Benefiční stream ONLINE Kolben Open 8 zahájí KO-LABORACI na Pragovce.

v Atelieru Davida Strausse Rozhon
v Atelieru Davida Strausse Rozhon

Osmý ročník úspěšné akce Kolben Open ani v kulturně nepříznivé době neztrácí dech. Již poosmé se chystá předvést neopakovatelnou atmosféru vysočanské Pragovky, žijící už desátým rokem uměním, tentokrát online a v duchu ko-laborace. Zatímco loňský, také online ročník, probíhal v tematických blocích, na letošek organizátorky, Kateřina Lenzová a Lucie Nováčková, připravují kompaktní benefiční stream na podporu umělců a ohrožených profesí i udržení kultury jako takové. Vysílání orámuje živé vystoupení Nauzea Orchestry a jejího nového alba Láska, zahájí velikou rezidentskou výstavu Kolaborace a organicky začlení také tradiční součásti akce – otevřené ateliéry, které pro stream budou přetaveny v dokumentaristicky působící krátké rozhovory s vybranými umělci Pragovky. Technicky stream zaštítí Ledoborci kultury, těšit se tedy diváci mohou na profesionální kvalitu streamu. V den Kolben Open bude divákům fyzicky otevřena také rezidentská výstava na bezmála 2000 m2, která představí práce 51 rezidentů Pragovky pod kurátorským vedením Petra Vaňouse.

Kolben Open, původně akce pro pár kamarádů, založená umělkyněmi Pragovky, letos chystá své osmé vydání, vzhledem k pandemickým okolnostem online. Po pilotní online variantě loňského ročníku, kdy v době prvních pandemických omezení organizátoři vytvořili úspěšný a sledovaný celodenní blok streamu během deseti dnů v podstatě na koleně a s velmi omezenými znalostmi, letos chystají o dost profesionálnější kvalitu, podpořenou technickou spoluprací s Ledoborci kultury. Obsahově se diváci mohou těšit na náplň, která bude srovnatelná s “živou” variantou Kolben Open. Obsah a forma však budou svým rozvržením přizpůsobeny formátu streamu: Orámování, přirozeně dané hudebními vstupy Nauzey Orchestry, DJ Jima Hata a autorského setu Cyrila Kaplana vytvoří platformu pro rozhovory s umělci Pragovky v jejich ateliérech nejen o jejich tvorbě, ale také o tom, jak se jim na Pragovce žije a jak se za deset let uměleckých ateliérů proměnila. Chybět nebude ani zahájení velké rezidentské výstavy, tentokráte s názvem a tématem KO-LABORACE. Rezidentské výstavy se na Pragovce konají každé dva roky a letos poprvé je jejím kurátorem Petr Vaňous. V rámci streamu se bude konat krátká kurátorská prohlídka nově nainstalovanou výstavou, která bude veřejnosti fyzicky zpřístupněna při nejbližší příležitosti. Nejkooperativnější část výstavy Kolaborace, kde dal kurátor prostor k site-specific instalacím a spolupracím mezi vystavujícími, nazval „Studený bufet“. Bude na ni reagovat také stejnojmenná taneční performance Lenky K. Bartůňkové a Petry Pellarové. Performance tak nejen svým názvem odkáže zpět na ústřední instalaci výstavy KO-LABORACE, kde dal kurátor prostor k dialogu jednotlivých uměleckých děl. Ve streamu nebude chybět ani VJ na fasádu budovy ve večerních hodinách.

