, ale i jejich rodiče. 

„Před osmi lety jsem se stala maminkou, takže většinu času jsem trávila se svými dvěma batolaty. Zjistila jsem, že když si tu a tam něco nenakreslím, asi se nakonec dočista zcvoknu.  Komiksy pro mě byly způsobem, jak si udržet tvůrčího ducha, odpočinout si od nádobí, prádla  a brzkého vstávání i jak si vylepšit řemeslné dovednosti,“ píše ke zrodu knihy Plíhalová. 

Příběh Bažiny v obýváku začíná prostým rozhodnutím vymalovat byt. Když začnou ze skříněk,  zaprášených zákoutí a deníčků vyskakovat vzpomínky na společné rodinné zážitky a výlety do světů plných fantazie, najednou se vynoří výjevy z cizích planet, byt obydlí dvě stě tisíc  koček a v jednu chvíli se v obýváku objeví i bažina. 

„Na 120 stranách střídá autorka nejen žánry, ale také kreslířské styly. Některé stránky staví na zjednodušení a karikatuře, jiné naopak zachycuje bez linek, pouze s pomocí barev, vystihuje tak velmi dobře atmosféru, pracuje se střihem a buduje gagy pomocí několika málo panelů a jindy se rozkreslí na celou dvoustranu. Komiks mimo jiné ukazuje, jaký potenciál v Plíhalové  dřímá,“ říká literární publicistka Kateřina Čopjaková

Plíhalová v komiksu zachycuje také mnohdy nelehkou zkušenost rodičovství, která je však  nakonec vykoupena jiskrou v očích dětí a jejich schopností vytrhnout dospělého ze strastí  všedního dne. 

„Jáchym s Josefínou mi denně připravovali zajímavé náměty a já jsem si díky nim mohla  zkoušet nejrůznější výtvarné a vypravěčské techniky. Podívat se na svůj život zvenku, jako by to  bylo komiksové dobrodružství, je neuvěřitelně osvěžující. Doporučuji, abyste si to zkusili taky,“  dodává autorka. 

Kristýna Plíhalová (1985) vystudovala dramaturgii na DAMU. Komiksu se věnuje přes deset  let, ilustrovala řadu knih pro děti a mládež, podílí se na animovaném seriálu Anča a Pepík a na  dalších dětských pořadech České televize. Se studenty a studentkami Fakulty designu a umění  Ladislava Sutnara Západočeské univerzity připravila komiksovou publikaci Roll Out the  Barrels! Vzpomínky na osvobození (2020) a jako kreslířka spolupracovala na komiksu V hlavní  roli Tomáš Holý (2021) nebo na knize Záludnosti těla (2022). 

Čerstvý hlas v českém komiksu. Osobitý výtvarný rukopis a přívětivý humor potěší děti i rodiče.  Kristýna Plíhalová dokáže na čtenáře přenést svoje nadšení,“ říká o autorce a její Bažině v obýváku populární autorka českého komiksu Lucie Lomová

Bažina v obýváku 

Kristýna Plíhalová 

Paseka 2023, 120 stran, pevná vazba

Comments

comments

Vyhledat