Be2Can: do Prahy zavítá herec ze Svatého pavouka i hlavní herečka Krvavých pomerančů

Filmová přehlídka Be2Can oznamuje hosty devátého ročníku. Do Prahy  zavítá Mehdi Bajestani, íránský herec filmu Svatý pavouk od Ali Abbasiho, který bude mít na  přehlídce rovnou dvě debaty neopomíjející současné reálie Íránu. Diváci se také setkají s  Lilith Grasmug, protagonistkou Krvavých pomerančů. Be2Can také představí exkluzivní  spolupráce s FAMU, Girls in Film nebo ARASem.

Pozvání na devátý ročník filmové přehlídky Be2Can přijaly hned dvě  herecké hvězdy. První je  Mehdi Bajestani, známý člen íránské skupiny divadelních herců, kteří se věnují divadelnímu žánru  absurdního dramatu a na teheránských jevištích ztělesňují hry Brechta nebo Ionesca. Snímek  Svatý pavouk (2022) od Aliho Abbasiho, ve kterém účinkuje, byl jak oceněn palmou za nejlepší  herečku, tak jedním z nejdiskutovanějších filmů na letošním festivalu v Cannes. Samotného herce  mohou diváci znát už z filmu Jsou věci, které nevíš (2010) od Fardina Saheb-Zamaniho, který byl v  té době zařazen do hlavní soutěže na KVIFF. Q&A s Bajestanim v rámci Be2Can povede filmový publicista Ryan Keating-Lambert v rámci pravidelného cyklu Movie Barf, mimo jiné se dotknou  současného dění v Íránu. 

Druhou hvězdou bude Lilith Grasmug, hlavní herečka filmu Krvavé pomeranče (2022, rež. Jean-Christophe Meurisse). Ačkoliv má rakousko-nizozemský původ, Grasmug strávila celé své  dětství v Paříži a před filmem vybraným do hlavní soutěže v Cannes začala svou kariéru ve filmu  Sophia Antipolis (2018, rež. Virginie Vernier). Fakt, že byly Krvavé pomeranče velkou částí  improvizace, ale i další detaily k natáčení, se diváci dozví už od ní samotné. 

Co se týče doprovodného programu, Be2Can oznámilo nové a rozšířené spolupráce. Jedna z nich  zahrnuje FAMU, jejíž studenti zasednou do festivalové poroty a budou vybírat ty nejlepší filmy,  které se vrátí ve festivalových ozvěnách. Slovy děkanky Andrey Slovákové tato spolupráce může  nabídnout originální pohled začínajících tvůrců a tvůrkyň, jejichž pozornost je namířena ke  stylistickým a vyprávěcím aspektům a detailům, kterými se zabývají i v úvahách o své tvorbě a  hledání svého výrazu, ale také v rámci výuky.” 

Součástí programu bude také pásmo krátkometrážních festivalových filmů studentů FAMU, které  byly uvedené v Cannes, Locarnu nebo Benátkách, po jejichž promítání bude následovat diskuze s  tvůrci a porotou. 

V porotě, která bude snímky Be2Can hodnotit, dále zasednou studenti filmových studií Karlovy  Univerzity. Line-up devátého ročníku Be2Can budou moci posoudit i samotní diváci, a to na  stránkách Kinoboxu, ke kterým je dovede QR kód na každé projekci. Nejoblíbenější film pak bude  uveden 17. 10. 2022. 

Panelové debaty, Q&A a pravidelné cykly budou páteří celého Be2Can. Kromě již zmíněného cyklu  Movie Barf je na programu Edison Filmhubu i Mentální hygiena s Alešem Stuchlým. Dále diváci  mohou zavítat na nově vzniklý cyklus s Asociací režisérů, scenáristů a dramaturgů ARAS  Provokace, kde po promítání filmu Blízko (2022, rež. Lukas Dhont) proběhne Q&A s režiséry  Tomášem Wińskim a Markem Čermákem. Mezi dalšími debatami se objeví ta s Šárkou  Gmiterkovou ve spojení s Karolínou Žánovou z organizace Konsent, které se po filmu Událost (2021, rež. Audrey Diwan) zaměří na hlavní téma snímku: ilegální interrupce. 

Nové spolupráce budou také zahrnovat platformu Girls in Film, díky které jedna z debutujících  českých režisérek uvede film taktéž režijní debutantky Diamantový plášť (2022, rež. Natalia Lopéz).  Další unikátní spojení nabídne projekce filmu Předtím, nyní a poté (2022, rež. Kamila Andini), která  bude zaštítěná spoluprací s Velvyslanectvím Indonéské republiky a odborníky na indonéskou  filmografii.

Be2Can letos čeká také umělecká instalace od Josefa Schmidta, studenta time-based médií na  Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, který představí originální dílo dělané na míru festivalu a  tvorbě Daria Argenta, od něhož letos na přehlídce bude uveden film Černé brýle. Součástí  programu Be2Can 2022 bude i vernisáž instalace odkazující na kontrast mezi současnou a starší  Argentovou tvorbou.  

Nakonec se v rámci kavárny Edison Filmhubu mohou návštěvníci těšit na cinefilský pub quiz ve  spolupráci s online magazínem Formát. 

Vybraný počet snímků bude po skončení festivalu uvedený i na VOD platformě Edisonline, kde  diváci už teď mohou sledovat filmy z minulých ročníků přehlídky. 


Be2Can

5. do 12. října 2022

Přehlídka oceněných filmů ze tří nejprestižnějších světových festivalů – z Berlína, Benátek a Cannesv kinech Lucerna, Edison Filmhub a 32 dalších po celé ČR.

Úplný seznam kin a filmů naleznete na be2can.cz.

Comments

comments

Vyhledat