Belle, japonský animovaný film o odvaze najít svůj hlas, jde dnes do kin

Mamoru Hosoda: Belle

Mistr japonské animace Mamoru Hosoda již před lety deklaroval svou fascinaci starou francouzskou pohádkou Kráska a zvíře. Ve svém sedmém filmu ji převedl na plátno zcela originálním a ryze současným způsobem. Slavnostní premiéra nového japonského animovaného filmu Belle proběhne 23. 3. v pražském kině Aero a bude doplněna tematickým programem a také uvedením předchozího filmu režiséra Kluk ve světě příšer

 

Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvede film do kin od 24. března 2022 v původním znění s titulky. 

 

Belle vypráví příběh plaché dívky Suzu, která ve virtuálním světě “U” prostřednictvím svého avatara – zpěvačky Belle – znovu nachází svůj hlas. Potkává tu také zraněné a samotářské zvíře a společně se vydávají na cestu dobrodružství, nebezpečí a lásky, na cestu, která odhalí jejich skutečné já a osvobodí je od jejich strachů. 

 

Vyzrálý a komplexní film zpracovává několik různorodých témat do uměleckého díla, v jehož rámci se hluboké sdělení propojuje s fascinujícím vizuálním stylem a výrazným hudebním doprovodem. Při svém premiérovém uvedení na filmovém festivalu v Cannes si film vysloužil čtrnáctiminutový potlesk ve stoje.

 

Mezi nejznámější výtvarníky, kteří se podíleli na Belle, patří Jin Kim, výtvarník postav řady ikonických Disneyho filmů jako Ledové království, Na vlásku a Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa. Některé z virtuálních fantasy světů v Belle pomohlo vytvořit také irské animační studio Cartoon Saloon, konkrétně režiséři Vlkochodců Tomm Moore a Ross Stewart.

 

Hosoda: Chci dodat odvahu dětem celého světa

 

Belle je film, o kterém jsem vždycky snil a teď jsem byl konečně díky úspěchu svých předchozích filmů schopen ho natočit. Najdete v něm romanci, akci i napětí, ale zabývám se v něm i hlubšími tématy jako život a smrt. Doufám, že divákům bude připadat i zábavný, protože takový byl můj záměr. Chci dodat odvahu dětem celého světa, aby oslavovaly svou budoucnost. Budou to totiž právě ony, kdo ji ve stále se proměňující společnosti ponesou na svých bedrech,” říká režisér Mamoru Hosoda. 

Mamoru Hosoda se v začátcích své kariéry podílel na slavných animovaných seriálech jako Dragon Ball Z, Slam Dunk nebo Sailor Moon. Později se stal režisérem a v roce 1999 natočil svůj celovečerní anime debut s názvem Digimon. Větší úspěch si ovšem vydobyl až jeho třetí snímek O dívce, která proskočila časem, jenž získal mnohá ocenění. Snímek Letní válka z roku 2009, kde je Hosoda i autorem scénáře, se stal velkým hitem v Japonsku a posbíral řadu ocenění ve světě. 

 

Japonské anime filmy jsou v českých kinech stále velmi nedostatkovým zbožím, a kromě ikonických děl Hajaa Mijazakiho (Cesta do fantazie, Můj soused Totoro) se v nich neobje­vují. My jsme jako distributor vstoupili na terra incognita v roce 2016, kdy jsme koupili Hosodovo anime Kluk ve světě příšer a následně jsme pokračovali i s jeho dalším opusem Mirai, dívka z budoucnosti,” doplňuje Jan Jílek, programový ředitel AČFK.

 

Základní informace

 

Režie a scénář – Mamoru Hosoda
Hudba – Júta Bandó, Ludvig Forssell, Taisei Iwasaki

Původní název – Rjú to sobakasu no hime

Délka – 124 minut

Uvádíme v původním japonském znění s českými titulky

Přístupnost – přístupný

Rozhovor s režisérem, trailer, fotky i plánované projekce najdete na české stránce filmu

Ohlasy


„Zatím asi nejambicióznější film japonského animátora Mamoru Hosody… vzrušující, nespoutaně imaginativní virtuální svět, který vám svou krásou bere dech.“ – Deborah Young, The Hollywood Reporter (USA)

 

„Hosoda, který se rychle stává jedním z nejpozoruhodnějších filmařů v japonské animaci, pokračuje ve svém impozantním díle, které složitá témata pojednává citlivým a uměleckým způsobem.“ – Hannah Strong, Little White Lies (GB)

 

„5 hvězdiček. Další lekce filmu od zakladatele studia Čizu… Je nejvyšší čas vyslovovat studio Čizu jedním dechem se studiem Ghibli, protože tohle je absolutní pastva pro oči.“ – Phil De Semlyen, TimeOut (GB)

 

„Mamoru Hosoda, který byl více než jednou označen za „nového Mijazakiho“, je zpátky s filmem, které může být jeho nejlepším dílem od Vlčích dětí… krásný a vizuálně strhující snímek, který vdechuje nový život příběhu, starému jako čas sám.“ – Rafael Motamayor, Collider (USA)

 

Filmy, které Asociace českých filmových klubů uvádí do tuzemských kin

 

  • Hranice odvahy, Norsko, režie Johanne Helgelandová. V kinech od 20. 1. 2022.
  • Belle, Japonsko, režie Mamoru Hosoda. V kinech od 24. 3. 2022.

 

Letošní 48. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kterou AČFK pořádá, se koná ve dnech 29. 7. – 4. 8. 2022. Spuštění prodeje akreditací se plánuje od poloviny června, další informace budou následovat.  

 

 

Comments

comments

Vyhledat