Formátu umělecké akce přibližující současné umění veřejnosti, jak ji známe z dřívějška, odpovídá také fakt, že vystupující hudebníci jsou všichni spojeni či pochází z uměleckého prostředí: Alternativní ústecká kapela Nauzea orchestra je se světem výtvarného umění spjata mnohem hlouběji než pouze osobou člena kapely a autora přebalu poslední její desky, Davida Kolovratníka. Řadu let se pravidelně objevuje na nejrůznějších uměleckých akcích a její nezaměnitelný zvuk, inspirovaný německými elektro- trashovými kapelami, industriální hudbou, postrockem a country z ní dělá jednu z kultovních kapel umělecké scény. V rámci streamu Kolben Open zahraje Nauzea orchestra písně z nově vydaného alba Láska (bude vydáno 2.5.), a to v rozšířeném složení: Kapela se rozrostla o dva členy houslistku Annu Štěpánovou a violoncellistu Františka Kroupu a oproti dřívějším zvyklostem bude zpívat také česky.

I ostatní přizvaní hudebníci pocházejí z uměleckého prostředí: DJ Jim Hate se považuje hlavně za vizuálního umělce, tiskaře, a zakladatele nakladatelství Kudla Press. Z řadě jeho výtvarných aktivit pak vybočují jeho hudební aktivity, těžiště jeho zájmu je převážně v experimentální elektronické hudbě v rozmezí od ambientu, mluveného slova, witch house a rapu až po různé taneční a klubové žánry jako jsou hybrid club, tribal, wave, ebm, techno, industrial, doom core a podobně.VJ Tomáš Košťák, který vizuálně doprovodí právě set DJ Hatea je light designér, site-specific artist, který se zabývá audiovizuální tvorbou zahrnující světelné objekty a instalace ve veřejném prostoru. Je členem uskupení Wrong a technikem Pragovka Gallery.  Další z vystupujících, bubeník a producent Cyril Kaplan je známější spíše jako člen kapely Vložte kočku, která je již přes deset let součástí české alternativní scény, Cyrilova sólová tvorba je o poznání lyričtější, silně inspirovaná post rockovými postupy, minimalismem i romantismem. Do streamu Kolben Open přispěje svým autorským setem.

Výše jmenovaní hudebníci svými živými vystoupeními vytvářejí jakousi platformu pro další, neméně zajímavý a kvalitní program. Těžištěm Kolben Open vždy byly – a ani v letošní ONLINE variantě tomu nebude jinak- návštěvy uměleckých ateliérů Pragovky, které nabízí možnost nahlédnout do tvorby současných českých umělců v jejich „přirozeném prostředí“- ateliéru. Digitální prostředí tak umožňuje mnohem hlubší proniknutí do podstaty tvorby jednotlivých umělců a dialogy s umělci tentokrát, vzhledem k opatřením, nepovedou návštěvníci sami. Ptát se budou organizátoři akce a členové spolku Pragovka for Art z.s. Tento rok se diváci mohou těšit na ONLINE návštěvu zhruba deseti autorů, mezi nimi Kateřiny Adamové, Jany Babincové, Filipa Černého nebo Pavla Trnky.

Nedílnou součástí streamu bude i zahájení výstavy KO-LABORACE kurátorem Petrem Vaňousem. Rezidentská výstava, která je součástí Kolben Open již potřetí, představí 51 umělců Pragovky a řadí se k tradici rezidentských výstav konaných na Pragovce každý druhý rok. Letošní Kolben Open se stejně jako rezidentská výstava nese v duchu kolaborace. „Rezidentská výstava KO-LABORACE se odehrává v pandemické době plné chaosu, krizí, neočekávaných změn a nejasných vývojových horizontů. Všichni sdílíme novou zkušenost s čímsi jiným, cizorodým, se situací, k jejímuž řešení chybí zkušenosti. Ty se vytvářejí operativně, za plného provozu… Ocitáme se v době, která prověřuje nejen lidské charaktery, nýbrž také samotnou schopnost/neschopnost spolupráce. Zda bude vývojovým horizontem nejbližších dní skutečná smysluplná kolaborace, zůstává otázkou varovně visící ve vzduchu,“ komentuje tematické propojení letošního ročníku kurátor rezidentské výstavy, Petr Vaňous.

