Běžte do kina na Tintoretta

„Malíř, kterého milují umělci“ – úžasně nadaný a a taky pěkně vykutálený. Benátský malíř Tintoretto nebyl jen autorem ohromujících pláten rekordních rozměrů a bořitelem kompozičních tradic, ale i člověkem, který dokázal jít proti pravidlům uměleckého trhu a uměleckého vzdělávání.

Tizian ho nechtěl jako učně? OK, šel se učit od prostých malířů zdobených stropů. Mniši neměli peníze na obří obraz, jaký jim chtěl namalovat? OK, udělal to jen za náklady. Tintoretto byl neortodoxní, nápaditý svéráz, jehož akce někdy hraničily s trollingem, ale měly své umělecké opodstatnění, které doceníme až stovky let poté.

 

Filmové ztvárnění jeho pestrého života je pojato tak, že vám přinese skutečný požitek, aspoň nás nadchlo. Helena Bonham Carter čte poutavé příhody z jeho života, kunsthistorici z několika zemí zapáleně vysvětlují, v čem postavil malování na hlavu, a kamera zabírá skvělé detaily jeho ohromujících maleb, které bychom nikdy neviděli, pokud bychom nestáli na lešení u obrazů. Tohle je další přínosný film o umění, který zvědavé mozky a srdce dokáže rozpálit a dodat jim jakousi sílu, kterou dokážou probudit dobrá umělecká díla. V kinech právě teď!

 

 

Slovo distributora:

FILM TINTORETTO – REBEL Z BENÁTEK PŘIPOMÍNÁ 500 LET OD NAROZENÍ VELIKÁNA ITALSKÉ RENESANCE

První filmový režisér nebo první rocková hvězda. Takové dostal přezdívky renesanční malíř Tintoretto. Jeho bouřlivý život i obrovský talent nyní přibližuje nový dokumentární film Tintoretto – rebel z Benátek. Druhý snímek podzimního cyklu Umění v kině je v kinech od 4. listopadu 2019.

▶ VIDEO: podívejte se na trailer k filmu

▶ Detaily také na webu www.umenivkine.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat