Bianca Bellová vydává Ostrov — knihu vyprávění se všemi vůněmi světa

Jedna z nejúspěšnějších současných českých spisovatelek Bianca Bellová,  jejíž knihy byly přeloženy do mnoha světových jazyků a za něž získala mimo jiné ocenění Magnesia Litera nebo Cenu Evropské unie za literaturu,  vydává novou knihu Ostrov. Na trh se dostala v rámci akce Velký knižní  čtvrtek dne 24. března. Je to kniha příběhů, která připomene třeba  vyprávění o námořníku Sindibádovi, ale tvoří i mozaiku dalších legend, pověr a říkanek. Při hledání jejich smyslu v současném světě a ohledávání  toho, jak nás formovaly, vezme autorka čtenáře na vzrušující plavbu, jakou  by čekal málokdo.  

Po oceňovaných knihách Jezero a Mona s až dystopickým nádechem a povídkách  ze současnosti, které vyšly loni v knize Tyhle fragmenty, je totiž Ostrov alespoň  na první pohled výletem do čarokrásného a tajuplného neznáma. Je to barevné  vyprávění plné exotických vjemů, jež propojuje mnoho kulturních okruhů.

„Ten příběh si mě sám přitáhl. Začala jsem ho psát někdy na začátku pandemie,  často mi přicházela na mysl analogie s morem, a pak už to šlo nějak ráz na ráz,  sami na mě vyskakovali tvorové z bestiářů a různé pověsti, legendy a lidové  vyprávěnky. Nezvala jsem je, ale byla radost s nimi pracovat,“ říká spisovatelka.

Knihu nepostavila na práci s historickými prameny, spíše se jimi nechala volně  inspirovat a překvapivě je skládala k sobě. „Chtěla jsem tou knihou vzdát hold  vypravěčství a příběhům, tomu, jak v našem kulturním okruhu formovaly  vnímání dobra, etiky, estetiky, smrti a smrtelnosti, ale i prosté praktické návody  do života. Nemyslím, že kdekoliv na světě žije kultura, která by si nepředávala  příběhy,“ vysvětluje autorka dále.

„Z tohoto Ostrova se těžko vrací zpátky. Od první stránky vás ze země zdvihne  a odnese vír vyprávění, které má v sobě vzrušení objevitelů a svobodu  pojmenovávat svět těmi nejfantastičtějšími příběhy. Bianca Bellová vzdává hold  všem bajkářům a mýtotvůrcům z doby před velkým vyměřováním světa,“ říká  Miroslav Balaštík z nakladatelství Host, který četl rukopis knihy mezi prvními.

 

 

Comments

comments

Vyhledat