STOLETÍ LOTYŠSKA připomene výstava v pasáži Lucerny

foto pořadatel akce
foto pořadatel akce

U příležitosti oslav sto let Lotyšska zve Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice a Česko-lotyšský spolek na vernisáž výstavy „Století Lotyšska“, která se uskuteční 26. listopadu 2018 od 18 hodin v pasáži Paláce Lucerna. Obyvatelé i návštěvníci Prahy budou mít do 16. prosince možnost seznámit se s nejdůležitějšími událostmi lotyšské historie od vyhlášení Lotyšské republiky 18. listopadu 1918.

Výstava pojednává o historii Lotyšska posledních sta let, kdy z každého období vybírá příznačné hodnoty, aktuality a události, na jejichž příkladu lze nejlépe poznat, jak se měnilo nahlížení na Lotyšsko. Zobrazeny nejsou jen období rozkvětu lotyšského státu, ale také jeho krize, nejistoty a tragédie. Tyto alternativní názory na samostatnost Lotyšska a zničení státu se podepsaly na vzniku moderní lotyšské společnosti, jejím vnímání a tom, co si s sebou nese po předchozích generacích. Hlavním motivem výstavy je hledání odpovědi na otázku, co je to Lotyšsko. 

V pražské pasáži Lucerna bude k nahlédnutí putovní verze výstavy „Století Lotyšska“ v češtině, kterou společnými silami vytvořilo 68 lotyšských muzeí za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí Lotyšské republiky. Původní verze je vystavena v Národním lotyšském historickém muzeu v Rize.

Členové Česko-lotyšského spolku výstavu doplnili informacemi o česko-lotyšských vztazích a vzhledem k místu konání výstavy – také o díle Václava Havla v Lotyšsku. V Lotyšsku byl Václav Havel znám nejprve jako disident, poté jako prezident, a nakonec jako spisovatel. Stal se nositelem nejvyššího lotyšského státního vyznamenání, čestným doktorem Lotyšské univerzity v Rize a zájem o jeho dílo v Lotyšsku trvá dodnes.

Co? Výstava Století Lotyšska

Kdy? 26. 11. 2018 – 16. 12. 2018

Kde? Pasáž Paláce Lucerna (Štěpánská 61, Praha 1)

Vernisáž: 26. 11. 2018 v 18 hodin

Výstava je volně přístupná po celou dobu konání

Vstup zdarma

Událost na Facebooku: bit.ly/2T9W0xR

 

Organizátoři výstavy:

Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice

www.mfa.gov.lv/prague

 

Česko-lotyšský spolek

www.lotyssko.unas.cz

  

 

Comments

comments

Vyhledat