Umělecké uskupení FARO moving space Lenky K. Bartůňkové a Petry Pellarové se představí se svojí performance, jež bude přímo reagovat na daný prostor bývalé Jídelny. FARO moving space se zaměřuje především na tanec, ale i divadlo a dialog s výtvarným uměním. Lenka Kniha Bartůňková je choreografka, tanečnice a lektorka, která mimo jiné reprezentovala Českou republiku na Expu 2010 v Šanghaji a zvítězila v několika českých tanečních cenách. Faro Moving space pak svou performancí zareagují přímo na „nejkolaborativnější“ část instalace v bývalé Jídelně s názvem Studený bufet, v níž kurátor vyzval umělce Pragovky ke spolupráci a dal prostor k site-specific instalacím.Taneční performance tak nejen svým názvem, shodujícím se s centrem instalace, tedy Studený bufet, odkáže zpět na ústřední instalaci výstavy KO-LABORACE, kde dal kurátor prostor k dialogu jednotlivých uměleckých děl. Ve streamu nebude chybět ani VJ na fasádu budovy ve večerních hodinách nebo online vycházka s historikem architektury Lukášem Beranem do nepřístupných částí Pragovky, která odkryje nynější stav historických budov 18 a 19 z architektonického a historického úhlu pohledu.

Diváci budou moci v průběhu streamu v následujícím odkazu přispět na kulturu Pragovky.

Program ONLINE benefičního Kolben Open 8

datum streamu: 8.5. 2021 18:00

Nauzea Orchestra

Cyril Kaplan/ autorský set

DJ Jim Hate, VJ Košťák

Zahájení výstavy KO-LABORACE s kurátorem Petrem Vaňousem, zahrnující také krátkou kurátorskou prohlídku

Taneční performance: Studený bufet /Faro moving space/ Tančí: Petra Pellarová, Lenka Kniha Bartůňková. Zvuk: Marek Havlíček.

Rozhovory s umělci: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Dalibor Bača, Filip Černý, Tomáš Džadoň, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Martin Káňa, Michaela Munzarová, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Trnka, Vladimír Merta, Karíma al-Mukhtarová.

Online vycházka s historikem architektury Lukášem Beranem k nepřístupným halám 18 a 19.

Technické zajištění streamu: Ledoborci kultury. Koncepce a produkce akce: spolek Pragovka for Art z.s. V průběhu streamu bude možné jakoukoliv částkou podpořit kulturní dění na Pragovce.

Výstava KO-LABORACE bude probíhat od 8. 5. do 26. 8. 2021. Výstava bude veřejnosti přístupna od 8.5. 10:00. Výstavu zahájí kurátor Petr Vaňous v rámci ONLINE Kolben Open 8 v sobotu, 8. 5. 2021.

Rezidentská výstava (č. 3), jež je každý druhý rok nedílnou součástí KOLBEN OPEN, bude věnována tématu KO-LABORACE. Zatímco v angličtině jde o standardní označení spolupráce, v češtině název vykazuje rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. Konotace názvu je subversivní sama o sobě. Díky tomu umožňuje vztáhnout se k tématu „spolupráce“ mnohoznačně. Vzniká tak prostor pro prezentaci rozmanitosti a nesourodosti autorských přístupů zúčastněných rezidentů Kolbenky, které nemusí být vždy ve vzájemném souladu. Kurátor: Petr Vaňous

Vystavující: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová,  Daniel Hanzlík, Matouš Háša, David Helán, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Anna Hulačová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, Kryštof Kaplan,Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Veronika Landa, Zbyněk Linhart, Matouš Lipus, Václav Litvan, Jiří Matějů, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Karíma Al-Mukhtarová, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Richard Nestler, Lucie Nováčková, Pasta Oner, David Pešat, Jana Preková, Veronika Přikrylová, Ondřej Roubík, Marcel Rozhoň, Zuzana Růžičková, David Strauzz, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Hynek Vacek, Pavla Vachunová, Martin Vlček, Ladislav Vlna, Helena Volejníková, Lawrence Wells, Pavla Zábranská.

 

Comments

comments

Vyhledat