Blíží se mezinárodní festival ilustrace LUSTR

Nenechte si ujít 9. ročník největšího českého festivalu ilustrace a komiksu! Hlavní výstava s názvem Divočáci zmapuje českou tradici expresivní ilustrace od Jiřího Šalamouna a Václava Kabáta pro dnešní mladé tváře. Jako zahraniční hosté festivalu se představí Egle Zvirblyte, Andrew Tseng, Paul Waak a Sarah Maria Schmidt. Ilustrátorka Saki Matsumoto pro festival vybere to nejzajímavější ze současné ilustrátorské scény v Japonsku a výstavní sekce Showcase mladých talentů dá prostor tomu nejčerstvějšímu z české i zahraniční scény. Můžete se těšit také na dílny pro dospělé i děti, prezentace, živá komiksová čtení a setkání s autory, které jste si vždycky přáli potkat.

Pro devátý ročník festivalu jsme připravili pět výstav. Tradiční Showcase mladých talentů představí opět kolem padesátky mladých ilustrátorů a komiksových kreslířů, které z přihlášek, které nám v hojných počtech chodí z Čech i zahraničí, vybrala odborná porota. Největší výstava letošního roku nese název Divočáci – expresivní tendence v (české) ilustraci a vybrali jsme pro ni dvacet pět divokých kreslířů z minulosti i přítomnosti, od Josefa Váchala po dnešní studenty. Slovo “české” dáváme v podtitulu do závorky – přestože výstava prezentuje především české autory a tuzemskou expresivní tradici, doplnili jsme ji také čtveřicí zahraničních hostů. Nejen v letošním výstavním programu se tak na festivalu můžete setkat s berlínským malířem a ilustrátorem Paulem Waakem, světoznámou litevskou výtvarnicí Egle Zvirblyte, holandským umělcem a ilustrátorem Andrewem Tsengem a ilustrátorkou, komiksovou kreslířkou a riso tiskařkou Haras Ananas z Rakouska. Divočáci jsou výstavní celek, v rámci kterého si můžete vychutnat dřevořezy Josefa Váchala vedle současné grafiky s post-internetovými vlivy – doufáme, že vás tahle odvážná koncepce bude bavit. Další festivalová výstava poskytne (také už tradičně) vhled do současné ilustrace v cizině – letos jsme se zaměřili na Japonsko. Přehlídku současné japonské ilustrace s názvem Japonský salonek pro LUSTR kurátorsky připravila ilustrátorka Saki Matsumoto. Výstava Diálogos ilustrados představuje dvojici mladých komiksových autorek: Španělku Carlu Berrocal a českou kreslířku Kateřinu Čupovou. Autorky pro expozici komiksového dialogu vybrala specialistka na španělský komiks Kateřina Valentová. Poslední výstava je potom prodejní a představí ilustrátory z Ukrajiny, výstava je pořádaná ve spolupráci s ilustrátorským spolkem Pictoric.ua a výtěžek z prodeje těchto prací poputuje na pomoc této válkou zmítané zemi.

Festival připravuje rovněž doprovodný program sestávající z přednášek, workshopů, prezentací, živých komiksových čtení a diskuzí s hosty festivalu. Těšit se můžete na osobní setkání s ilustrátory, komiksovými kreslíři, nakladateli, scénáristy… a to jak v rámci praktických dílen pro děti i dospělé, tak na řadu přednášek a prezentací.

Festival je realizován za podpory Hlavního města Prahy, Městské části Praha 1 a Státního fondu kultury ČR.


MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE LUSTR

9. ročník, 22.— 28. září 2022 Kampus Hybernská, Praha

www.lustrfestival.cz

Autorem letošního vizuálního stylu je ilustrátor Jakub Bachorík, vítěz loňské ceny diváků LUSTRU, a grafička Alexandra Šliková.

 

Comments

comments

Vyhledat