(NE)ZNÁMÝ INGMAR BERGMAN. Sté výročí narození filmového velikána oslaví i akce v Česku

Ingmar Bergman – filmový velikán, jehož jméno se stalo prakticky synonymem pro švédskou kinematografii. Sté výročí jeho narození si nyní v rámci českých oslav Bergman100 připomíná i Skandinávský dům, a to prostřednictvím filmových a divadelních akcí nazvaných Neznámý Ingmar Bergman.

 

„Rok 2018 je rokem Ingmara Bergmana. A my chceme tuto výraznou osobnost připomenout nejen jako filmového režiséra, ale i jako nadšeného divadelníka                    a scenáristu,“ vysvětluje Karolína Stehlíková ze Skandinávského domu: „Českému publiku Bergmana přiblížíme tak, jak on sám nahlížel na náš svět: perem, hledáčkem kamery a proscéniovým obloukem divadla,“ dodává Stehlíková.

BERGMANS’ TV ROOM – foto Goran Hugo Olsson

 

 

 

 

V rámci celorepublikových oslav bergmanovského jubilea tak vznikl minifestival Neznámý Ingmar Bergman, jenž nabízí mimo jiné šanci pomyslně se přesunout z Divadelního světa Brno do stockholmského divadla Dramaten v roce 1989 a zažít minirekonstrukci Bergmanovy divadelní režie kanonické skandinávské hry: Ibsenova Domečku pro panenky.

 

Neznámý Ingmar Bergman nabídne také oceňovaný dokument Trespassing Bergman, v němž přední světoví režiséři jako Wes Anderson, Lars von Trier či Woody Allen prozkoumávají Bergmanův dům na ostrově Fårö a kriticky hodnotí jeho tvorbu. Ve snímku se objevuje také několik lokalit známých z Bergmanových filmů, například z natáčení legendární Sedmé pečetě v hlavní roli s Maxem von Sydow. Promítání se uskuteční jak v Brně (5. června), tak v Praze (6. června). Po pražském promítání bude následovat debata s česko-švédským režisérem filmu Hynkem Pallasem, jedním z nejuznávanějších švédských novinářů současnosti.

 

Partnerskou akcí minifestivalu pak bude divadelní zpracování filmové povídky Šepoty      a výkřiky, které nově nastudovali studenti 4. ročníku Klubu činoherního divadla pod vedením režiséra Norberta Závodského. Jak to vlastně bylo s Annou, Marií, Agnes            a Karin, opakovaně konfrontovanými se svými bolestnými zkušenostmi, zjistíte 7. června v pražském divadle DISK.

 

Co? Neznámý Ingmar Bergman

Kdy? 29. května – 7. června 2018

Kde? Praha, Brno

Bližší info www.skandinavskydum.cz/2018/neznamy-ingmar-bergman

 

 

Comments

comments

Vyhledat